تاریخ را در روستای اسفیدان تجربه کنید

تاریخ را در روستای اسفیدان تجربه کنید

نام این روستا انسان را به یاد ساختار پلکانی روستای بسیار دیدنی ماسوله می اندازد زیرا از این لحاط بسیار به یکدیگر شباهت دارند. روستای اسفیدان در ۴۵ کیلومتری جنوب شرقی بجنورد قرار دارد و از مناطق نمونه گردشگری استان خراسان شمالی است که در میان دره ای سرسبز قرار گرفته است روستایی که نمادش درختان صندل با قطر تنه حدود ۶۵ /۲ متر است.
با روستای سفیدان به هشت قرن گذشته سفر کنید!
با روستای سفیدان به هشت قرن گذشته سفر کنید!
 اسفیدان دارای ۵۰۰ خانوار ثابت در طی سال (۲۲۰۰ نفر) و ۳۰۰ خانواده موقت که فقط در فصل تابستان در آن اقامت دارند.
قدم زدن و نفس کشید زیر این دختان تنومند می تواند برای مدتی ریه های دود خورده مان را در سطح شهر جلابخشد و برخلاف همیشه یک هوای پاک بودن ناخالصی را استشمام کنیم که این اتفاق خودش ارزش زیادی دارد.
چشمه آب معدنی و آبشار هنرور در فاصله سه کیلومتری اسفیدان، طبیعت و سرزندگی فراوانی را برای این روستا و مکانی مناسب را برای گردشگران به وجود آورده است که می توانند حتی ازه سه کیلومتری این روستا هم بهره ببرند و محدود به خود فضای اسپیدان نشود.
با روستای سفیدان به هشت قرن گذشته سفر کنید!
در ضلع شمال غرب روستای اسفیدان چه می گذرد؟
دقت کرده اید زمانیکه به سفر می روید می خواهید اطراف آن شهر یا روستا هم به فاصله های  زمانی کوتاه بروید تا شاید جای جذاب تری هم کشف شود و از آن غافل نمانید! اگر جواب شما هم مثبت است و این مسئله را تایید می کنید بهتر است بگویم که  بت نزدیک به نیم ساعت  رانندگی به سمت خارج شدن از این روستا در جهت شمال غربی آن به این اکتشاف دست پیدا می کنید. دره‌ای عمیق و طولانی بنام “هینوَرد (هین نبرد)” وجود دارد که با خود نمایی خود شما را برای ساعاتی در این جای خوش آب و هوا نگاه می دارد تا خستگی سفر از تنتان خارج شود.
غارهای کودکی در روستای اسفیدان
یکی از جذابیت های سفرهای گردشی  دیدن غارها است که همیشه از زمان کودکی یا قصه های زیادی شنیده ایم و یا حتی ماجراهای تارخی زیادی شنیده ایم ؛ به همین منظور دیدن شنیده های زمان کودکی می تواند جذابیت خودش را داشته باشد آن هم از نوع زیادش.
با روستای سفیدان به هشت قرن گذشته سفر کنید!
در ضلع شمال غربی روستا بر بالای صخره چشمه “هینوَرد” کوهی بنام “خزانه” وجود دارد که در بالای آن غار “خزانه راهه” واقع شده‌است. بگفته مردم، غاریست دست ساز در انتهای آن چاهی وجود دارد که در قدیم به عنوان پناهگاه استفاده می‌کرده‌اند. غار دیگری بنام “ییجت” یا “معصوم” وجود دارد.
امام زاده ای که از نابودی این شهر جلوگیری می کند!
به دلیل ساختار این روستا و خانه های بنا شده در میان دره ای که اسفیدان را احاطه کرده اند  تا به حال می بایست با کوچکترین لرزشی از زمین فرو می ریخت و نابود می شد.اما مردم این روستا بر این باورند که وجود بنای امامزاده محمد بن باقر بن موسی بن جعفر(ع) باعث جلوگیری از تخریب این روستا شده و به برکت وجود این آرامگاه محل سکونتشان در امان خواهد بود.
با روستای سفیدان به هشت قرن گذشته سفر کنید!
گزارش از: نیلوفر جوانشیر
منبع: yjc.ir

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *