تعدادی از زیباترین جاده های ایران به روایت تصویر

تعدادی از زیباترین جاده های ایران به روایت تصویر

رانندگی در چه جاده هایی می تواند علاوه بر این که خستگی را به همراه نیاورد، بلکه باعث شادابی و لذت بردن هم بشود؟ در این مطلب می خواهیم این جاده ها را به شما معرفی کنیم. در سفرهای بعدی حتما سعی کنید از این جاده ها به مقصدتان بروید تا تجربه ای متفاوت و بسیار لذت بخش داشته باشید.

تعدادی از زیباترین جاده های ایران به روایت تصویر

جاده اژدها

تا نزدیکی های جنگ جهانی دوم جاده ای بین کرج و چالوس نبود و فقط یک مسیر مالرو وجود داشت. سال ۱۳۱۲ جاده چالوس احداث شد و حالا حدود ۸۰ سال از راه اندازی آن می گذرد. باید راننده خوبی باشید که بتوانید پیچ و خمهای این جاده قدیمی را که شبیه یک اژدها دور کوه پیچیده است پشت سر بگذارید. موازی بودن این جاده با رودخانه کرج باعث شده سرسبزیها و زیباییهای آن منحصر به فرد باشد و بشود از آن به عنوان یکی از زیباترین جاده های جهان نام برد. تونل طولانی کندوان که هزار و ۸۸۶ متر طول دارد یکی از جاذبه های این مسیر است که سال ۱۳۱۸ به بهره برداری رسید و با ساخت آن ۱۳ کیلومتر از مسیر چالوس به تهران کاسته شد چون قبل از آن باید کوه را دور می زدند.

علاوه بر زیباییهای طبیعی در این مسیر تپههای باستانی و روستاهای تاریخی هم وجود دارد که قدمت بعضی از آنها به هزاران سال می رسد. اگر از این جاده گذشتید قلعه دختر، روستای شهرستانک و امامزاده هایی با معماریهای زیبا را از دست ندهید.

تعدادی از زیباترین جاده های ایران به روایت تصویر

آبشارها و دشت های زیبا همگی در یکجا

جاده هراز به شکل امروزی آن سال ۱۳۴۲ ساخته شده و کوتاه ترین مسیر بین تهران و آمل است. این جاده از حد فاصل دو شهر بومهن و رودهن از جاده فیروزکوه منشعب می شود و پس از عبور از بالادست دره مشاء، آبعلی، گردنه امامزاده هاشم، پلور، آب اسک، رینه و لاریجان به شهر آمل در استان مازندران می رسد. پیچ و خمهای جاده هراز هم کم نیست ولی در مقایسه با جاده چالوس پیچهای کمتری دارد. امامزاده هاشم در مرتفع ترین نقطه جاده هراز و در دره ای به همین نام همه گردشگران را متوقف می کند تا زیارتی کنند. چندین چشمه آب گرم، آبشارهای شاهاندشت و قلعه دختر، دشت شقایق و سد لار هم از جاذبه های مهم این مسیر به شمار می آیند.

تعدادی از زیباترین جاده های ایران به روایت تصویر

در گردنه حیران از این همه زیبایی حیران می شوید

در مسیر آستارا به اردبیل یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری طبیعی ایران را می توانید پیدا کنید که گردنه ای مه آلود و رؤیایی است. گردنه حیران آخرین منطقه حفاظتی استان گیلان به شمار می رود که از یک طرف مشرف به کوههای پوشیده از جنگل های انبوه است و از سوی دیگر مشرف به دره ای نه چندان عمیق که رود آستاراچای از آن می گذرد. این رود مرز بین ایران و کشور آذربایجان را تعیین می کند. این گردنه در بیشتر زمانها زیر پوششی از مه قرار دارد و از نظر طبیعی دره ها و کوهپایه های آن، پوشیده از گلها و گیاهان جنگلی و مرتعی است. البته این گردنه چندان مرتفع نیست و ارتفاع بلندترین نقطه آن از سطح دریا فقط حدود ۱۵۰۰ متر است. در واقع علت اصلی مه دائمی گردنه حیران رطوبت دریای خزر است نه ارتفاع زیاد این گردنه. این جاده شبیه مار تنومندی است که دور کوه بزرگی پیچیده شده و ماشینهای زیادی روی تنه آن حرکت می کنند تا از کوه بالا بیایند. توقف در رستورانها و استراحتگاههای مسیر و تماشای پیچ و خم جاده از بالا سفر شما را هیجان انگیز می کند.

تعدادی از زیباترین جاده های ایران به روایت تصویر

جاده ای خطرناک اما زیبا

جاده ۷۰ کیلومتری اسالم به خلخال با داشتن ارتفاع ۳ هزار و ۳۰۰ متری از سطح دریا یکی از محورهای سخت گذر ایران به شمار می رود ولی هرقدر این جاده خطرناک است به همان اندازه مانند بهشت زیباست. چشم انداز ییلاق های اطراف جاده و کلبه های چوبی روستاییان به اضافه درختان بلند و انبوه که سایه شان جاده کوهستانی را در بعضی نقاط تاریک می کند برای گردشگرانی که از این جاده عبور می کنند خیره کننده است. یکی از زیباییهای منحصربه فرد این جاده مه غلیظی است که دره ها را سفیدپوش کرده و در بعضی نقاط تا روی جاده پایین می آید. بیشتر گردشگران این مسیر معتقدند احساس می کنند به مسیر دیگری قدم گذاشته اند. شهر خلخال در شمال غربی کشور و در جنوبی ترین قسمت استان اردبیل قرار دارد و طبیعت زیبا و آب و هوای خوبش لذت بردن از جاده اسالم به خلخال را دو چندان می کند.

تعدادی از زیباترین جاده های ایران به روایت تصویر

در امتداد صخره و دریا

در منتهی الیه جنوب شرقی کشور به بندر چابهار می رسید که از نام آن پیداست در تمام فصول سال آب و هوای بهاری دارد و به همین دلیل نام چهاربهار یا چابهار برای آن انتخاب شده است. در فاصله ۵۵ کیلومتری این شهر بهاری یک بندر ماهیگیری به نام بندر بریس است که اگر بخواهید از چابهار به این بندر بروید از جاده ای ساحلی و بسیار زیبا خواهید گذشت. در ابتدای این مسیر صخره هایی را می بینید که بر اثر فرسایش سوراخهایی در آنها ایجاد شده و هنگاهی که موج دریا به آنها می رسد پدیده خیره کننده ای به نام موج افشان شکل می گیرد. یعنی آب با شدت از داخل حفره ها به سمت آسمان پرتاب می شود و منظره ای شگفت انگیز می سازد. کمی که پیش بروید در فاصله ۱۵ کیلومتری به تالاب لیپار می رسید، محلی که آبهای سرگردان حاصل از بارندگی تالابی وسیع می سازند و می توانید از تماشای لک لکها و مرغهای ماهی خوار لذت ببرید. کوه های مینیاتوری که به نام کوههای مریخی هم شهرت دارند یکی دیگر از جاذبه های فوق العاده در این جاده ساحلی است.

تعدادی از زیباترین جاده های ایران به روایت تصویر

رانندگی در دل زیبایی های کویر

اگر بخواهید یکی از زیباترین جاده های کویری جهان را ببینید باید از جاده شهداد به نهبندان بگذرید و از تماشای کویر شهداد لذت ببرید. جاده شهداد به نهبندان از محلهایی می گذرد که دیدن آنها آرزوی دوستداران طبیعت است. گذر جاده از بزرگترین پدیده کلوخی جهان معروف به کلوتهای شهداد از ویژگیهای منحصربه فرد این جاده است. کلوتها، هرمهای ماسه ای بزرگ که ارتفاع آنها به ۴۸۰ متر هم می رسد، پهنه های وسیع ماسه و ریگ با طیف رنگی قهوه ای روشن تا خاکستری و سیاه و پهنه های شنی مواج این مسیر را به نمایشگاهی بی نظیر تبدیل کرده است. اگر دوست داشته باشید غروب خورشید را بدون حتی لحظه ای گم شدن خورشید پشت کوهها ببینید گستره کویر بهترین مکان است و این از زیباییهای باشکوه جاده شهداد به نهبندان به شمار می رود.

منبع: ایده ال

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *