محمدعلی نجفی آزاد شد | پرونده رئیس اسبق سازمان میراث فرهنگی به دیوان عالی کشور می‌رود

محمدعلی نجفی آزاد شد | پرونده رئیس اسبق سازمان میراث فرهنگی به دیوان عالی کشور می‌رود

محمدعلی نجفی رئیس اسبق سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری متهم پرونده قتل میترا استاد ساعاتی پیش با تودیع وثیقه از اوین آزاد شد.

نظاره: محمدعلی نجفی ساعاتی پیش با تودیع وثیقه از اوین آزاد شد.

حمید گودرزی وکیل رئیس اسبق سازمان میراث فرهنگی نیز با تایید آزادی محمدعلی نجفی با قرار وثیقه یک میلیارد تومانی گفت: محمدعلی نجفی یک ساعت پیش با تأمین قرار وثیقه آزاد شد. وثیقه نجفی به مبلغ یک میلیارد تومان است که البته برای آزادی وی سند گذاشته شده و پول نقد نداده‌ایم.

وی با تاکید بر اینکه جرم محمدعلی نجفی را هنوز قتل غیرعمد می‌دانیم به فارس گفت: باید پرونده کامل و به دیوان عالی کشور ارسال شود که هنوز این امر رخ نداده و طی یک یا دو روز آینده با حکم ریاست دادگاه ارسال می‌شود.

میترا استاد همسر دوم محمدعلی نجفی رئیس اسبق سازمان میراث فرهنگی و شهردار سابق تهران صبح روز سه شنبه ۷ خردادماه با شلیک گلوله به قتل رسید و  عصر همان روز نجفی به قتل همسرش اعتراف و انگیزه خود را اختلافات خانوادگی عنوان کرد.

بر اساس گزارش ایسنا، طبق اعلام علی القاصی مهر دادستان عمومی و انقلاب تهران، اتهامات محمدعلی نجفی چنین عنوان شد:
الف- قتل عمد خانم میترا استاد
ب- حمل و نگهداری سلاح غیر مجاز
ج- ایراد صدمه بدنی عمدی منتهی به جرح (غیر فوتی).

سه جلسه رسیدگی به پرونده قتل میترا استاد در شعبه ۹ دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی محمدی کشکولی برگزار شد.

نهایتا غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری هشتم مرداد ماه ۹۸ با اشاره به صدور رای پرونده قتل میترا استاد و ابلاغ آن به وکلای طرفین پرونده، گفت: در کیفرخواست، سه عنوان اتهامی برای متهم عنوان شده قتل عمد، ایراد صدمه غیرموثر در قتل و همچنین نگهداری اسلحه غیرمجاز.  دادگاه در دو موضوع متهم را مجرم تشخیص داده؛ «قتل عمد» را محرز دانسته و با توجه به تقاضای اولیاء دم مبنی بر قصاص چون حق الناس است حکم به قصاص صادر کرده است. دادگاه در مورد «ایراد صدمه غیر موثر در قتل» رای برائت صادر کرده چون دادگاه بر خلاف دادسرا به این نتیجه رسید که صدمات وارده به مقتول «یک صدمه» بوده، دو تیر به او اصابت نکرده بلکه یک تیر ابتدائا به کف دست اصابت کرده از دست عبور کرده و در قفسه سینه مقتوله جای گرفته است. به موجب قانون هر گاه ضربه، ضربه واحدی باشد هر چند جراحات متعدد باشد یک حکم صادر می شود و چون با اقدام واحد این عمل انجام شده، همان حکم اشد که «قصاص» است مورد حکم دادگاه قرار گرفته است. محمدعلی نجفی از اتهام دیگر تبرئه شده و در مورد «نگهداری سلاح غیر مجاز» هم دادگاه ایشان را به دو سال حبس محکوم کرده است.

پس از اعلام رای، گودرزی وکیل مدافع نجفی گفت که به رای صادره مبنی بر قصاص و حبس موکلش اعتراض خواهد کرد.

۲۳ مردادماه برادر میترا استاد نیز با انتشار پستی در صفحه اینستاگرام خود از اعلام رضایت از قصاص نجفی خبر داد.

منبع:چمدان

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *