معرفی جنگل دوهزار در تنکابن + تصویر

معرفی جنگل دوهزار در تنکابن + تصویر

نام جنگل دوهزار را احتمالا هزاران بار شنیده اید. این جنگل بسیار زیبا و دیدنی دارای مناطر بی نظیری می باشد که در جنگل های دیگر مناطق شمال کمتر می توان یافت. دوهزار نام یک منطقه توریستی از توابع بخش خرم آباد شهرستان تنکابن در شمال ایران قرار دارد. آب و هوای دوهزار معتدل کوهستانی با تابستان‏های مطبوع و زمستان‏ های نسبتاً سرد است. این منطقه فوق ‏العاده زیبا است و چشم ‏اندازه‌ای بدیع کوهستانی، چمن‏زار و جنگل ‏های مرتفع جلگه ‏ای دارد. دره دوهزار یک مقصد طبیعت‏ گردی با جاذبه ‏های متنوع است. مردم روستاهای دوهزار به زبان مازندرانی با لهجه گیلانی سخن می‏گویند.

این منطقه در سال ۱۳۷۲ با عنوان دهستان دوهزار با مرکزیت روستای امامزاده قاسم از طرف معاون سیاسی امنیتی استان مازندران به تصویب رسید. آب و هوای آن معتدل کوهستانی با تابستان‏‌های مطبوع و زمستان‏‌های نسبتاً سرد است.

دره سرسبز دو هزار در ارتفاعات البرز و در جنوب شهر تنکابن، شرایط طبیعی ویژه‌‏ای را پدید آورده است. این منطقه فوق‌العاده زیبا است و چشم‌اندازه‌ای بدیع کوهستانی، چمن‏زار و جنگل‌های مرتفع جلگه‌ای دارد. دره دوهزار یک مقصد طبیعت‏‌گردی با جاذبه‌های متنوع است. دره سرسبز و زیبای دو هزار در ضلع شمالی ارتفاعات البرز و در جنوب شهر تنکابن، به علت شرایط طبیعی و اقلیمی ویژه، مجموعه زیستی و طبیعی کم‏ نظیری است که قله‏‌ها، چمنزارها، جنگل‌ها، مرتع‌ها و یخچال‏‌های طبیعی را در خود جای داده است.

معرفی جنگل دوهزار در تنکابن + تصویر

مردم روستاهای دوهزار به زبان مازندرانی با لهجه گیلانی صحبت می کنند

برای واژه‌های دوهزار و سه هزار وجه تسمیه‌های مختلفی را بیان می‌کنند، مانند داشتن ۲۰۰۰ و ۳۰۰۰ متر فرازای دره‌ها، یا برگرفته از نام هَزار به معنای بلبل که در این صورت مفهوم دو یا سه هزار بلبل مورد نظر بوده است.  آن چه می‌تواند در این باره درست تر باشد دو و سه “ازار” است. ازار در زبان پارسی باستان به معنی رود است که در طول سالیان به هراز تبدیل شد (مانند رود هراز) و حال چرا “دو ازار” و “سه ازار” درست‌تر است.

رود دو هزار دو سرچشمه اصلی و بزرگ به نام‌های “دریاسر رود”  و “نوشا رود” دارد که اولی از برف‌چال‌های چکاد سیالان و دومی از برف‌چال‌های چکاد نوشا و نیار دره سرازیر می‌شوند. رود سه هزار سه سرچشمه اصلی و بزرگ به نام‌های “شلف رود”، “گرما رود” و “مران رود” دارد که شلف رود از برف‌چال‌های چکاد هفت خوان و تخت سلیمان، گرمارود از برف‌چال‌های چکاد خرسان و گردونه کوه و مران رود از کوه نرگس سرازیر می‌شوند.

معرفی جنگل دوهزار در تنکابن + تصویر

رودخانه دو هزار، که از ارتفاعات الموت قزوین و تخت سلیمان سرچشمه می‏‌گیرد، از حاشیه روستا عبور می‏‌کند و حواشی بسیار زیبایی دارد. این حواشی زیبا، در فصل تابستان محل مناسبی برای گذراندن اوقات فراغت گردشگران محسوب می‏‌شود.

ارتفاعات دو هزار از مناظر زیبای این منطقه است که قله سیالان و ارتفاعات گردکوه از مهم‌‏ترین جاذبه‏‌های آن است. قله سیالان مرتفع‏‌ترین قله شهرستان تنکابن است. این قله با ارتفاع ۴۲۵۰ متر یکی از جاذبه‏ های مهم ورزشی است، که در مسیر صعود، مناظر کم نظیر آن بسیار جالب توجه است. این مسیر از میان جنگل‌های سرسبز و کوه‌های مرتفعی زیبا می‏‌گذرد. برای دست‌یابی به قله سیالان، که با شکوهی وصف ‏ناپذیر جلوه‌گری می‏‌کند ۵ ساعت پیاده‌روی لازم است.

جنگل‏‌های متراکم منطقه دوهزار، با انواع درختان راش، ون، چنار و هیرکانی، درفصول بهار، تابستان و پاییز، سرشار از رنگ‏ می‌‌شوند و چشم‌اندازهای زیبا و سحرانگیزی پدید می‌آورند.

منبع: دالاهو

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *