با آداب فرانسوی ها در غذا خوردن آشنا شوید

با آداب فرانسوی ها در غذا خوردن آشنا شوید

در فرانسه عشق تنها به تولید مواد غذایی با کیفیت بالا  محدود نمی شود عادات غذا خوردن فرانسه ها نیز بیسار جالب و خاص خود این کشور است.

وعده مهم غذای در فرانسه وعده ناهار آنهاست فرانسوی ها وعده صبحانه و شام را بسیار حداقل سرو میکنند.

در این کشور افراد بسیار وقت شناس هستند و در هنگام سرو غذا درست راس ساعت معینی غذا میخورند.

صرف نهار معمولاً ساعت ۱ بعد از ظهر می باشد و زمان صرف شام ساعت ۹ بعد از ظهر و یا دیرتر می باشد . در بعضی مناطق وعده شام را دیرتر می خورند . در فرانسه غذا بسیار با آرامش و با تأنی صرف می شود از این رو ممکن است بعضی از وعده های غذایی مانند (شام و یا نهار) که به مناسبت های مختلف بر پا شده ، بیش از ۲ ساعت صرف غذا طول بکشد . این وعده های غذایی معمولاً شامل : پیش غذا ، غذای اصلی که شامل ماهی و گوشت همراه شده با سبزیجات ، سالاد ، انواع پنیر و میوه باشد ، این غذای مفصل اغلب با یک دسر قهوه به پایان می رسد .
وعده های غذایی (شام و نهار) فرانسوی به چند بخش بودن معروف اند ، البته وعده های رسمی که به مناسبت های خاص بر پا می شود .

نان همیشه یکی از اجزای ثابت است که در هر وعده غذایی بر روی میز می باشد . بودن نان بر روی میز در نزد فرانسوی ها نشانه ای از مهمان نوازی آنان می باشد و هرگز وعده غذایی بدون نان سرو نمی شود . اما از طرفی وجود آب بر سر میز بسیار نادر است .

بخش های غذایی:

• پیش غذاها که برای تحریک کردن اشتها در ابتدای هر وعده غذایی سرو می شوند و متشکل از غذاهای اشتها آور می باشند .
• پرس ماهی : یک ماهی تزئین شده با انواع سبزیجات که معمولاً بعد از پیش غذا و قبل از پرس اصلی سرو می شود .
• پرس اصلی : پرس غذای اصلی شامل یک غذا از گوشت قرمز و یا مرغ می باشد که با سبزیجات به طرز زیبایی تزئین شده است .
• پرس سالاد : در گذشته انواع سبزیجات همراه با سس (دارای روغن زیتون و ادویه و سرکه ) به عنوان سالاد و کمک کننده به هضم غذا سرو می شد اما امروزه آشپزی مدرن فرانسوی انواع متنوعتری از سالادها همراه با انواع سس ها که دارای طعم و مزه عالی می باشند را سرو می کنند .
• پرس پنیر : فرانسوی ها بیشتر از هر کسی در جهان پنیر می خورند ، پس از پرس اصلی غذا انواع مختلفی از پنیر که بر یک ظرف چوبی قرار دارد همراه با برش هایی از میوه سرو می شود و این نشانه پایان یک وعده غذایی کامل می باشد .
فرانسوی ها در مقابل «فست فود ها » غذاهای آماده مقاومت زیادی از خود نشان داده اند اما علیرغم این مقاومت رستوران هایی که غذاهای آماده و ساندویچ ارائه می داهند نیز زیاد می باشند .

در «فست فودهایی» که قدیمی‌تر می‌باشند ساندویچ‌هایی بفروش می رسند که از فروشگاه ها و کافه ها هم می توان آنها را خریداری نمود . کافه ها نیز همبرگر ، چیز برگر و همچنین سبزیجات را در قالب سالاد که در حقیقت یک وعده غذایی سبک می باشد به افرارد ارائه می دهند . فرانسوی ها بیش از همسایگان اروپایی شمالی خود به رستوران می روند .

آداب میهمانی رفتن برای صرف نهار یا شام:

اگر شما توسط یک فرانسوی به میهمانی شام دعوت شده اید به موقع برسید . تحت هیچ شرایطی نباید بیش از ۱۰ دقیقه تآخیر داشته باشید مگر اینکه قبلاً تلفنی اطلاع داده باشید که ممکن است دیرتر برسید . البته هر چقدر به سمت جنوب این کشور می رویم زمان انعطاف پذیری بیشتری دارد .
اگر به یک میهمانی بزرگ برای صرف شام دعوت شده اید – بویژه در پاریس- و قصد فرستادن سبد گل دارید حتماً صبح همان روز گل ها را بفرستید تا سبد گل شما در مراسم شب به نمایش گذاشته شود .
خوب و مناسب لباس بپوشید . فرانسوی ها بخوبی متوجه مد هستند و در لباس پوشیدن سخت گیری بیشتری نسبت به سایر کشورهای غربی نشان می دهند و به لباس اهمیت زیادی می دهند .

آداب غذا خوردن:

• آداب غذا خوردن بر سر میز مانند سایر کشورهای اروپایی است . هنگام غذا خوردن چنگال در دست چپ و کارد در دست راست گرفته می شود .
• قبل از نشستن بر روی صندلی اجازه دهید تا میزبان شما را راهنمایی کند که بر روی کدام صندلی بنشینید .
• هرگز قبل از اینکه میزبان به شما بگوید «بن اپتات» – بفرمایید- شروع به غذا خوردن نکنید .
• اگر غذا خوردن شما هنوز تمام نشده کارد و چنگال خود را بصورت ضربدر بر روی بشقاب خود قرار دهید طوری که چنگال بر روی کارد قرار گیرد .
• هرگز آرنجهای خود را بر روی میز غذا قرار ندهید .
• هر چه که در بشقاب خود دارید تمام کنید و هرگز نگذارید غذا در بشقاب بماند زیرا بی نزاکتی محسوب می شود .
• میوه ها را پوست گرفته و برش زده سپس میل کنید .
• اگر تصمیم ندارید که مجدداً نوشیدنی میل کنید لیوان خود را کاملاً خالی نگذارید بلکه کمی از نوشیدنی در لیوان خود بگذارید.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *