جاهای دیدنی زنجان کدامند؟

جاهای دیدنی زنجان کدامند؟

زمانی که تصمیم می گیریم از خانه بیرون زده و به طرف زنجان حرکت کنیم، دقیقا نمی دانیم چقدر زیبایی در انتظارمان است. از شهر زنجان تا قیدار و خدابنده و ابهر و ماه‌نشان راه زیادی نیست. شهرها کوچک‌اند و نزدیک. دیدنی‌های طبیعی بسیاری در انتظار هستند؛ کوه‌ها و غارها و چشمه‌ها و رودخانه‌ها و…

در هوای خوش این‌روزها می‌توان تاریخ را هم دید؛ موزه‌ها را دید و خانه‌های تاریخی و مسجدها و آرامگاه‌ها.

جاهای دیدنی زنجان کدامند؟

شهر سلطانیه روزگار ایلخانیان پایتخت ایران بود و امروزه شهرتش را از  گنبد فیروزه‌ای‌اش دارد؛ گنبد سلطانیه. این بنا به دستور الجایتو (سلطان محمد خدابنده) فرمانروای ایلخانی ساخته شده و به روایتی آرامگاه اوست.

گنبد سلطانیه در سال۱۳۸۴ (۲۰۰۵ میلادی) در فهرست جهانی میراث بشری یونسکو ثبت شد.

جاهای دیدنی زنجان کدامند؟

تعدادی از شهرهای ایران مدفن پیامبران است و شهر قیدار به نام پیامبری که در آن آرمیده مشهور است. قیدار نبی‌(ع) از اجداد پیامبر اکرم(ص) است و آرامگاهش در سده‌ی هفتم یا هشتم هجری قمری بنا شده است.

 جاهای دیدنی زنجان کدامند؟

این پل نام سازنده‌اش را بر پیشانی دارد؛ میربهاءالدین. پل میربهاءالدین به پل کهنه هم مشهور است، در جنوب شهر زنجان و بر زنجان‌رود قرار گرفته و قدمتش به دوره‌ی سلطنت ناصرالدین‌شاه قاجار برمی‌گردد.

 جاهای دیدنی زنجان کدامند؟

بته‌جقه و غنچه و برگ فرنگ، جفت‌پیچ و پیچک و سه چشمه نقش‌های معمول ملیله‌کاری‌اند. ملیله‌کاری از هنرهای زنجان است. در این هنر با مفتول‌های نقره  زیورآلات و ظرف می‌سازند.

 جاهای دیدنی زنجان کدامند؟

اگر از زنجان به  طرف شهر ماه‌نشان حرکت کنید، با منظره‌ای شگفت‌انگیز روبه‌رو می‌شوید؛ کوه‌هایی رنگارنگ.

کوه و تپه‌‌های رُسی آلاداغ‌لار با رنگ‌های قهوه‌ای و سبز و قرمز و زرد و نارنجی و سفید، پس از بارندگی و وقتی خاک خیس می‌شود، دیدنی است.

جاهای دیدنی زنجان کدامند؟

مسجد دارا، مسجد سید، مسجد سلطانی و مسجد جمعه نام‌های گذشته‌ی مسجد جامع زنجان است. این مسجد به دستور یکی از پسران فتحعلی‌شاه قاجار با هدف این‌که محل عبادت و تدریس باشد، ساخته شد.

جاهای دیدنی زنجان کدامند؟

این‌جا رخت‌شوی‌خانه‌ی زنجان است. بنایی برای امنیت و آسایش زنان که ناچار نباشند برای شست‌وشوی لباس‌ها و در سرمای زمستان زنجان تا چشمه بروند.

این بنا در محله‌ی بابا جامال چوقوری (گودال باباجمال)، امروزه موزه‌ی مردم‌شناسی زنجان است و در آن می‌شود شیوه‌ی زندگی و ابزار مورد استفاده‌ی مردم را در گذشته تماشا کرد.

 جاهای دیدنی زنجان کدامند؟

مسجد جامع زنجان در بافت قدیمی شهر و در نزدیکی بازار قیصریه قرار دارد. مسجدی چهار ایوانی با کاشی‌های هفت‌رنگ اسلیمی و گل و بوته به سبک هنر دوره‌ی قاجار و گچ‌بری‌های مقرنس.

 جاهای دیدنی زنجان کدامند؟

چارق و چاقو دو سوغاتی معروف زنجان است.

چارق در گذشته نوعی کفش چرمی بود که با تسمه‌ها یا بندهایی به ساق پا پیچیده می‌شد. امروزه چارق‌دوزی از صنایع دستی زنجان است؛ پاپوشی ظریف که با چرم و نخ‌های رنگی دوخته می‌شود.

جاهای دیدنی زنجان کدامند؟

میدان شیر خوابیده، میدان بیستون، میدان چهل‌ستون، سه‌راهی کوهی، میدان پنج‌شیر، تالار عروس، اتاق عقد، پای فیل، عروس و داماد، میدان شمع، دوجادوگر، نخل سوخته و…  کی فکرش را می‌کند این‌ نام‌ها بخش‌های گوناگون یک غار باشد؟ در غار کَتَله‌خور، استلاکتیت‌ها و استلاگمیت‌های آهکی براساس شباهت به بعضی اشیا یا فضاها به این اسامی خوانده می‌شود. کَتَله به معنی کوه کم‌ارتفاع است و کتله‌خور یعنی کوه خورشید.

جاهای دیدنی زنجان کدامند؟

غار کتله‌خور غاری خشکی- آبی است در شهرستان خدابنده. این غار سه طبقه دارد با گذرگاه‌های اصلی و تونل‌های فرعی بسیار. قندیل‌های مخروطی آویزان از سقف‌ها به دلیل داشتن ناخالصی، رنگ‌های متنوعی دارند.

عمارت ذوالفقاری بنایی از عهد قاجاریه که روزگاری ساختمان اداری و مسکونی حکمران زنجان بوده. این بنا امروزه موزه‌ی باستان‌شناسی است ودر آن مومیایی مردان نمکی نگه‌داری می‌شود؛ مومیایی‌هایی که در سال ۷۲ در معدن نمک روستای چهرآباد زنجان کشف شد.

جاهای دیدنی زنجان کدامند؟
منبع: همشهری آنلاین – شیوا حریری

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *