فواید کوهنوردی بسیار بیشتر از چیزیست که فکر می کنید

فواید کوهنوردی بسیار بیشتر از چیزیست که فکر می کنید

کوهنوردی از آن کارهاییست که تا انجامش ندهید نمی توانید لذتش را درک کنید. همیشه می شنویم که کوهنوردی فواید بسیاری دارد اما تا کنون خودتان این کار را انجام داده اید تا از نزدیک با فوایدش آشنا شوید؟ در این مطلب با فواید کوهنوردی آشنا می شوید که ممکن است برخی از آن ها را ندانید.

فواید کوهنوردی بسیار بیشتر از چیزیست که فکر می کنید

۱ . احساس صلح و آرامش بی نظیر

احساس آرامشی که کوه به شما میدهد را فقط وقتی تجربه کنید میتوانید بفهمید که چقدر ارزشمند است. احساسی که تا مدتی بعد از ترک کوه هم باشما میماند. وقتی در کوه هستید زمانی را به نشستن روی سنگ و لذت بردن از سکون و سکوت اختصاص دهید.

۲ .  اگر به سلامت بدنتان اهمیت می دهید

هیچ جایی به اندازه ی کوه برای سلامتی بدنتان فعالیت های متنوع ندارد. شیوه های مختلف کوهنوردی و انواع سطوح کوهنوردی باعث میشوند که همیشه قدرت بدنی خوب و اندام مناسب داشته باشید. البته باید به خطرات این ورزش هم آگاه وآماده باشید.

۳ . شما یاد میگیرید که با دید متفاوت تری به زندگی نگاه کنید

میگویند که از یک کوه بسیار بزرگ بالا بروید تا بفهمید چقدر کوچکید. همانطور که از کوه و ارتفاع میتوانید با نگاه دیگری زیرپایتان را ببینید، دیدتان به مسائل زندگیتان نیز تغییر میکند.

۴ . زیبایی را درک میکنید.

نمیتوان زیبایی کوه را انکار کرد. در هر فصلی زیباست. آبشارهای درآمده از دل کوه، قله های برفی، گلهای نادر و سنگ های عجیب را تنها در کوهستان میتوانید بیابید.

۵ . نسبت به گذر زمان دید دیگری پیدا میکنید.

در کوه انگار زمان از حرکت می ایستد. فکر میکنید که مدتی طولانیست که کوه یک شکل خاص دارد و فکر میکنید که برای خودتان هم همین اتفاق خواهد افتاد. دوروبرتان سکون عجیبی حس میکنید.

فواید کوهنوردی بسیار بیشتر از چیزیست که فکر می کنید

۶ . هوای کوهستان همیشه عالی است.

هوای کوهستان بسیار تازه و تمیز است. نفسی که به داخل ریه هایتان میرود پراز تازگی است. با نفس های عمیق این تازگی را به درون میکشید.

۷ . بوی کوهستان عالی است.

علاوه بر هوای تمیز، مشامتان پر از بوهای خوب میشود. نه تنها بوی گلهای کوهی بلکه بویی که از خود کوه تراوش میشود.

۸ . اهمیت طبیعت بکر و دست نخورده را درک میکنید.

میفهمید که چقدر خوب است قسمتهایی از طبیعت از دسترس عموم مردم و توریستها دور باشد. بیشتر نواحی کوهستانی هنوز بکر و خراب نشده هستند.

۹ . به هوا احترام میگذارید.

چون گاهی شرایط تنفس در کوه سخت میشود میدانید چقدر هوا اهمیت دارد. میدانید این هوا باعث زنده ماندنتان است و به آن احترام میگذارید.

۱۰ . اهمیت کشف کردن را میفهمید.

همیشه چیز جدیدی برای امتحان کردن در کوهستان وجود دارد. یک راه جدید برای عبور. کوه نیاز شما به کشف را ارضا میکند.

منتظر چه هستید؟ این دلایل کافی نیستند تا شما را راضی کنند به دل کوه بزنید؟

منبع: گردالی

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *