ماخونیک، روستای کوتوله های ایران!

ماخونیک، روستای کوتوله های ایران!

مگر می شود در یک روستا آن هم در ایران خودمان مردمی زندگی کنند که همگی با هم کوتوله باشند! بله این روستا واقعیت دارد و در همین نزدیکی خودمان است. برای دیدن آن نه ویزا لازم است و نه پاسپورت!

یکی از دور افتاده ترین روستاهای ایران به نام «ماخونیک» که تا ۱۰۰ سال پیش دسرتسی به آن غیر ممکن بود دارای مردمی با قد متوسط کوتاه است که خانه های کوچکشان را هم تا نیمه در زمین می سازند!

روستای ماخونیک یا همان روستای کوتوله ها، یکی از هفت روستای شگفت انگیز جهان می باشد.

البته عجیب بودن مردم این روستان به قدشان محدود نمی شود و آن ها دارای عقاید عجیب و سنت های دست نخورده زیادی هستند که همگی آن ها به عجیب بودن روستایشان می افزاید.

روستای ماخونیک در بیرجند و در استان خراسان جنوبی واقع شده است.

     ماخونیک، روستای کوتوله های ایران!

مردمان این روستا در حدود سه قرن پیش از افغانستان به ایران آمده اند. در اولین نگاهی که پس ورود به این روستا، به آن می اندازید، خانه های بسیار کوچکشان جلب توجه خواهد کرد. پس از کمی نگاه دقیق تر چیزی عجیب تر از راه می رسد! قد مردم این شهر با زحمت به ۱۴۰ سانتی متر می رسد. کوتاهی قد به علت نداشتن رابطه مردم روستا با افرادی در خارج از و ازدواج های اهالی با یکدیگر، ادامه یافته است.

خانه های روستای ماخونیک هم برای هماهنگی با شرایط آب و هوایی و جسمی ساکنان به شکل خاصی ساخته شده اند. ابتدا در زمین گودالی به عمق ۱٫۵ متر حفر می کنند و سپس دیواری را به ارتفاع ۱ متر از آن بیرون می آورند.

با وجود اینکه ارتفاع خانه ها از بیرون بیش از یک متر نمی باشد، مردم روستا مشکلی برای رفت آمد در آن ها ندارند. خانه هایی که بیشتر در درون زمین قرار دارند تا روی آن، باعث حفظ گرما در زمستان و خنک بودن در تابستان می شوند. روستای ماخونیک بسیار فشرده ساخته شده است و خانه ها بسیار به هم نزدیکند و در کوچه هایش به سختی دو نفر می توانند با هم عبور کنند.

البته علاوه بر قد مردم و معماری جالب خانه هایشان، عقاید و فرهنگشان هم باعث جهانی شدنشان شده است. این مردم دارای عقاید و فرهنگی هستند که برای بسیاری از ما هنوز ناشناخته است و تازگی دارد و شاید کمی هم عجیب به نظر برسد.

به عنوان مثال سه مورد از عقاید منسوخ شده این مردم که تا ۵۰ سال پیش به آن ها اعتقاد داشتند:

۱- گوشت نمی خوردند و گیاهخوار بودند، به همین دلیل هم شکار نمی رفتند و کمتر کسی از وجود آن ها باخبر می شد.

۲- سیگار کشیدن و چای نوشیدن را حرام می دانستند.

۳- عقیده داشتند که تلویزیون یک جسم شیطانی است!

البته موارد بالا خیلی وقت است که دیگر کنار گذاشته شده اند.

 

ماخونیک، روستای کوتوله های ایران!

 

مردم ماخونیک تا همین چنسال پیش کفش هایی با کفه چوبی به پا می کردند و لباس هایی از چنس کرباس به تن داشته اند! دوری از روستاهای دیگر و نداشتن ارتباط با خارج از روستا باعث دست نخورده ماندن بسیاری از مسائل و سنت هایشان شده است.

شغل اصلی مردم روستای کوتوله ها دامداری و کشاورزی بوده و هست اما برخی از آن ها در حال حاضر در معدن ستگ کار می کنند و برخی هم در کار قالیبافی مشغولند.

از غذاهای محلی آن ها می توان آب‌قروت، گندم‌کله، سوزی، اشکنه، آب‌دوغ، گرماس، آب‌ماست، کاچی شلغم، کشک، قلور شیر، قلور ترش، اشترغاز، تلخو و پختیک را نام برد.

در حل حاضر مسیر دسترسی به روستای ماخونیک آسفالت شده و این مردم توانسته اند به امکانات بیشتری ازجمله بهداشت و مدرسه دست پیدا کنند. البته ناگفته نماند که در این روستا قصابی هم افتتاح شده تا مردم با خوردن گوشت متوسط قدشان را بالا ببرند و در کنار قرص های آهنی که مصرف می کنند، گوشت هم داشته باشند.

این روستا دارای آثار تاریخی از جمله سنگ نگاره ماخونیک، بنای برج و قلعه، برج گل انجیر، منزل سرگردونی، نادر مرده نیز می باشد.

اخیرا هم، با آسفالته شدن راه دسترسی به روستا، بهداشت و امکانات مورد نیاز برای تحصیل و زندگی راحت و سالم به اینجا رسیده. مغازه های خواربار فروشی و قصابی هم، نیاز اهالی که این روزها گوشت و قرص آهن مصرف می کنند تا متوسط قدشان افزایش یابد را فراهم می کنند. درحال حاضر روستای ماخونیک مورد استقبال بسیاری از گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته به طوری که شهرت جهانی اش ، آن را به یکی از هفت روستای شگفت انگیز جهان تبدیل کرده. از آثار تاریخی روستا هم می توان به سنگ نگاره ماخونیک، بنای برج و قلعه، برج گل انجیر، منزل سرگردونی، نادر مرده اشاره کرد.

ماخونیک، روستای کوتوله های ایران!

ماخونیک، روستای کوتوله های ایران!

ماخونیک، روستای کوتوله های ایران!

ماخونیک، روستای کوتوله های ایران!

ماخونیک، روستای کوتوله های ایران!

ماخونیک، روستای کوتوله های ایران!

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *