در لاپلاند سوئد لذت بردن از سرما را یاد بگیرید

در لاپلاند سوئد لذت بردن از سرما را یاد بگیرید

سرما و یخبندان معمولا خانه نشینی را به همراه دارد، مخصوصا برای ما ایرانی ها که فصل زمستان چندان پُر مایه ای نداریم و عادت کردن به آن مقداری برایمان سخت است. اما در لاپلاند سوئد قضیه کمی متفاوت است. در این منطقه باید از سرما نهایت لذت را ببرید چون فصل گرمی در کار نیست!

لاپلاند با سرزمین های انگرمانلاند، یمتلاند، نوربوتن و وستربوتن و همچنین کشورهای نروژ و فنلاند هم مرز است. این سرزمین تقریبا یک چهارم مساحت سوئد را در برمی گیرد و بزرگترین سرزمین سوئد به حساب می آید.

لاپلاند در حقیقت سرزمین بزرگتری است که بخشی از سوئد، فنلاند، نروژ و روسیه را در برمی گیرد ولی به مرور زمان از هم جدا شده و بین کشورها تقسیم شدند. در حال حاضر تنها بخش سوئدی و فنلاندی لاپلاند به همان نام وجود دارند. جمعیت فعلی لاپلاند سوئد در حدود ۹۷٫۷۶۸ نفر است.

در لاپلاند سوئد لذت بردن از سرما را یاد بگیرید

شفق های قطبی نورهای زیبایی هستند که به طور طبیعی در آسمان دیده می شوند. که معمولاً در شب و در عرض های جغرافیایی قطبی به چشم می خورند. آنها در یونوسفر تشکیل می شوند و سپیده دم قطبی قابل مشاهده هستند. در عرض جغرافیایی قطب شمال به آنها شفق های شمالی نیز گفته می شود که این نام بر گرفته از نام ایزدگونه رومی سپیده دم و نام یونانی باد شمالی است که در سال ۱۶۲۱ توسط پیر گاسندی روی این پدیده طبیعی گذاشته شد.

امسال پدیده ای به نام ( “خورشیدی maximums”) اتفاق خواهد افتاد که در پاییز یا زمستان در لاپلاند مناظر بدیعی از بی نظیر ترین شفق قطبی را به وجود خواهد آمد منطقه لاپلاند چه در سوئد و چه در فنلاند به دلیل برخورداری از امکانات پیشرفته اقامت بهترین منطقه برای مشاهده این پدیده است.
دیدن گوزنها و زندگی سامی ها

در سوئد یک گروه مردم به نامی سامی زندگی می کنند، سامی در شمال سوئد، نروژ، فنلاند و شمال روسیه زندگی می کنند.

تقریبا ۱۷۰۰۰ سامی در سوئد زندگی می کنند. سامی ها اکثرا ازطریق گوزن داری، شکار ، ماهی گیری و توریسم زندگی شان را سپری می کنند.

یکی از جذابیتهای دیدن لاپلاند ملاقات با سامی ها و زندگی کردن به شیوه آنهاست این بومیان که آزادانه در مرز کشورهای اسکاندیناوی تردد می کنند به شغل نگه داری گوزنهای شمالی اشتغال دارند. همان حیوانهایی که کالسکه پاپا نوئل را می کشند.

گوزن شمالی یکی از نمادهای مورد علاقه مردم اسکاندیناوی است و دیدن آنها و چراندن آنها در جنگلها و مراتع شمالی یکی از لذت های دیدار از لاپلاند به شمار می رود.
سورتمه سواری با سیبرین هاسکی

سگهای نژاد سیبرین هاسکی سگهایی هستند که سورتمه ماجراجویان قطبی را در فیلمها و رمانهای معروف مثل سپید دندان می کشند. در لاپلاند شما این شانس را دارید که سوار بر سورتمه هایی شوید که سگهای هاسکی آن را می کشند این سگهای مقاوم گاه تا ۲۰۰ کیلومتر را در یک شبانه روز می دوند.

در لاپلاند سوئد لذت بردن از سرما را یاد بگیرید

در منطقه لاپلاند فنلاند خانه ای به نام خانه سانتا کلوز قرار دارد که هر ساله حدود نیم میلیون بازدید کننده از سراسر جهان دارد.

فنلاند و شهر مشهور راوا نیه می (ROVANIEMI) که مرکز استان لاپلاند محسوب می شود، محل تولد پاپا نوئل است و منزل وی نیز در آنجا قرار دارد. کارخانه اسباب بازی سازی پاپانول هم در همین محل و در تپه های پر برف راوا نیه می قرار گرفته است.

در لاپلاند سوئد لذت بردن از سرما را یاد بگیرید

اداره پست فنلاند هر ساله میلیونها نامه از طرف کودکان سراسر جهان دریافت می کند. بر روی پاکتهای این نامه ها چنین آدرسی نوشته شده است: پاپا نوئل، راوا نیه می، فنلاند

این نامه ها که با خط کودکان نوشته شده بسیار خواندنی و در مواردی بسیار تکان دهنده است. متن نامه های کودکان از آرزوی اینکه آنان مایلند پاپا نوئل چه هدیه ای در شب کریسمس برایشان بیاورد تا آرزوی سلامتی اعضا مریض خانواده و حتی شکایت از رفتار بد پدر و مادر متفاوت است .نامه های ارسالی کودکان به پاپا نوئل در فنلاند و (هم چنین سوئد) در پایان کریسمس هر سال جم آوری و هر از گاهی به صورت کتاب چاپ میشوند کتابی که مطالعه آن خالی از لطف نیست .

در لاپلاند سوئد لذت بردن از سرما را یاد بگیرید

پرواز های توریستی به شهر راوا نیه می در فنلاند نیز هر ساله در ایام کریسمس افزایش میابد. سالانه حدود ۱۵۰ هواپیما در راه منزل پاپا نوئل به فنلاند فقط از آسمان سوئد عبور میکنند. از آنجایی که کشور ها جهت عبور هواپیمایی خارجی بر فراز آسمان های خود هزینه ای دریافت میکنند پرواز های توریستی به منزل پاپا نوئل در راوا نیه می که از فراز آسمان سوئد می گذرد تبدیل به معامله ای پر سود برای دولت سوئد و سازمان هواپیمایی این کشور شده است.

در ایام کریسمس در شهر راوا نیه می فنلاند برای بچه ها برنامه های مختلف تدارک دیده میشود و آنها میتوانند پاپا نوئل واقعی را در منزل خودش ببینند.

منبع: خبرانلاین

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *