باغ گل لاهیجان را ببینید و لذت ببرید +عکس

باغ گل لاهیجان را ببینید و لذت ببرید +عکس

لاهیجان دارای طبیعتی بکر و بمنطقه ای خوش آب و هواست که در آن باغ گل و گیاهان کشاورزی و زینتی قرار دارد که از آن به عنوان یک ذخیره گاه ژنتیک گیاهی استفاده می شود و به مرکز مهم تحقیقی و گردشگری منطقه تبدیل شود.

باغ گل لاهیجان را ببینید و لذت ببرید +عکس

این باغ با وسعت ۵۴ هکتار یادگار کاشف السلطنه پدر چای ایران است که چون بهشتی خرم و دلپذیر در شهر گردشگر پذیر لاهیجان در استان گیلان قرار دارد. وجود انواع درختان قدیمی مانند کافور، ارگانیک، گرینکو، توده ژئوپلاست کامیلیا و خیزران (گیاه بامبو) به این باغ، زیبایی فوق العاده ای بخشیده است و قرار گرفتن آن در کنار تله کابین لاهیجان چشم اندازی سحر انگیز از فراز آسمان به آن بخشیده است.

این در حالی است که مسافران استان گیلان که به شهر لاهیجان سفر می کنند از زیبایی های این باغ بی اطلاع اند. با اینکه اولین دفتر سازمان چای از زمان کاشف السلطنه ‘۱۲۷۹ هجری شمسی’ هنوز در داخل این باغ خود نمایی می کند و اولین بوته های چای وارداتی از هندوستان توسط این شخص از این باغ به جاهای دیگر ترویج شده و امروز هزاران خانوار از راه کشت چای ارتزاق می کنند ولی ۱۸ هکتار باغ چای این مرد بزرگ در گوشه هایی از این باغ بزرگ به صورت متروکه رها شده است.

باغ گل لاهیجان را ببینید و لذت ببرید +عکس

ایستگاه تحقیقات گل و گیاهان کشاورزی لاهیجان از سال ۱۳۰۶ هجری شمسی در این باغ تاسیس شده و از قدیمی ترین ایستگاههای تحقیقاتی کشاورزی کشور محسوب می شود و تحقیقات و تکثیر بسیاری از محصولات کشاورزی گیلان از قبیل برنج، چای، سبزی، صیفی، بادام زمینی و گیاهان میوه دانه دار و هسته دار در این باغ انجام شده است.

از دیگر ویژگی های این باغ وجود ۱۸ هکتار باغ چای، ۱۲هکتار نهالستان، کلکسیون درختان میوه های دانه دار، شش هکتار بامبو (خیزران) و بیش از یک هکتار استخر ذخیره آب است. این باغ اولین مرکز تحقیقاتی محسوب می شود که توانسته است بسیاری از گل ها از جمله گل سوسن چلچراغ را تکثیر و به صورت گلخانه ای عرضه کند.

هم اکنون تحقیقات مربوط به درختان میوه دار و هسته دار در این ایستگاه به مورد اجرا گذاشته شده و ارقامی که در منطقه قابلیت کشت داشته باشند توسط این ایستگاه معرفی می شوند.

باغ گل لاهیجان را ببینید و لذت ببرید +عکس

رییس ایستگاه تحقیقات گل و گیاهان زینتی لاهیجان گفت: فعالیت این ایستگاه از سال ۱۳۷۴ هجری شمسی به عنوان مرکز تحقیقات گل و گیاهان زینتی مصوب شد که تا کنون تکثیر محصولاتی مانند گلابی بومی (خوج محلی)، ازگیل، ازگیل ژاپنی، تمشک و انگور فرنگی جزو فعالیت های تحقیقاتی این ایستگاه بوده است و هم اکنون تنها کلکسیون منحصر به فرد گلابی بومی کشور در این ایستگاه نگهداری می شود.

‘سیدعبدالله میرحسینی مقدم’ خواستار حمایت مسوولان از طرح توسعه این باغ شد و افزود: برخی گیاهان نایاب و یا کمیاب در این باغ نگهداری می شوند و بخش هایی از این باغ به عنوان جایگاه کشت گیاهان دارویی اختصاص یافته است.

باغ گل لاهیجان را ببینید و لذت ببرید +عکس

وی تاکید کرد: گیاهان دانه دار و هسته دار در این باغ به عنوان ژن گیاهی نگهداری می شوند و این باغ به عنوان بهترین ژن پلاست خوج (گلابی محلی) محسوب می شود و هم اکنون محققان این باغ در حال جمع آوری کلیه گیاهان و درختچه های بومی از قبیل ازگیل و توده های پراکنده گیاهی اقلیم گیلان هستند و تکثیر گیاه تمشک بدون خار یکی از کارهای مهم تحقیقاتی این مرکز است.

باغ گل لاهیجان را ببینید و لذت ببرید +عکس

وی اظهار داشت: طرح هایی نظیر بررسی زیست شناسی مقدماتی تاثیر سوسک روی گیاه سوسن چلچراغ در شرایط آزمایشگاهی، بررسی خصوصیات بیواکولوژی قارچ عامل بیماری، ارزیابی چند قارچ کش روی قارچ بیماری سفیدک پودری شمشاد، بررسی قابلیت های گونه های گلابی ایران، شناسایی، جمع آوری و انتخاب ژنوتیپ برتر ازگیل، مقایسه عملکرد کیفیت و برخی خصوصیات مهم ژنوتیپ های بادام زمینی استان گیلان و بررسی اثر کمپوست آزولا و کاه برنج در بستر کشت گلدانی بر دو گیاه برگ زینتی در این ایستگاه در دست اجراست.

باغ گل لاهیجان را ببینید و لذت ببرید +عکس

میرحسینی مقدم اظهار داشت: از این باغ که در جوار تله کابین معروف لاهیجان قرار دارد می توان به صورت چند منظوره گردشگری، تحقیقاتی و کشاورزی زیر نظر بخش دولتی استفاده کرد.

وی خاطرنشان کرد: با پنج میلیارد ریال اعتبارات اولیه می توان این باغ را برای این اهداف مهم آماده کرد.

منبع: ایرنا

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *