سفر خارجی ایرانی‌ها یک سوم کاهش یافت

سفر خارجی ایرانی‌ها یک سوم کاهش یافت

دویچه وله نوشت: سقوط ارزش پول ملی در سال ۹۷ و افزایش شدید بهای ارزهای معتبر خارجی در ایران بسیاری از ایرانیان را از انجام سفرهای خارجی بازداشته است. تازه‌ترین آمار گردشگران ایرانی در سال گذشته این وضعیت را آشکار می‌کند.

ولی‌الله تیموری معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی در این زمینه گفت: تعداد گردشگران ایرانی در سال گذشته اندکی بیش از ۳۱ درصد کمتر از سال قبل از آن بوده است.

او افزود: تعداد گردشگران خروجی از ایران در سال گذشته اندکی بیش از هفت میلیون و ۲۴۲ هزار نفر بوده که نسبت به سال پیش از آن حدود سه میلیون و ۳۰۰ هزار نفر کاهش داشته است.

بر این اساس ترکیه که در سال‌های گذشته از محبوب‌ترین مقصدهای گردشگران ایرانی بوده این جایگاه را تا حدودی از دست داده و عراق که به طور عمده مقصد سفرهای زیارتی است پذیرای بیشترین تعداد از مسافرانی ایرانی بوده است.

تیموری درباره محبوب‌ترین مقصد گردشگران ایرانی گفت: این موضوع را نیز به طور دقیق نمی‌توان اعلام کرد. چرا که اکنون با توجه به تحریم‌های پروازی که با آن مواجه هستیم، هواپیماهای ایرانی نمی‌توانند به صورت مستقیم به بسیاری از کشورها سفر کنند و ابتدا به ترکیه یا دبی رفته و از آنجا به مقصد مورد نظر خود پرواز می‌کنند. البته با همه این تفاسیر در حال حاضر سفر ایرانیان به عراق از همه کشورهای دیگر بیشتر است.»

او اضافه کرد: در سال ۹۷ حدود دو میلیون و ۸۷۲ هزار ایرانی به عراق سفر کرده‌اند و بعد از عراق به ترتیب کشورهای ترکیه، امارات متحده عربی، آذربایجان، گرجستان، آلمان، قطر، ارمنستان، عربستان سعودی و چین پرطرفدارترین کشورها در بین ایرانیان برای سفرهای خارجی بوده‌اند.

آمار گردشگری سال گذشته نه تنها در سایت رسمی سازمان میراث فرهنگی منتشر نشده که معاون این سازمان نیز در این زمینه گفت: به دلیل اعمال تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ارائه جزئیات آمار گردشگران ورودی به ایران «به صلاح» نیست.

ولی‌الله تیموری اضافه کرد: بر اساس شرایط تحریم که در حال حاضر با آن مواجه هستیم، نمی‌توانیم به صورت ریز مشخص کنیم که گردشگران از چه کشورهایی به ایران سفر کرده‌اند و به نوعی از این کار منع شده‌ایم. یعنی به نوعی در این شرایط اعلام اینکه گردشگران چه کشورهایی به ایران سفر می‌کنند، به صلاح نیست.

جزییات تازه از برقراری خط پروازی استانبول به کرمان

منبع: چمدان

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *