با پاک ترین شهرهای دنیا آشنا شوید

با پاک ترین شهرهای دنیا آشنا شوید

در حال حاضر ما در دوران گرمایش زمین هستیم و آلودگی در بیشتر نقاط کره زیبایمان در حال افزایش می باشد، برخی از شهرهای جهان هستند که خیلی وقت است به این مسئله فکر می کنند سعی دارند از این بیشتر اثر تخریبی نداشته و محیطی پاک به وجود بیاورند. در این مطلب می خواهیم پاک ترین شهرهای دنیا را به شما معرفی کنیم.

کلگری ، کانادا

در سال ۲۰۱۳، این شهر در صدر جدول تمیزترین شهرهای دنیا قرار گرفت که توسط دو سازمان Mercer Global Financial و HR Consulting سازماندهی و نظرسنجی شده بود. این رای گیری بر اساس پنج عامل اساسی، در دسترس بودن آب قابل شرب، دفع زباله ها، سیستم های فاضلاب با کیفیت، آلودگی هوا و تراکم ترافیک انجام شده بود. این شهر در مرکز صنعتی نفت و گاز کانادا واقع شده، اما با این وجود از نظر پاکیزگی در شرایط مطلوبی قرار داره. به شهروندان در خصوص مدیریت پسماندها آموزش داده شده و همچنین کسانی که در شهر آشغال بریزن باید جریمه های سنگینی پرداخت کنن.

با پاک ترین شهرهای دنیا آشنا شوید


اسلو، نروژ

اسلو یکی از جاذبه های بزرگ توریستی دنیاست که مناظر سبز و دریاچه های زیباش اونو به یکی از تماشایی ترین نقاط دنیا تبدیل کردن. این شهر یک سیستم مدیریت زباله منحصر بفرد داره و دولت و شهروندان تلاش بسیار زیادی برای بازیافت زباله ها کردن. زباله های خانگی به منظور کاهش دی اکسیدکربن بازیافت می شن و سوخت تولید می کنن.

با پاک ترین شهرهای دنیا آشنا شوید


استکهلم، سوئد

این شهر که به عنوان پایتخت سبز اروپا معروفه چیزهای زیادی برای خودنمایی کردن داره. ساختار مناسب شهری، خیابان های تمیز و یک سیستم حمل و نقل عمومی عالی که باعث کاهش آلودگی و ترافیک می شه از ویژگی های این شهر زیبا هستن. در ضمن این شهر یک سیستم بسیار کارآمد مدیریت زباله ها در زیر زمین داره که به تمیز نگه داشتن شهر بسیار کمک می کنه.

با پاک ترین شهرهای دنیا آشنا شوید


کوبه، ژاپن

کوبه یکی از مقاصد گردشگری محبوب در ژاپنه که که یک سیستم دفع زباله فوق العاده داره. زباله ها به دقت طبقه بندی می شن و برای هر دسته، دستورالعمل های ویژه ای وجود داره بطوریکه که برای یک بیننده خارجی بسیار شگفت انگیزه که چطور با چنین دقتی این کار انجام میشه.

با پاک ترین شهرهای دنیا آشنا شوید


فرایبورگ، آلمان

این شهر پر از گل، با هوای تازه ای که داره بیشتر شبیه به حومه یک شهره که با زیبایی های طبیعی آراسته شده. شهروندان این شهر نظافت و بهداشت رو تقریبا جدی می گیرن. فرایبورگ یکی از شهرهایی که با محیط زیست سازگاره و همچنین یکی از مقاصد گردشگری آلمان هم هست.

با پاک ترین شهرهای دنیا آشنا شوید


هونولولو، هاوایی

این شهر یکی از بزرگترین مقاصد گردشگری دنیاست و همچنین از تمیزترین شهرهای دنیا هم به حساب می یاد، از اون به عنوان دروازه ایالات متحده هم یاد می شه. هونولولو با زیبایی های طبیعی، هوای پاک و مناظر سرسبز یکی از تمیزترین شهرهاست که جای خیلی مناسبی برای زندگیه. این شهر صنعتی نیست و به عنوان یکی از مقاصد گردشگری، مردم محلی تلاش زیادی برای تمیز نگه داشتن اون می کنن. در ضمن اینجا سیستم حمل و نقل عمومی خوبی داره که باعث می شه نیاز به وسیله نقلیه شخصی کاهش پیدا کنه.

با پاک ترین شهرهای دنیا آشنا شوید


زوریخ، سوئیس

زوریخ در لیست بهترین شهرهای دنیا برای زندگی، که در سال ۲۰۱۴ توسط Mercer Survey نظر سنجی شد، در رده دوم قرار داره. زوریخ بزرگترین شهر سوئیس هست که بسیار تمیزه. سیستم مدیریت زباله که کاملا سازگار با محیط زیسته و همچنین سیستم حمل و نقل عمومی کارآمد این شهر از دلایل مهم تمیز بودن این شهر هستن.

با پاک ترین شهرهای دنیا آشنا شوید


مینیاپولیس، آمریکا

مینیاپولیس دارای یک برنامه مدیریت زباله منحصر بفرد هست. بر اساس این برنامه راهکارهایی به شهروندان ارائه می شه که به اونها کمک می کنه زباله هاشونو دسته بندی و دفع کنن. این شهر همچنین در لیست سالم ترین شهرهای آمریکاست و از مهمترین دلایل پاک و سالم بودن این شهر سیستم راه آهن این شهره که باعث شده آلودگی هوا به میزان زیادی کاهش پیدا کنه.

با پاک ترین شهرهای دنیا آشنا شوید


سنگاپور

با اینکه این شهر یکی از مراکز بزرگ گردشگری دنیاست، اما برای تمیز نگه داشتن اون قوانین سفت و سختی وضع شده. یکی از این قوانین ممنوعیت جویدن آدامس در اینجاست. اگر شما این قاون رو نقض کنین توسط مامورهای آژانس ملی محیط زیست جریمه می شین که در تمامی شهر با لباس شخصی مشغول گشت زنی هستن. همچنین خرید ماشین در سنگاپور مالیات زیادی داره که باعث می شه مردم بیشتر از سیستم حمل و نقل عمومی استفاده کنن و این به نوبه خود به کاهش آلودگی هوا کمک می کنه.

با پاک ترین شهرهای دنیا آشنا شوید


هلسینکی، فنلاند

هلسینکی چیزی نیست بجز یک بهشت زیبا که با مناظر سرسبز و معماری زیبا و هوای تازه آراسته شده. این شهر مرکز تجارت و بازرگانی فنلاند هست. یک رویداد جالب هر سال در این شهر رخ می ده که روز تمیزکاری نامیده می شه و شهروندان می تونن اجناس دسته دوم خودشون رو به دیگران بفروشن، این کار به منظور کاهش ضایعات در شهر انجام می شه.

با پاک ترین شهرهای دنیا آشنا شوید


آدلاید، استرالیا

آدلاید شهریه که با دقت زیادی طراحی و برنامه ریزی شده و مناظر فوق العاده زیبایی داره، از نظر مقیاس شهر کوچکیه و با عنوان شهر ۲۰ دقیقه ای معروف شده. فواصل کمی که به راحتی با یک سیستم حمل و نقل عالی که با زیرساخت های خوبی برنامه ریزی شده، پوشش داده می شن.

با پاک ترین شهرهای دنیا آشنا شوید


ولینگتون، نیوزیلند

اینجا شهر کوچکی ست که پایتخت نیوزلنده و بادهای معروف و طبیعت فوق العاده ای داره. هرچند ولینگتون مملو از زندگی شهریه اما با گیاهان سرسبز پر شده و به لطف شهروندان آگاه و جمعیت کمی که داره، شهر فوق العاده تمیزیه به طوریکه گردشگران به سادگی عاشق آرامش و تمیزی این شهر می شن.

با پاک ترین شهرهای دنیا آشنا شوید

منبع: همگردی

نویسنده: سمیه مجیدی

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *