تنگه ظلمات پارک ملی کویر، تنگه ای اعجاب انگیز و ناشناخته

تنگه ظلمات پارک ملی کویر، تنگه ای اعجاب انگیز و ناشناخته

تنگه ظلمات، یکی از جاذبه های طبیعی فوق العاده کویر است که هنوز نسبتا ناشناخته مانده است. شاید همین ناشناخته بودن آن به جذابیتش اضافه کند، اما مساله ای که وجود دارد این است که برای رسیدن به این منطقه نیازمند یک راهنمای محلی و مهم تر از آن نیازمند کسب مجوز از سازمان محیط زیست هستیم.

این تنگه در جنوب شرقی پارک ملی کویر، در غرب کویر مرکزی ایران در استان اصفهان قرار دارد. این مکان در اثر فرسایش آبی و بادی تشکیل شده است. تنگه جهتی شمالی-جنوبی دارد و طول آن در حدود ۲ کیلومتر می باشد. این تنگه در انتهای مسیری که از ارتفاعات پارک ملی کویر سرچشمه می گیرد تشکیل شده است. یکی دیگر از جذابیت هایش این است که می توان گفت این تنگه یکی از عارضه های زمین شناسی فوق العاده ( ژئو پارک کوچک ) است که ارتفاع دیواره های آن گاها به ۳۰ متر می رسد، در این دره ما شاهد سنگ های رنگین و انواع و اقسام خاک ها هستیم. این دره به گفته بسیاری از کسانی که توانسته اند آن را ببینند و در آن قدم بزنند، شباهت بسیاری به منطقه «گرند کانیون» آمریکا دارد.

درست وسط کویر، ناگهان به دره ای می رسید که فضای وهم انگیز و عجیبی دارد. تنگه ظلمات، تنها جا در پارک ملی کویر نیست که توجه بازدیدکنندگان را به خود جلب می کند. گونه های گیاهی و جانوری زیادی در پارک کویر وجود دارند که اگر با حوصله و وقت کافی به این پارک بروید می توانید حتی پلنگ، گرگ و یوزپلنگ را ببینید.

عارضه های طبیعی این منطقه هم جذابیت دیگری دارد. برای مثال بعد از پشت سر گذاشتن ۲۰ کیلومتر از ورودی پارک به کوه هایی می رسید که رنگ های عجیبی دارند یا در نزدیکی تنگه ظلمات، منطقه وسیعی وجود دارد که فسیل نرم تنان دریایی در آن به جا مانده است.

تنگه ظلمات

عکاس: خانم رزا اعتمادمقدمتنگه ظلمات

عکاس: خانم رزا اعتمادمقدم تنگه ظلمات

عکاس: خانم رزا اعتمادمقدم تنگه ظلمات

عکاس: خانم رزا اعتمادمقدم تنگه ظلمات

عکاس: خانم رزا اعتمادمقدم تنگه ظلمات

عکاس: خانم رزا اعتمادمقدم

منبع: hamgardi

مطالب مرتبط

1 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *