اختراعاتی که نمی‌دانستید کار ایرانی‌ها بوده است

اختراعاتی که نمی‌دانستید کار ایرانی‌ها بوده است

در تمدن باستانی ایران، اختراعات زیادی کار ایرانی‌ها بوده است که با آن‌ها، مفاهیم نوآورانه و تحول‌امیزی را ایجاد کرده‌اند.

همان طور که از یکی از قدیمی‌ترین تمدن‌های دنیا انتظار می‌رود، ایران و ایرانی‌ بسیاری از مفاهیم و امور نوآورانه و تحول‌آمیز را به‌وجود آورده‌اند که در دنیای امروز بسیار عادی تلقی می‌شوند.

از خدمات پستی و یخچال گرفته تا حقوق بشر را ایرانی‌ها اختراع کرده‌اند. در ادامه با ماه همراه باشید تا ۱۰ مورد از اختراعاتی که کار ایرانی‌ها بوده است را به شما معرفی کنیم.

خدمات پستی

اختراع ایرانی ها

«چاپارخانه»، واژه‌ی فارسی اولین سیستم خدمات پستی است که در زمان امپراتوری هخامنشی استفاده می‌شد. کوروش بزرگ مخترع این سیستم بود که بعدها به‌عنوان روشی برای برقراری رابطه در سراسر سرزمین‌های ایران، توسط داریوش توسعه یافت. هر چاپارخانه، ایستگاهی بود که عمدتاً در امتداد راه شاهی، بزرگراهی باستانی با طول ۲۵۰۰ کیلومتر، قرار داشت و چاپار سوار بر اسب، نامه‌های پستی را از یک بخش از امپراتوری به بخشی دیگر می‌رساند.

یخچال

اختراع ایرانی ها

ایرانیان باستان اولین یخچال دنیا را در ۴۰۰ سال قبل از میلاد اختراع کردند. واژه‌ی فارسی یخچال برای «fridge» به‌معنای چال‌کردن یخ است که به روش کارکردن امروزی یخچال‌ها بسیار شباهت دارد. اولین ساختار یخچال به صورت گنبدی‌شکل، مشابه کوهی کوچک، بود و از آن برای ذخیره‌ی یخ و گاهی اوقات موادغذایی استفاده می‌شد.

جبر

اختراع ایرانی ها

محمد بن موسی خوارزمی، دانشمندی ایرانی بود که تقریباً در سال ۷۸۰ میلادی متولد شد و در ۸۵۰ میلادی درگذشت. حوزه‌ی فعالیت او شامل ریاضیات،‌ نجوم و جغرافیا در دوران خلافت عباسی بود. شهرت علمی وی مربوط به کارهایی است که در ریاضیات، به‌ویژه در رشته جبر، انجام داده است و آن را به‌عنوان علمی مستقل معرفی کرد، به‌همین دلیل وی را «پدر جبر» نامیده‌اند.

حقوق بشر

اختراع ایرانی ها

منشور کوروش را ازلحاظ تاریخی به‌عنوان اولین منشور حقوق بشر دنیا می‌دانند که قدمت آن به ۵۳۴ قبل از میلاد برمی‌گردد و بسیار قدیمی‌تر از منشور کبیر (مَگنا کارتا) است. این منشور از گل ساخته و به خط میخی اکدی نوشته شده است که در سال ۱۸۷۹ میلادی در بابل کشف شد و اکنون در موزه‌ی بریتانیا در لندن نگه‌داری می‌شود.

اسید سولفوریک

اختراع ایرانی ها

زکریای رازی از دانشمندان پیشگام ایرانی و مخترع الکل و اسید سولفوریک است. امروزه اسید سولفوریک کاربردهای متعددی دارد که از آن جمله می‌توان به لوله‌بازکن، الکترولیت باتری‌های سربی – اسیدی و انواع محصولات مرتبط با پوشاک اشاره کرد.

شطرنج

اختراع ایرانی ها

بااینکه تردیدهایی وجود دارد که ایران یا هند کشور مبدأ شطرنج هستند، اما در نوشته‌هایی که برای اولین‌بار به شطرنج اشاره کرده‌اند، می‌توان نام ایران را دید. قدیمی‌ترین مهره‌های شطرنج از سرزمین‌های ایران به‌دست آمده است و درنتیجه این اعتقاد را تقویت می‌کند که شطرنج متعلق به ایران است.

گیتار

اختراع ایرانی ها

قدیمی‌ترین مدل گیتارهای امروزی را می‌توان همان تار ایرانی دانست که سازی چوبی با رشته‌هایی برای تولید موسیقی است.

اکتشاف‌های مهم در پزشکی مدرن

اختراع ایرانی ها

ابوعلی سینا را یکی از مهم‌ترین پزشکان،‌ ستاره‌شناسان و متفکران عصر طلایی اسلامی (قرن هشتم تا سیزدهم میلادی) می‌دانند. او در سن ۱۸ سالگی صلاحیت طبابت پیدا کرد و آثار بزرگی نظیر کتاب «شفا» و «قانون در طب» را که یک دانشنامه‌ی پزشکی است، در کارنامه‌ی خود دارد.

اولین مذهب یکتاپرستی

اختراع ایرانی ها

مذهب زرتشتی را به‌عنوان قدیمی‌ترین مذهب یکتاپرستی دنیا قلمداد می‌کنند که بیش از ۳۵۰۰ سال قبل توسط زرتشت، پیامبر ایران باستان، در شهر یزد پایه‌گذاری شد. امروزه برآورد می‌شود که حدود ۱۹۰ هزار زرتشتی در سراسر دنیا وجود دارند.

قنات

اختراع ایرانی ها

قنات، یک سیستم مدیریت آب برای آبیاری بود که قدمت آن به دوران پیش از هخامنشی برمی‌گردد. قدیمی‌ترین قنات ایران در شهر گناباد قرار دارد که پس از ۲۷۰۰ سال همچنان برای آبیاری کشاورزی و آب آشامیدنی مورد استفاده است.

منبع:کجارو

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *