قوانین عربستان برای برخورد با گردشگران هنجارشکن اعلام شد

قوانین عربستان برای برخورد با گردشگران هنجارشکن اعلام شد

عربستان سعودی همزمان با صدور ویزای گردشگری، اقدام به معرفی قوانینی کرد که رعایت نکردن آنها با جریمه‌های مالی برای توریست‌های خارجی همراه می‌شود.

 عربستان سعودی که سال‌ها درهای خود را بر روی گردشگران خارجی بسته بود سرانجام از روز نخست هفته جاری از صدور ویزای توریستی برای اتباع ۴۹ کشور خبر داد اما همزمان قوانینی را مطرح کرده که رعایت نکردن آن بر خلاف عفت عمومی است و با جریمه‌های مالی ۱۳ تا ۱۶۰۰ دلار برای توریست‌های خارجی همراه خواهد شد.  از جمله این قوانین که از سوی وزارت کشور عربستان و مرکز ارتباطات بین‌الملل دولت سعودی منتشر شده است می‌توان به «پوشش بانوان» اشاره کرد که بر اساس آن زنان باید در محافل عمومی از لباس مناسب استفاده کنند و شانه‌ها و زانوهای خود را بپوشانند اما به پوشاندن موهای خود نیازی ندارند و می‌توانند از «عبا» استفاده نکنند، پوششی که زنان سعودی ملزم به استفاده از آن هستند.  
استفاده از لباس‌های تنگ برای مردان و زنان و یا لباس‌هایی که دارای نوشته‌ها و یا تصاویر نامناسب باشد، ابراز عشق و علاقه در انظار عمومی، عکس گرفتن از افراد بدون اجازه آن‌ها، ریختن آشغال، تف کردن و … نیز از دیگر قوانینی است که برای گردشگران خارجی اعلام شده است.  مرکز ارتباطات بین‌المل عربستان سعودی اعلام کرد این قانون‌ها بر این اساس اعلام شده‌اند تا اطمینان حاصل کنیم بازدیدکنندگان و توریست‌های خارجی در کشور از آن‌ها مطلع‌ شده و از آنها پیروی می‌کنند.
با این وجود بسیاری معتقدند این قوانین مبهم هستند و می‌توان تعبیرات متعددی از آن داشت.نیروهای پلیس عربستان وظیفه نظارت برای اجرای این قوانین و جریمه کردن خاطیان را بر عهده دارند و پلیس مذهبی و ضدفساد عربستان که در چند سال اخیر قدرت کمتری داشته‌اند مسؤولیتی در این خصوص ندارند.پلیس اسلامی عربستان پیش از این وظیفه اعمال قوانین اسلامی چون ممنوعیت موسیقی، الکل، اختلاط جنسی و و عدم اقامه نماز را بر عهده داشتند اما با روی کار آمدن محمد بن سلمان از سال ۲۰۱۷، قدرت این گروه‌ها به تدریج کاهش یافته است.  
عربستان سعودی صنعت گردشگری را در مرکز برنامه توسعه “۲۰۳۰” خود قرار داده است و میلیاردها دلار برای پا گرفتن این صنعت هزینه کرده است و قصد دارد از این طریق وابستگی خود را به نفت کاهش دهد. همچنین قرار است ۵۰ جزیره در دریای سرخ به مناطق گردشگری تبدیل شوند و یک پارک گردشگری نیز در ریاض افتتاح شود.
منبع:ایسنا

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *