بدنام ترین و شگفت انگیز ترین زندان های جهان

بدنام ترین و شگفت انگیز ترین زندان های جهان

زندان ها، مکان هایی نیستند که کسی دلش بخواهد وارد آن ها شود. البته در صورتی که قصد دیدن اختیاری از آن ها به میان بیاید بسیاری از ما دوست داریم از آن ها دیدن کنیم و از رمز و راز آن ها آگاه شویم. در این مطلب بدنام ترین و شگفت انگیز ترین زندان های جهان را به شما معرفی خواهیم کرد. با نظاره همراه باشید.

 

زندان آلکاتراز (Alcatraz)

بدنام ترین و شگفت انگیز ترین زندان های جهان

زندان آلکاتراز از بدنام ترین و معروف ترین زندان های آمریکا و احتمالا اولین زندان با حداکثر امنیت و حداقل امتیاز در کشور بود. این زندان محل نگه داری خطرناک ترین جنایتکاران از جمله آلکاپن و کِلی بود. آلکاترز در جزیره ای سنگی احاطه شده توسط آب های منجمد خلیج سان فرانسیسکو قرار داشت که معتقد بودند این مکان گریز ناپذیر است. از ۳۶ مردی که اقدام به فرار کردند ، ۲۳ نفر گرفتار شدند ، ۶ نفر تیرباران و کشته شدند و ۲ نفر غرق شدند. ۵ نفر باقی مانده بعد از تلاش برای فرار هرگز دیده نشدند ، اعتقاد بر این است که آن ها هم غرق شدند. امروزه این جزیره یکی از محبوب ترین جاذبه های توریستی در سان فرانسیسکو است.

برج لندن (Tower of London)

بدنام ترین و شگفت انگیز ترین زندان های جهان

برج لندن یکی از جاذبه های گردشگری پر بازدید در انگلستان می باشد که در حال حاضر برای نگه داری تاج و تخت و جواهرات بریتانیا از آن استفاده می شود. این برج از سال ۱۱۰۰ تا اواسط قرن بیست زندان بود. زندانیان مشهور در اینجا عبارتند از سر توماس مور ، شاه هنری هشتم ، آنه بولین و کاترین هاوارد ( همسران پادشاه هنری هشتم) و رودلف هس. برج لندن مشهورترین ساختمان خالی از سکنه در لندن است. داستان هایی از ارواح از جمله آنه بولین در برج وجود دارد.

جزیره شیطان (Devil Island)

بدنام ترین و شگفت انگیز ترین زندان های جهان

این زندان وحشتناک برای بار اول در سال ۱۸۵۲ افتتاح شد و تونست به یکی از بدنام ترین زندان های تاریخ تبدیل شود. در طول ۹۴ سال فعالیت خود ، این زندان سیاسی محل نگهداری زندانیان سیاسی و مجرمان سرسخت بود. زندانیانی که اقدام به فرار می کردند با رودخانه های آلوده پیرانا و جنگل های انبوه گویان ، فرانسه مواجه می شدند. زندگی نامه زندانی سابق هنری چاریئر تلاش های متعددی را از فرار از زندان توصیف می کند. در سال ۱۹۷۳ این کتاب تبدیل به فیلم پاپیلون با بازی استیو مک کوئین و داستین هافمن شد.

قلعه دِ ایف  (chateau d`if)

بدنام ترین و شگفت انگیز ترین زندان های جهان

اشتباه نکنید! درست است که عنوانش قلعه است اما زندانی تمام عیار به شمار می رود! قلعه دِ ایف در فرانسه به خاطر استفاده آن در کتاب “کنت مونت کریستو” نوشته شده توسط الکساندر دوما شناخته شده می باشد. از سال ۱۶۳۴ تا قرن ۱۹ این قلعه به عنوان محلی برای زندانیان سیاسی و مذهبی در نظر گرفته می شد. زندانیان با رفاه و کلاس بیشتر از آن هایی که شانس کمتری داشتند درمان های بهتری را دریافت می کردند. با این حال ، آن ها برای این امتیازات باید مبلغی را پرداخت می کردند. این مکان در سال ۱۸۹۰ غیرنظامی و به روی عموم باز شد و در حال حاظر یکی از معروف ترین زندان ها در جهان است.

جزیره گورِ (Goree Island)

بدنام ترین و شگفت انگیز ترین زندان های جهان

این جزیره محل عبور هزاران برده بوده است که تا سال ۱۸۴۸ که فرانسه تجارت برده را لغو کرد ادامه داشت. از جزیره گورِ در سنگال عبور کردند. خانه بردگان تنها یکی از مکان ها در این جزیره است که قبل از اینکه برده ها با کشتی به آمریکای شمالی و جنوبی منتقل شوند در آنجا نگه داری می شدند. این محل در حال حاظر موزه ای می باشد که آمریکایی های آفریقایی تبار که ریشه های خودشان را در آنجا جستجو می کنند.

جزیره روبن (Robben Island)

بدنام ترین و شگفت انگیز ترین زندان های جهان

این جزیره که از فاصله دور بسیار زیبا به نظر می رسد در سواحل کیپ تاون در آفریقای جنوبی واقع شده است که در طول سال ها عملکردهای فراوانی از جمله مستعمره مبتلا به جذام در یک نقطه را داشته است. با این حال به عنوان یک زندان تحت نظر رژیم آپارتاید شناخته شده می باشد. چهره های شناخته شده مانند نلسون ماندلا و کالما مُتلانس تنها تعداد کمی از زندانیان سیاسی آن زمان در این زندان بودند. امروزه جزیره روبن یک مقصد توریستی محبوب است که می توانید توسط کشتی های کیپ تاون به آنجا برسید. این جزیره منطقه مهمی برای پرورش پنگوئن آفریقایی می باشد.

قلعه ایلمینا (Elmina Castle)

بدنام ترین و شگفت انگیز ترین زندان های جهان

قلعه ایلمینا در سال ۱۴۹۲ در کشور غنا بنا شد که قدیمی ترین ساختمان اروپا در صاحارای جنوبی (جنوب صحرای آفریقا) می باشد. برای بیش از سیصد سال ، برای نگهداری از مردمی استفاده می شد که برای بردگی فروخته می شدند. این غیر معمول نبود که بردگان در سلول خود با ۲۰۰ نفر دیگر همراه باشند که حتی فضای کافی برای دراز کشیدن هم نداشتند.

بندر آرتور (port Arthur)

بدنام ترین و شگفت انگیز ترین زندان های جهان

این بندر در سالیان دور مستعمره سابق در تاسمانی، استرالیا بوده است. از سال ۱۸۳۳ تا دهه ۱۸۵۰ ، اینجا مقصدی برای سرسخت ترین جنایتکاران بریتانیایی و ایرلندی و زندانیان شورشی زندان های دیگر بود. امروزه ویرانه ها از جمله زندان،بیمارستان و کلیسای ساخته شده توسط محکومین بسیار قابل تشخیص باقی ماندند.در سال ۱۹۹۶ زمانی که تک تیر انداز به گردشگران تیراندازی کرد ۳۵ نفر کشته شدند و بندر آرتور به مرگبارترین محل قتل عام در استرالیا تبدیل شد.

موزه نسل کشی تول سلنگ (Toul Sleng Genocide Museum)

بدنام ترین و شگفت انگیز ترین زندان های جهان

در سال ۱۹۷۵، تول سلنگ یا تیول اسلنگ توسط رژیم خمرها از آنچه زمانی دبیرستان بود تبدیل به زندان شد ، که احتمالا یکی از وحشتناک ترین زندان های جهان است. زندانیان به منظور اجبار به اعتراف به جرمی که به آن متهم شدند مرتب مورد شکنجه قرار می گرفتند. هنگامی که آنها به نام توطئه گران اعتراف می کردند اعدام می شدند. از بیش از ۱۷۰۰۰ زندانی تول سلنگ ، تنها چند بازمانده شناخته شده وجود دارند. پس از اینکه در سال ۱۹۷۹ ارتش ویتنام این زندان را کشف کرد ، تول سلنگ تبدیل به موزه تاریخی یادآوری اقدامات رژیم خمر در کامبوج شد.

هیلتون هانوی (Hanoi Hilton)

بدنام ترین و شگفت انگیز ترین زندان های جهان

زندان هیلتون هانوی در ابتدا توسط فرانسه ساخته شد که محل نگه داری زندانیان سیاسی ویتنامی بود. بعد از آن ارتش ویتنام شمالی از این زندان برای زندانیان جنگ ویتنام استفاده می کرد. زندانیان در اینجا در معرض شکنجه ، گرسنگی و حتی قتل بودند. چهره های شناخته شده مانند سناتور جان مک کین ، جیمز استُک دال و باد دِی تنها تعداد کمی از زندانیان جنگ آن زمان در این زندان بودند.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *