تغییر نامحسوس در اسم وزارت میراث فرهنگی | تکلیف لوگویی که به امیرخانی سفارش دادند چه می‌شود؟

تغییر نامحسوس در اسم وزارت میراث فرهنگی | تکلیف لوگویی که به امیرخانی سفارش دادند چه می‌شود؟

تبدیل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به وزارتخانه با تغییر در ترکیب سه حوزه زیرمجموعه این وزارتخانه همراه شده است و قرار است نام این وزارتخانه «میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی» باشد.

نظاره: تغییر سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به وزارتخانه با تغییر در اسم این سازمان همراه شده است. حالا این وزارت به ترتیب وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است. اتفاقی شعاری در تغییر این نام وجود دارد که پیش از این نیز حسن روحانی رئیس جمهوری خواستار آن شده بود ؛ توجه به گردشگری.

وزارت میراث فرهنگی

تغییر در نام پس از تبدیل به وزارت | تبدیل «میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری» به «میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی»

تغییر سازمان به وزارتخانه یادآور اتفاق دیگری است. تنها دو وزارتخانه در چهارچوب روابط دولتی دارای لوگوی اختصاصی هستند ؛ اطلاعات و دفاع. مدتی پیش با وجود برقرار بودن جریان تغییر وضعیت این سازمان به وزارتخانه، مدیران سازمان میراث فرهنگی با خلاقیت مدیر کاخ نیاوران بازنویسی لوگوی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را به امیرخانی خطاط معروف کشور سفارش دادند و قرار بود اصل این لوگو در کاخ نیاوران نگه‌داری شود.

حال با توجه به رویه مرسوم وزارتخانه‌ها وزارت میراث فرهنگی باید از لوگوی ثابت دولتی استفاده کند و تا این لحظه نیز بی‌تدبیری دستگاه‌های اطلاع رسانی این نهاد باعث شده که در تمام نمایشگاه‌ها و برنامه‌های جاری این نهاد، از لوگوی سابق سازمان میراث فرهنگی استفاده شود. با این وجود مشخص نیست لوگوی سفارش داده شده به خطاط بنام ایرانی که همان زمان نیز انتقاداتی به آن وارد بود، چه سرنوشتی پیدا خواهد کرد و آیا وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی می‌تواند لوگویی اختصاصی داشته باشد.

لوگوی نخست این سازمان که نامش محدود به سازمان میراث فرهنگی کشور بود را محمد احصایی خوشنویس و نقاش سرشناس طراحی کرده بود. احصایی همچنین لوگوهای معروف دیگری مانند فرهنگسرای نیاوران و کتاب اول را نیز طراحی کرده است. پس از اضافه شدن گردشگری و صنایع دستی به این سازمان، لوگوی این سازمان دچار تغییر شد تا دو کلمه صنایع دستی و گردشگری نیز در آن قرار گیرد. هر چند به طور دقیق مشخص نیست که این لوگو توسط محمد احصایی طراحی شده یا خیر.

منبع:چمدان

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *