زیارتگاه دیدنی زرتشتیان به نام چکچکو

زیارتگاه دیدنی زرتشتیان به نام چکچکو

این زیارتگاه بسیار زیبا و دیدنی که در حال حاضر هم فعال است یکی از مهم ترین مکان های عبادت زرتشتیان می باشد. نام این زیارتگاه چَک‌چَک یا چکچکومی باشد که زرتشتیان آن را پیرسبز هم می خوانند. زیارتگاه چکچکو در شهرستان اردکان واقع یزد است. مکان اصلی آن در میان کوه‌های اردکان و انجیره قرار دارد. زرتشتیان هر ساله از روز ۲۴ خرداد به مدت چهار روز در این زیارتگاه دور هم جمع شده و به نیایش می‌پردازند.

چکچکو , یکی از زیارتگاه‌های مهم زرتشتیان در ایران+تصاویر

هر سال جشن مهرگان در این مکان مقدس جشن برگزار می‌شود و زرتشتیان بسیاری در این مکان مقدسگرد هم می‌آیند. گفته می‌شود نام «چک چک» یا «چک چکو» از صدای قطره‌های آبی گرفته شده که از صخره‌ای می‌چکد و اکنون به درون یک منبع ذخیره هدایت می‌شود. نیایشگاه پیر سبز امکانات رفاهی مانند برق، آب آشامیدنی و تعدادی اتاق دارد که برای استراحت ساخته شده که به آن‌ها «خیله» می‌گویند. در داخل یکی از اتاق‌ها چاهی به ژرفای بیش از ۵۰ متر وجود دارد.

 چکچکو , یکی از زیارتگاه‌های مهم زرتشتیان در ایران+تصاویر

بر اساس باورهای مردم، این مکان مقدس جایگاه پنهان شدن “حیات بانو یا نیک بانو”، یکی از شاه دخت‌های ساسانی است که در هنگام حمله‌ی تازیان به این مکان گریخته و پناه گرفته بود و بعدها چوپانی او را در خواب می‌بیند و نیک بانو به او می‌فرماید تا بنای پیر سبز را بنیان گذارد. در این نیایشگاه درخت کهن‌سالی وجود دارد که به باور زرتشتیان، این درخت عصای نیک بانو دختر یزدگرد آخرین پادشاه ساسانی است که پس از فرورفتن در زمین به درخت بزرگی تبدیل‌شده است. یکی از کنیزان نیک بانو به نام گوهر بانو (مروارید) نیز در چند کیلومتری وی مدفون است که با نام پیر هریشت معروف است.

چکچکو , یکی از زیارتگاه‌های مهم زرتشتیان در ایران+تصاویر

نیایشگاه پیر سبز امکانات رفاهی مانند برق، آب آشامیدنی و تعدادی اتاق دارد که برای استراحت ساخته‌ شده که به آن‌ها “خیله” می‌گویند. در داخل یکی از اتاق‌ها نیز چاهی به عمق بیش از ۵۰ متر وجود دارد که زرتشتیان به نیت برآورده شدن حاجتشان، نخی را بر دور طناب این چاه گره می‌زنند.

هر سال، زرتشتیان تمام دنیا، بین چهاردهم تا هجدهم ژوئن برای انجام مراسم مذهبی در اینجا جمع می‌شوند. از مراسم ویژه‌ی این مکان می‌توان به خواندن اوستا و نیایش اهورامزدا، پختن نوعی آش و غذاهای دیگر برای نذورات و دستگیری از مستمندان اشاره کرد.

منبع: دالاهو

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *