ماجرای ساخت جزیره مصنوعی در جزیره کیش | واکنش سازمان منطقه آزاد کیش به حواشی ساخت جزیره مصنوعی

ماجرای ساخت جزیره مصنوعی در جزیره کیش | واکنش سازمان منطقه آزاد کیش به حواشی ساخت جزیره مصنوعی

معاون عمرانی و زیربنایی سازمان منطقه آزاد کیش گفت: موضوع جزیره مصنوعی، بخشی از طرح کلی لایروبی بندر تجاری و حوضچه شرقی این جزیره است.

نظاره: مصطفی خانزادی در پی انتشار اخباری مبنی بر ساخت جزیره مصنوعی در آب‌های این جزیره گفت: هنوز هیچ قراردادی در این زمینه منعقد نشده بلکه صرفاً یک تفاھم کلی برای برخی ھمکاری‌ھای مشترک در زمینه مطالعات و امکان سنجی لایروبی بندرگاه و اسکله تجاری کیش با شرکت «مکین دریا» حاصل شده است.

وی ادامه داد: منظور از این اقدام عمرانی، استحصال زمین از دریا یا ساخت جزیره مصنوعی نبوده بلکه هدف اصلی سازمان منطقه آزاد کیش لایروبی حوضچه شرقی و بندر تجاری برای پهلوگیری کشتی‌های سنگین است.

خانزادی افزود: به منظور بھره‌برداری از اسکله، «لایروبی» اقدامی اجتناب ناپذیر است و حجم زیادی از مصالح حاصل از لایروبی تولید می‌شود که حمل و دپوی آن به مکانی دیگر، ضمن  تخریب شدید محیط زیست ھزینه‌ھای سنگینی به ھمراه خواھد داشت لاجرم ھمانند روش مرسومی که عمدتاً در اکثر پروژه‌ھای مشابه در دنیا بکار گرفته می‌شود، مصالح حاصله از لایروبی در نقطه‌ای از دریا به فاصله ۸۰۰ متری از ساحل دپو و زمینی در دریا استحصال می‌شود که این عرصه با توجه جایگاه کیش به عنوان قطب گردشگری استفاده بهینه خواهد شد.

خانزادی خاطرنشان کرد: ھمزمان با تدوین این طرح، از ماه‌ھا پیش مطالعه و بررسی آثار زیست محیطی این عملیات به یکی از مھندسان مشاور زیست محیطی معتبر و مورد تائید سازمان محیط زیست کشور سپرده شده و تاکنون مطالعات زیادی در حوزه زیست محیطی برای مشخص کردن ابعاد زیست محیطی این پروژه صورت گرفته است.

معاون عمران و زیربنایی سازمان منطقه آزاد کیش با بیان اینکه سازمان منطقه آزاد کیش با توجه به تحریم‌ھای اقتصادی نتوانست برای انجام این کار از روش برگزاری مناقصه عمومی بین المللی به منظور انتخاب و بکارگیری شرکت‌ھای خارجی استفاده کند به ایرنا گفت: تنھا دستگاه لایروب که امکان انجام این کار را در داخل کشور داشت، شناور پردیس ھفت شرکت «مکین دریا» بود که می‌توانست در بستر سخت دریای پیرامون جزیره کیش حفاری کرده و مصالح حاصل از حفاری را به فاصله موردنظر منتقل کند.

اسکله ۳۵۰۰۰ تنی بندر تجاری کیش که عملیات اجرایی آن به اتمام رسیده یکی از مهمترین پروژه‌های زیرساختی در بخش حمل و نقل دریایی کالا و مسافر است که راه‌اندازی آن نقشی مهم در اقتصاد کیش و رونق بخش گردشگری دریا ایفا می‌کند.

منبع:چمدان

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *