دیدنی ترین پارک های تهران کدامند؟

دیدنی ترین پارک های تهران کدامند؟

بسیاری از ما امکان و وقت کافی برای رفتن به دامان طبیعت خارج از شهر را نداریم، اما در فضای شهری هم مکان هایی برای رسیدن به آرامش و لذت بردن از طبیعت وجود دارند. تهران پارک های بسیاری دارد و ما در اینجا ۴ مورد از بهترین های آن ها را معرفی می کنیم. با دیدنی ترین پارک های تهران در خدمت شما هستیم…

۱٫ پارک جمشیدیه

بوستان جمشیدیه با مساحتی بالغ بر ۱۰ هزار متر مربع در ناحیه ۴ منطقه یک تهران و در دامنه کوه کلکچال قرار دارد. این پارک فرامنطقه ای نام گرفته و روزانه میزبان صدها گردشگر داخلی و خارجی است.

بوستان جمشیدیه یا پارک سنگی جمشیدیه از زیباترین و دیدنی ترین بوستان های تهران است و با مساحتی حدود ۱۰ هکتار در انتهای خیابان شهید باهنر (نیاوران) واقع شده و از شمال به کوه کلکچال، از جنوب به باغ دولو، از شرق به خیابان جمشیدیه و از غرب به جاده کلکچال محدود است. از ویژگی های این پارک، دریاچه، آبشار مجاور و نیز آب نماهای سنگی است که جلوه ای خاص دارند. همچنین این پارک در ابتدای مسیر اصلی صعود به پناهگاه کلکچال قرار دارد.

دیدنی ترین پارک های تهران کدامند؟

پارک جمشیدیه دارای چهار در ورودی است که ارتفاع در ورودی اول از سطح دریا ۱۸۲۰ متر و بالاتر از آن ۲۱۰۰ متر است.

اقاقیا، نارون، چنار، زبان گنجشک، افرای سیاه، بیدمجنون، سرو، بلوط، زردآلو، سیب، گلابی و گیلاس جزو گونه های گیاهی و نمازخانه، نگارستان جمشیدیه، آمفی تئاتر، برکه، آلاچیق، قفس پرندگان، تندیس های متعدد با مفاهیم طبیعی، فرهنگی و عرفانی، رستوران، آبنما و سرویس بهداشتی جزو امکانات آن است.

از ویژگی های منحصر به فرد این بوستان وجود کفپوش های سنگی ناهمواری است که طبیعت بوستان های جنگلی را تداعی می نماید.

۲٫ پارک ولایت

بوستان ولایت در تهران، انتهای اتوبان نواب، تقاطع اتوبان تندگویان و در زمین های پادگان قلعه مرغی احداث شده است.

این بوستان که در مجموع ۲۷۰ هکتار مساحت دارد، فاز یک آن با ۶۰ هکتار مساحت در سال ۱۳۹۰ به بهره برداری رسید. ابن پروژه شامل، رینگ سواره پیرامونی، پیست دوچرخه سواری، گشتگاه پیاده (باغ راه ایرانی)، مسیر تندرستی، زمین های بازی کودکان و بزرگسالان، پیست اسکیت، سرویس های بهداشتی و… است.

دیدنی ترین پارک های تهران کدامند؟

اطراف سایت به طول ۳٫۶ کیلومتر است که کاربری هایی همچون پیست دوچرخه سواری، مسیر سلامت، مسیر چند منظوره، مسیرهای پیاده، باغات و همچنین بسیاری از کاربری های ورزشی، خدماتی و تفریحی در آن واقع شده است.

دیدنی ترین پارک های تهران کدامند؟

در مجموعه بوستان ولایت چندین مجموعه پارکینگ رو باز با گنجایش نهایی ۳۵۰۰ واحد به همراه کندرو سرتاسری پیرامونی که موجبات عدم نفوذ بار ترافیکی وسایط نقلیه به اتوبان های اطراف را به همراه خواهد داشت، از مزیت های قابل تامل این مجموعه است.

۳٫ پارک طالقانی

بوستان طالقانی تهران یکی از بوستان های فرامنطقه ای است که در تپه های عباس آباد قرار دارد و از طریق پل طبیعت به بوستان آب و آتش متصل می شود.

بوستان طالقانی که در ناحیه ۴ منطقه ۳ قرار گرفته یکی از بوستان های جنگلی تهران است که به عنوان ریه تنفسی پایتخت نیز به شمار می رود. این بوستان که فرامنطقه ای است ۳۱۰ هزار متر مربع مساحت دارد و در اراضی منطقه عباس آباد تهران واقع شده است.

دیدنی ترین پارک های تهران کدامند؟

طراحی بوستان طالقانی آزاد با نظم طبیعی (استفاده از خطوط غیر منظم و ارگانیک) است و پوشش گیاهی آن شامل کاج، اقاقیا، توت سپیدار، نارون، چنار، گردو، افرا، انجیر، سرو و انواع درختچه ها نظیر توری و یاس زرد است. بلوط همیشه سبز نیز که یکی از گونه های نادر گیاهی است در این بوستان حفظ و نگهداری می شود.

بوستان طالقانی از طریق پل طبیعت که روی بزرگراه مدرس قرار دارد، به بوستان آب و آتش متصل می شود؛ یعنی شهروندان می توانند از طریق این پل بین دو بوستان به شکل پیاده تردد کنند.

از امکانات پارک باید به مسجد، ۲ زمین بازی کودکان، زمین های ورزشی (بسکتبال و پینگ پنگ)، بوفه، برکه، بیش از ۳۰ آلاچیق، محل های مخصوص طبخ کباب و سرویس بهداشتی اشاره کرد.

این بوستان در مجاورت با بزرگراه های همت، مدرس و حقانی قرار دارد و همچنین ایستگاه های متروی همت و حقانی در خط یک مترو در کنار آن قرار دارند و از همین جهت دسترسی شهروندان به این بوستان را راحت کرده اند.

۴٫ پارک آزادگان

بوستان آزادگان با ۱۱۲ هزار هکتار بزرگ ترین بوستان شهری ایران است که کتابخانه ای مجهز به ۴۶ هزار جلد کتاب، زمین بازی ۲۰ هزار متری و دریاچه ۵ هزار متری دارد.

این بوستان که یک میلیون و ۱۲۰ هزار متر مربع مساحت دارد در انتهای جنوب شرقی تهران واقع و به دو شکل منظم و نامنظم طراحی شده است.

این بوستان، ۹۰ گونه درخت و درختچه اعم از پهن برگ و سوزنی برگ و ۴۰۰ گونه بوته ای دارد که از گونه های غالب آن می توان به اکالیپتوس، کاج، توت، صنوبر، زبان گنجشک، بید، زیتون، تبریزی، گردو، واگلیا، شمشاد، سیدالاشجار، نخل، توسکا، بلوط و کاتالپا اشاره کرد.

دیدنی ترین پارک های تهران کدامند؟

دریاچه ای به وسعت پنج هکتار به اضافه یک هکتار حریم که گنجایش آن حدود ۵۰ هزار متر مکعب است و جزیره ای به وسعت هفت هزار متر مربع در این بوستان قرار دارند.

ساختمان قدیمی کوشک با قدمتی حدود ۹۰ سال در دو طبقه ایجاد شده که یک استخر در سمت جنوبی ساختمان دارد و آب این استخر توسط یک چشمه قنات تامین می شود. از امکانات ورزشی این بوستان باید به زمین فوتبال، پیست دو میدانی و زمین های چند منظوره ورزشی و فضاهای بازی نوجوانان و کودکان اشاره کرد.

این بوستان در ناحیه ۴ شهرداری منطقه ۱۵، میدان بسیج، کمربندی بزرگراه آزادگان، جنوب بوستان آبی آزادگان واقع شده است.

منبع: ایده ال

مطالب مرتبط

1 نظر

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *