اساس جنگ بدخواهان با ملت ما جنگ اراده هاست

اساس جنگ بدخواهان با ملت ما جنگ اراده هاست

‌حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی روز سه شنبه ۲۸خرداد در مراسم بهره برداری از پایانه مسافربری سلام در فرودگاه امام خمینی (ره) اظهار داشت: در این شرایط حساس که بدخواهان می‌خواهند بگویند توسعه ایران متوقف شده و مردم کشورمان را نسبت به آینده ناامید کنند، علیرغم همه فشارهای دشمنان شاهد تحرک تازه در اقتصاد و حرکت بزرگ اجتماعی در کشور عزیزمان هستیم و خواهیم بود.

وی افزود: امروز اساس جنگ بدخواهان با ما جنگ امید یا جنگ اراده هاست آنها می‌خواهند با توطئه و نقشه‌های شومشان ملت ایران را از توسعه آینده کشور ناامید کنند. ولی ملت بزرگ ما می‌خواهد امید و سرزندگی خود را نشان دهد و دشمن را نسبت به اهداف شوم آن ناامید می‌کند.

رئیس جمهوری ادامه داد: در این راستا اقدامات آنها برای فشار به ملت ایران افزایش یافته و البته عکس العمل ایران نسبت به آن فشارها نیز افزایش یافته است، پایان این نبرد پیروزی ملت ایران خواهد بود. زیرا طرف مقابل ما ملت نیست. ما با هیچ ملتی نمی‌جنگیم طرف مقابل ما یک عده سیاستمدار کم تجربه هستند اما این طرف داستان گروهی از مسئولان کشور نیستند بلکه تمام ملت ایران یکپارچه در این مبازره حضور دارند.

روحانی خاطرنشان کرد: دشمنی آنها به طور مستقیم علیه فرد فرد ملت ایران است. بی تردید در این مبارزه موفق نخواهند بود.

رئیس جمهوری با بیان اینکه این ترمینال در ظرف ۲ سال با تلاش کارگران، متخصصان و مدیران کشور ساخته شده است، افزود: زمانی اگر کشوری ادعا می‌کرد یک ترمینال را ظرف یک سال و نیم یا ۲ سال ساخته است، ما تعجب می‌کردیم، اما امروز فرزندان این سرزمین با تکیه بر اراده، امید به آینده و عشق به ملت می‌توانند پروژه‌هایی که با دیگر کشورها رقابت می‌کند را افتتاح کنند.
رئیس جمهور تاکید کرد: افتتاح ترمینال فرودگاه امام (ره) به معنای همکاری، تعاون و وحدت بخش های مختلف در راه اندازی یک پروژه مهم خدماتی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی در کشورمان است.

روحانی با تاکید بر اینکه امروز نیازمند تحرک و جهش به سمت توسعه هستیم، اظهارداشت: امروز برغم تحریم و فشار هواپیماها و صنعت هوایی کشورمان بطور منظم در حال فعالیت است و این موضوع برای کشوری که از لحاظ خرید هواپیما، قطعات و تعمیرات هیچ مشکلی نداشته باشند، اقدامی راحت محسوب می شود اما در کشور ما برغم همه فشارها و مشکلات، صنعت هوایی کشورمان مشغول فعالیت و تلاش شبانه روزی است لذا باید از همه بخش های هوانوردی کشور قدردانی کنیم.

وی اضافه کرد: امروز صنعت هوانوردی کشورمان با وجود همه فشارها در سطح کشورهای پیشرفته جهان در مسیر حرکت است البته کمبودها و مشکلاتی وجود دارد اما این کمبودها قابل رفع است.
رئیس جمهوری رونق صنعت هوایی را از مهمترین برنامه‌های دولت یازدهم و دوازدهم عنوان کرد و گفت: ما با فضایی که در روابط بین المللی ایجاد کردیم بعد از چند ده سال توانستیم تعدادی هواپیمای مدرن و جدید وارد کشور کنیم؛ مردم ما می‌خواستند وقتی سوار هواپیما می‌شوند، هواپیما از کارخانه مستقیم وارد کشور شده باشد.
رئیس دولت دوازدهم با بیان اینکه آمریکا برخلاف مقررات بین الملل در مقابل ملت ما ایستاده است گفت: ما در پی خرید صدها فروند هواپیما برای راحتی مردم و کمک به اقتصاد و حمل نقل کشور بودیم، اما با این حال باید از همه آنهایی که صنعت هوایی را سرپا نگه داشته‌اند تشکر کنیم.
روحانی با بیان اینکه افتتاح فرودگاه و پیشرفت هوایی ما به معنی مبارزه واقعی در برابر آنهایی است که پیشرفت ایران را نمی خواهند، گفت: باید عملاً در برابر بدخواهان ایستادگی و مقاومت و رونق اقتصادی ایجاد کنیم.
وی گردشگری را یکی از اهداف بزرگ دولت یازدهم و دوازدهم برای اشتغال و رونق اقتصادی کشور دانست و گفت: بهترین راه برای توسعه گردشگری استفاده از صنعت هوایی است که با کمک آن مردم در کوتاه ترین زمان به مقاصد خود می رسند.
رئیس جمهوری افزود: اگر استانی بخواهد دانشگاه و مراکز درمانی مجهز و فعال داشته باشد نیازمند صنعت هوایی است.
روحانی صنعت هوایی را یکی از حقوق مردم دانست و گفت: اینکه ایران بتواند مقصد نهایی یا ترانزیت برای هواپیماهای باری یا مسافری باشد و صدها شغل در این زمینه ایجاد شود، جزو حقوق مردم ما محسوب می شود؛ رفاه و تسهیل در مسافرت جزو حقوق مردم است.
وی گفت: در زمینه مسیرهای دریایی و بندرها اقدامات بسیار خوبی در سال های گذشته انجام شده است و ما ظرفیت های خوبی به دست آورده ایم که می توانند ایران را به دیگر کشورها وصل کنند و قدرت ملی را بالا ببرند
رئیس جمهوری افزود: قدرت اقتصادی بخشی از قدرت ملی و ترانزیت نیز بخشی از قدرت اقتصادی محسوب می شود؛ زمانی که کشورها از بندر چابهار و در آینده ای نزدیک از طریق مسیر ریلی ایران متصل شوند، این اتصال از بین بردنی نخواهد بود؛ چابهار امروز به معنی تعامل سازنده با جهان است.
روحانی در ادامه گفت: صنعت هوایی به معنی تعامل سازنده با جهان است؛ امروز خوشحالیم که مسیر هوایی ایران یکی از کریدورهای بسیار امن جهانی است و هواپیمای مختلف می توانند از فضای ایران عبور کنند که به معنای قدرت ترانزیت ایران است

رییس جمهوری بیان کرد: اینکه شرق و شمال اروپا، منطقه سی آی اس، قفقاز، افغانستان و آسیای مرکزی و دیگر کشورهای همسایه از طریق بنادر جنوبی بتوانند از مسیر ترانزیت ایران استفاده کنند به معنای قدرت اقتصادی ما است. ترانزیت و گردشگری دو امتیاز بزرگ جغرافیای ایران است و از نعمت هایی است که خداوند به کشور ما داده است.

وی اضافه کرد: ما از جنوب به آبهای بین المللی متصل هستیم و نزدیک به دو هزار کیلومتر ساحل داریم؛ در شمال کشور به آبهای منطقه ای در دریای خزر متصل هستیم و فضا و جایگاه جغرافیایی ایران برای عبور فیبر نوری، مسیری هوایی و ریلی و مسیر هوایی می تواند جایگاه بسیار خوبی در منطقه ایفا کند که باید از این حق خودمان به خوبی استفاده و بهره برداری کنیم.

رییس جمهوری خاطرنشان کرد: ترمینال سلام به دست متخصصان ایرانی با مصالح و تجهیزات ایرانی آماده شده است که به معنای خودکفایی کشور است.
روحانی با بیان اینکه ایران امروز در بسیاری از رشته های فنی و مهندسی قادر است به کشورهای دیگر خدمات بدهد، یادآورشد: خوشحالم شرکت‌های ایرانی که در کشورهای دیگر فعالیت می کنند هر زمان که با مسئولان آن کشورها دیدار می کنند اذعان می کنند شرکت های ایرانی از سایر شرکت های خارجی بهتر کار کرده اند.

وی خاطرنشان کرد: اگر جاده یا آزادراهی در کشورهای دیگر ساخته ایم، اگر پل یا تونلی یا نیروگاه و سدی را احداث کردیم اگر از این ترمینالی را نیز احداث می کنیم نه تنها قابل رقابت با دنیا است خود مسئولان آن کشورها می گویند شرکت های ایرانی از نظر کیفیت، مخارج و زمان بهتر از شرکت‌های دیگر کار کردند که به معنای توانمندی و قدرت ما است و از همین طریق ما می توانیم به جهان متصل بشویم

رئیس جمهوری تاکید کرد: ما باید به گونه ای به جهان متصل شویم که پیوند ما جدایی ناپذیر باشد؛ امروز در بسیاری از زمینه ها بدخواهان ما توانسته اند رابطه ما را با برخی از کشور ها در تعامل تجاری، اقتصادی و بانکی تضعیف کنند اما در برخی بخش ها هم نتوانسته اند. اتصال ما با جهان و همسایگان و قدرت‌های بزرگ در دنیا باید به گونه ای باشد این اتصال غیرقابل جدایی باشدکه موضوع بسیار مهمی است و به معنای تضمین اقتصاد و تجارت ما است.

وی تصریح کرد: علیرغم همه تلاش هایی که آمریکایی ها در منطقه انجام دادند و می خواهند ارتباط ما با همه دنیا قطع بشود و ایران را منزوی کنند در این کار ناموفق بودند؛ بدخواهان نمی تواند درخشش مسئولان ایران را که در هر اجلاس بین المللی که شرکت می کنند؛ از ما بگیرند و ما امروز از یک سطح ارتباط خوبی با همه کشورها برخودار هستیم. اگر شرکت های خارجی در برخی کشورها بخاطر فشار آمریکا نمی توانند با ما کار کنند ابراز تأسف می کنند، و با یک زبانی آمریکا را در این راستا محکوم می کنند.

رئیس جمهوری با بیان اینکه امروز ما با آمریکا یک تقابل داریم، گفت: هیچ کشوری در جهان نیست که نتواند از کار ایران تجلیل نکند؛ ایران به عهد و امضا خود و به توافقات بین المللی وفادار و پایبند بوده است و کسی که امروز رو به روی ما قرار دارد آمریکایی ها هستند که عهد و پیمان و توافق و مقررات بین المللی را زیر پا گذاشته اند، این نکته در طول چهل سال گذشته به این وضوح مشاهده نشده است.

وی یادآورشد: در سال های پیش آنها بهانه هایی می آوردند و این گونه تبلیغ می کردند که جمهوری اسلامی ایران مقررات بین المللی را زیر پا گذاشته و معتقد به این قوانین نیست و می خواهد امنیت جهان را تهدید کند اما امروز همه دنیا آمریکا را به عنوان کشوری که تخلف و عهدشکنی کرده و بر خلاف مقررات انسانی عمل می کند، می شناسند و کاملاً معترف هستند

روحانی خاطرنشان کرد: امروز اگر در مقام عمل برخی از شرکت ها و بانک های خارجی در ارتباط با ما دچار مشکل هستند در حقانیت ایران کسی تردید ندارد و این یک نقطه بسیار ارزشمند تاریخی برای ملت ایران است. ما در مقابله با یک قدرت بزرگ جهانی و ابرقدرت به گونه ای از لحاظ سیاسی، حقوقی و اقدام عملی حرکت کردیم که هیچکس ما را محکوم نمی کند و طرف مقابل ما را محکوم می کند این یک موفقیت و یک پیروزی است.

 اساس جنگ بدخواهان با ملت ما جنگ اراده هاست
رشد اقتصادی کشور تا پایان سال مثبت خواهد بود
وی گفت: علیرغم تحریم ما امروز توانایی داریم که در بخش اقتصادی حرکت های بسیار خوبی انجام دهیم، آمار و ارقام در سه ماهه اول سال ٩٨ نشان می‌دهد علیرغم اینکه سال قبل رشد اقتصادی منفی داشتیم اما علایم نشان می‌دهد رشد اقتصادی کشور تا پایان سال مثبت خواهد بود

روحانی بیان کرد: علیرغم همه مشکلات برای پروژه عمرانی بودجه های لازم در همین سه ماهه اول سال پرداخت کردیم که به معنای حرکت بسیار خوب برای طرح های عمرانی کشور است.

رییس جمهوری گفت: وزارت راه و مسکن شهرسازی قولی که مردم داده است امیدوار کننده است، در طول دو سال آینده قرار است چهارصد هزار واحد مسکونی را به ملت تحویل بدهند و همه سرمایه گذران بخش های خصوصی را به این طرح دعوت کرده که به معنای یک حرکت خوب در زندگی مردم است.

روحانی با اشاره به طرح مسکن کارمندان دولت افزود: همچنین وزارت راه در حال بررسی این طرح است که با تعامل دولت و کارمندان، چگونه کارمندان دولت از روز اول استخدام تا ١٠ سال پس از آن و با کسر کردن بخش اندکی از حقوق دریافتی آنها بتواند صاحب یک واحد مسکونی شود.

وی گفت: این طرح در دولت در حال بررسی است و امیدوارم این طرح تکمیل خواهد شد و برای کارمندان امیدبخش است که جوان وقتی استخدام می شود دغدغه نداشته باشد که تا پایان عمر قادر نیست واحد مسکونی خریداری کند و مطمئن شود که می تواند تا ١٠ تا ١٢ سال صاحب مسکن شود و اقساط آن را تا آخر خدمت پرداخت می کند.

رئیس جمهوری تصریح کرد: مسیرهای مختلفی برای حرکت و پیشرفت پیش روی کشور قرار دارد تا پایان سال طرح های بسیار مهمی را افتتاح می کنیم، امیدوارم بتوانیم بخش اول آزاد راه تهران – شمال را در تابستان ٩٨ افتتاح کنیم که طرح بسیار مهم و بزرگ کشور در طول سال های گذشته تلاش و پیگیری های مستمر انجام گرفته و می تواند امید و نشاط به مردم بدهد راه مسافرت مردم را کوتاه کند و در زمان سفر مردم برای مسافرت صرفه جویی شود.

رییس جمهوری در ادامه با اشاره به استفاده مسافران از قطار در مسیر تهران-رشت در زمان تعطیلات عید فطر گذشته و همچنین تابستان پیش رو گفت: تمام کسانی که مسافرت جاده ای به شمال کشور و گیلان داشتند در رفت و آمد از نظر ترافیکی دچار مشکل شدند اما مسافرانی که با قطار سفر کردند همه تعریف می کردند و خوشحال بودند. اولاً این مسیر ریلی از طبیعت بسیار زیبایی عبور می کند که با هنرمندی ساخته شده است ثانیاً؛ به جای ١٠ تا ١٢ ساعت ترافیک به راحتی با قطار فقط سه چهار ساعت زمان صرف کردند.

وی گفت: این طرح ها نشان می دهد ما می توانیم مسیرهای جدیدی را برای مردم باز کنیم تا آنها بتوانند از ایام تعطیلات خود بهتر استفاده کنند البته صرفه جویی در سوخت هم از نقاط مثبت طرح ریلی تهران – رشت است و اگر به آستارا متصل شود به یک مسیر ترانزیتی بسیار مهم برای کشور تبدیل می شود.

رییس جمهوری در پایان از زحمات همه مسئولان و دست اندرکاران و سرمایه گذاری بنیاد مستضعفان در احداث طرح ترمینال گالری سلام در شهر فرودگاهی امام خمینی (ره) و همچنین از تلاش های صنعتگران، کارکنان و هنرمندانی که آثار آنها در این ترمینال پیشرفته، مورد استفاده قرار گرفته است، قدردانی کرد.

 

منبع: ایرنا

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *