حذف چهار صفر برای اصلاح ظاهری واحد پول ملی | تفاوت حذف صفرها در ایران و ترکیه و جایگاه گردشگری

حذف چهار صفر برای اصلاح ظاهری واحد پول ملی | تفاوت حذف صفرها در ایران و ترکیه و جایگاه گردشگری

رئیس کل بانک مرکزی گفت: اجرای طرح حذف چهار صفر از پول ملی، ضمن کاهش هزینه‌های امحای اسکناس، موجب اصلاح ظاهری واحد پول ملی با دلار می‌شود.

نظاره: عبدالناصر همتی در حاشیه جلسه هیات وزیران پیرامون طرح حذف چهار صفر از پول ملی افزود:‌ اکنون تولید هر قطعه سکه ۵۰۰ تومانی ۸۲۰ تومان هزینه دارد، در حالی که با اجرایی شدن این طرح همه سکه‌ها جمع آوری و ذوب شده و در جای دیگر استفاده خواهند شد.

وی اظهار داشت: استهلاک اسکناس‌های تولیدی کشورمان نیز بالاست به طوری که سالیانه ۷۰۰ میلیون برگ اسکناس امحا می‌شود اما با اجرای این طرح به نصف خواهد رسید.

همتی خاطرنشان کرد: اجرای این شیوه، مطابق آنچه امروز در جامعه رایج است عمل خواهد شد به طوری که شاهدیم همه مردم به چک پول‌های بانک مرکزی «چک پول ۵۰ تومانی» اطلاق می‌کنند نه چک پول ۵۰۰ هزار ریالی؛ بانک مرکزی نیز به موضوع های رایج جامعه توجه دارد.

وی گفت:‌ اصلاح نظام بانکی، اصلاح مقررات، سیاست‌های پولی، اصلاح نظام‌های ارزی، صادرات، تخصیص ارز و غیره همگی به عنوان اولویت‌های بانک مرکزی است که در حال انجام است و در کنار آنها طرح حذف چهار صفر از پول ملی را نیز اجرایی خواهد شد.

رئیس کل بانک مرکزی تاکید کرد:‌ این طرح نیز از کارهای ضروری است و دولت به اتفاق آرا آن را تصویب کرد و انتظار می‌رود در مجلس هم به تصویب برسد که در این صورت هر چه قانون مقرر ساخت، همان اجرا شود.

وی اضافه کرد:‌ هزینه امحا و چاپ اسکناس‌های فعلی، بیش از هزینه چاپ پول های جدید است و برآورد می‌شود در حد ۱۰ تا ۲۰ میلیارد تومان در یک افق ۱۰ ساله به هزینه ها اضافه شود.

همتی اظهار داشت:‌ انجام این مهم، مشکل ظاهری واحد پولی کشورمان در رابطه با ارزهای خارجی نیز اصلاح می‌شود.

حسین وکیلی کارشناس اقتصادی نیز با اشاره به فراگیری حذف چهار صفر از پول ملی روی مبادلات اقتصادی، شرط موفقیت این عملیات را در اصلاحات ساختاری ارزیابی کرد و گفت: در ترکیه حذف صفر با دیگر اصلاحات اقتصادی از جمله اصلاح ناترازی بانک‌ها، تغییر در قوانین جذب سرمایه‌گذاری خارجی و توسعه فضاهای گردشگری همراه شد که البته موفقیت‌آمیز هم بود.

این اقتصاددان با بیان اینکه حذف صفرها باید در شرایط ثبات اقتصادی انجام شود ادامه داد: تا زمانی که ثبات قیمت‌ها شکل نگیرد و حجم روزافزون نقدینگی با تولید ملی تناسبی نداشته باشد، حذف صفرها نمی‌تواند به تنهایی باعث قدرتمند شدن پول ملی شود.

منبع: چمدان

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *