عظیم ترین و بزرگترین بناهای خشتی دنیا +عکس

عظیم ترین و بزرگترین بناهای خشتی دنیا +عکس

در روزگاران قدیم بناهای مهم و بزرگ را با خشت می ساختند. گاهی این بناها به قدری بزرگ می شدند که جای خود را به شهرهای کوچک می دادند و افراد بسیاری در آن ها زندگی می کردند. در این مطلب می خواهیم شما را با تعدادی از عظیم ترین و بزرگترین بناهای خشتی دنیا آشنا کنیم. با نظاره همراه باشید…

۱- ارگ بم

بم یکی از مراکز موفق و مهم تجاری جاده ابریشم از دوره ساسانی بوده است، این شهر خشت و گلی در جنوب شرقی ایران به طور کامل از خشت، خاک رس و تنه درخت خرما ساخته شده است. دیوارهای ضخیم، کانال‌های آب زیرزمینی که مصارف ۱۲ هزار نفر را پاسخگو بوده و برج‌های نگهبانی برای حفاظت از ارگ از مهمترین خصوصیات این شهر باستانی است.

عظیم ترین و بزرگترین بناهای خشتی دنیا +عکس

«بم» به عنوان یک مرکز تجاری موفق جاده ابریشم از دوره ساسانی شناخته می‌شود

۲- تائوس پوئبلو در نیومکزیکو

تائوس پوئبلو از خانه‌های باستانی در نیومکزیکو ازحدود هزار سال قبل محل سکونت مردم بومی پوئبلو ساکنان است، این خانه های خشت و گلی از خشت خشک پوشیده شده‌اند و سقف آنها از درختان سدر ساخته شده است. ترمیم دیوارهای ضخیم و گچ‌بری این خانه‌ها از مراسم‎های سنتی است که هر ساله توسط مردم روستا انجام می‌شود.

عظیم ترین و بزرگترین بناهای خشتی دنیا +عکس

«تائوس پوئبلو» از خانه‌های باستانی در نیومکزیکو می باشد


۳- خیوه دیوار

مجموعه‌ای از مساجد و مدارس دینی در صحرای کزیلکوم ازبکستان خیوه دیوار نام دارد که جزء ۱۰ بنای خشت و گلی جهان است، به گفته باستان‌شناسان این مجموعه ۲۵۰۰ سال پیش به دست سام پسر حضرت نوح ساخته شده و قلعه نام گرفته است. حصار این قلعه به ارتفاع ۱۰ متر از خاک رس استخراج شده از دریاچه خواک ساخته شده است.

عظیم ترین و بزرگترین بناهای خشتی دنیا +عکس

«خیوه دیوار» ۲۵۰۰ سال پیش به دست سام پسر حضرت نوح ساخته شده است

۴- مسجد دیجین اوربر

این مسجد ساخته شده از گل و نی در منطقه تیمبوکتو مالی واقع شده و با وجود بارش‌ باران فراوان در مالی شکل منسجم مسجد دیجین اوربر حفظ شده است، محققان تاریخ ساخت این مسجد تاریخی را سال ۱۳۲۵ میلادی تخمین زده‌اند.

عظیم ترین و بزرگترین بناهای خشتی دنیا +عکس

  «مسجد دیجین اوربر» ساخته شده از گل و نی در منطقه تیمبوکتو مالی واقع شده است

۵- چان چان

چان چان، در دره موچه کشور پرو یک مجموعه شگفت‌انگیز از ساختمان‌های خشتی و گلی است که محل اسکان پادشاهان سلسله چیمو بوده است. این مجموعه شامل یازده ارگ است که مردم طبقه پایین خارج از دیوارهای آن زندگی می‌کردند.

عظیم ترین و بزرگترین بناهای خشتی دنیا +عکس

«چان چان» در دره موچه کشور پرو یک مجموعه شگفت‌انگیز از ساختمان‌های خشتی و گلی است

۶- سیوا واحه

سیوا واحه بناهای ساخته شده از یک نوع گل محلی به نام کارشیف در مصرهستند. این گل محلی از شن و ماسه جمع‌آوری شده از ساحل دریاچه، تشکیل شده و در گذشته برای ساخت و ساز مورد استفاده بوده است. سیوا واحه در مسیر تجارت دوران باستان قرار داشته و با وجود چشمه های طبیعی و درختان نخل فراوان محل استراحت مسافران صحرا بوده است. با فروپاشی امپراتوری روم این منطقه رونق خود را از دست داد.

عظیم ترین و بزرگترین بناهای خشتی دنیا +عکس

«سیوا واحه» بناهای ساخته شده از یک نوع گل محلی به نام کارشیف در مصرهستند

۷- مسجد جامع بوبودیولاسو

این مسجد جامع که در بورکینافاسو(غرب آفریقا) واقع شده است یک قرن قدمت دارد، مسجد جامع بوبودیولاسو از خاک رس و چوب ساخته شده و در حال حاضر مرمت آن نه به شکل سنتی (گل) بلکه با سیمان در حال انجام است.

عظیم ترین و بزرگترین بناهای خشتی دنیا +عکس«مسجد جامع بوبودیولاسو» در بورکینافاسو(غرب آفریقا) واقع شده است

۸- مسجد جامع جنه

بزرگترین ساختمان گل در جهان، مسجد جامع جنه است که در کشورمالی قرار دارد. مسجد جنه حدود یک قرن قدمت دارد و در شهرستان جنه در نزدیکی استان تیمبوکتو باستان قرار گرفته است. بازار متنوع و رنگارنگی که در نزدیکی این مسجد فعال است رونق این منطقه را دوچندان کرده است.

عظیم ترین و بزرگترین بناهای خشتی دنیا +عکس

«مسجد جامع جنه» بزرگترین ساختمان گل در جهان، مسجد جامع جنه است

۹- شیبام

شیبام نام منطقه ای در کشور یمن است با ساختمان‌های بلند قرن ۱۶ است، این برج‌های باستانی که با خشت و گل ساخته شده‌اند برای حفاظت از حمله دشمنان ۴۰ متر ارتفاع دارند. این ساختمان‌ها برای محافظت در مقابل باران و فرسایش بارها بازسازی شده‌اند.

عظیم ترین و بزرگترین بناهای خشتی دنیا +عکس

«شیبام» نام منطقه ای در کشور یمن است

۱۰- ایت‌های حدو

ایت‌های حدو یکی از شهرهای منطقه توریستی ورزازات مراکش است که با خاک رس ساخته شده، این منطقه خشک اواخر بعداز ظهر و غروب آفتاب مورد توجه بسیاری از گردشگران قرار می‌گیرد.

عظیم ترین و بزرگترین بناهای خشتی دنیا +عکس

 «ایت‌های حدو» یکی از شهرهای منطقه توریستی ورزازات مراکش است

منبع: توریسم انلاین

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *