معرفی زیباترین و دیدنی ترین دریاچه های ایران

معرفی زیباترین و دیدنی ترین دریاچه های ایران

کشور عزیزمان ایران با آنکه دچار کم آبی بوده است و در مناطق خشک زمین قرار دارد، دارایمعرفی زیباترین و دیدنی ترین دریاچه های ایرانودخانه ها و دریاچه های بسیار زیبایی می باشد. شاید همه آن هامعرفی زیباترین و دیدنی ترین دریاچه های ایرانا نشناسیم اما در این مطلب قرار است ۱۰ مورد از بهترین های آن هامعرفی زیباترین و دیدنی ترین دریاچه های ایرانا معرفی کنیم. با نظاره همراه باشید.

دریای مازندران، بزرگترین دریاچه جهان که بین ایران و جمهوری‌های استقلال یافته شوروی مشترک است و آنقدر بزرگ است که آنمعرفی زیباترین و دیدنی ترین دریاچه های ایرانا دریا می‌نامند و دریاچه ارومیه که دومین دریاچه شور جهان است.

امکانات گردشگری در کنار دریاچه‌های ایران، آنهامعرفی زیباترین و دیدنی ترین دریاچه های ایرانا به جاذبه‌های گردشگری پررونقی تبدیل کرده که هرچه هواگرم‌تر می‌شود، طرفداران آنها هم بیشتر می‌شود. خیلی از دریاچه‌های ایران آنقدر معروف هستند که نیازی به معرفی ندارند اما برخی دیگر نیز هستند که گردشگران کمتری دارند و برخی دیگر نیز خشک شده‌اند و کویرند. به هرحال به هریک از این دریاچه‌ها که برای گردش و سرگرمی ‌می‌روید حواستان به پاکیزه نگه داشتن دریاچه باشد و از انداختن هرگونه زباله حتی مواد خوراکی که تغییرمعرفی زیباترین و دیدنی ترین دریاچه های ایرانژیم غذایی جانداران دریاچهمعرفی زیباترین و دیدنی ترین دریاچه های ایرانا سبب می‌شود، خودداری کنید.


دریای مازندران

موقعیت: استان‌های گلستان، گیلان و مازندران

طول دریای مازندران حدود ۱۰۳۰ تا ۱۲۰۰ کیلومتر و عرض آن بین ۱۹۶ تا ۴۳۵ کیلومتر است.این دریا دارای تنوع زیستی متفاوتی است که مهمترین آن ماهی‌های خاویاری است هرچند که به دلیل صیدهای غیرمجاز نسل ماهیان خاویاری ‌رو به انقراض است.

معرفی زیباترین و دیدنی ترین دریاچه های ایران

۱۳۰رودخانه به این دریا می‌ریزند که بزرگ‌ترین آنهامعرفی زیباترین و دیدنی ترین دریاچه های ایرانود ولگا است که هر سال به طور میانگین ۲۴۱ کیلومترمربع آبمعرفی زیباترین و دیدنی ترین دریاچه های ایرانا وارد دریای مازندران می‌کند. دریای مازندرانمعرفی زیباترین و دیدنی ترین دریاچه های ایرانا به نام‌های دریای خزر، ورکانه، گرگان و دریای کاسپین نیز می‌شناسند.

خزر نام قومی‌ است که به همراه دیگر اقوام بیابان‌گرد شمال قفقاز، در زمان ساسانیان، بارها و بارها به سرزمین ایران ‌تاختند و پس از حضور کوتاه مدت خود معمولاً به دست سپاه ساسانی از مرزهای ایران بیرونمعرفی زیباترین و دیدنی ترین دریاچه های ایرانانده می‌شدند. در هیچ یک از نوشته‌های مؤلفان شرقی و غربی دوران پیش از اسلام نامی از «خزر» بر دریای شمال ایران دیده نشده‌است. در نوشته‌های مؤلفین اسلامی، این دریا در کنار نام‌های دیگر، خزر هم نامیده شده ‌است.

دریای گرگان یا دریای ورکانه نام این دریاچه بزرگ در عهد هخامنشیان و همچنین اشکانیان است اما کاسپین از نام قوم کاسپی یا کاسی گرفته شده‌ که قبل از آریایی‌ها در کرانه‌های غربی تا جنوب غربی این دریا ساکن بوده‌اند و به تدریج تا کرانه‌های جنوبی آمدند.


دریاچه گهر

موقعیت: استان لرستان

دریاچه گَهَر یک دریاچه کوهستانی در ایران است که در منطقه حفاظت شده اشترانکوه بین بخش زز و ماهروی الیگودرز و دورود قرار دارد و سالانه حدود یکصد هزار نفر از آن دیدن می‌کنند.شما می‌توانید علاوه بر استفاده از آرامش این دریاچه ماهیگیری نیز کنید. این درحالی است که به دلیل نداشتنمعرفی زیباترین و دیدنی ترین دریاچه های ایراناه ماشین‌رو تا حد زیادی از خرابی و آلودگی به دست انسان به دور مانده ‌است.

معرفی زیباترین و دیدنی ترین دریاچه های ایران

ساحل این دریاچه به جز در ضلع غربی و شرقی که ساحلی ماسه‌ای دارند برای شنا مناسب هستند اما در سایر نقاط دارای ساحلی صخره‌ای است که برای شنا مناسب نیست. در قسمت پایین دریاچه، جنگلی انبوه وجود دارد که در شرف نابودی است. در قسمت بالای آن نیز جنگلی انبوه وجود دارد که این جنگل هم در معرض خطر نابودی است. با حدود ۴۰ دقیقه پیاده‌روی می‌شود به دریاچه گهر دوممعرفی زیباترین و دیدنی ترین دریاچه های ایرانسید. عمق آن کم است و ماهیان کف دریاچهمعرفی زیباترین و دیدنی ترین دریاچه های ایرانا با کمی دقت می‌شود به خوبی دید. ماه‌های تیر و مرداد بهترین زمان سفر به این دریاچه ‌است.


دریاچه شورمست

موقعیت: استان مازندران

 دریاچه شورمست، تنها دریاچه طبیعی شهرستان سواد‌کوه که وسعت آن ۱۵ هزار متر مربع و حداکثر عمق آن پنج متر است. این دریاچه در ۵/۵ کیلومتری شهرپل سفید واقع شده ‌است. دریاچه طبیعی شهرستان سوادکوه، در شش کیلومتری غرب شهر پل سفید و در ارتفاعات مشرف به این شهر در مجاورتمعرفی زیباترین و دیدنی ترین دریاچه های ایرانوستای شورمست واقع شده‌است.

معرفی زیباترین و دیدنی ترین دریاچه های ایران

منظره این دریاچه با جنگل اطراف آن که از درختان کهنسال و بلند قامت توسکا پوشیده شده، آنمعرفی زیباترین و دیدنی ترین دریاچه های ایرانا به یکی از زیباترین اماکن موجود در شهرستان سوادکوه تبدیل ساخته‌است. دریاچه شورمست به دلیل قرار گرفتن در شاهراه تهران – شمال و وجود دو محور جاده آسفالته ومعرفی زیباترین و دیدنی ترین دریاچه های ایراناه آهن از موقعیت بسیار مناسبی برخوردار است.


دریاچه مهارلو

موقعیت: استان فارس

نام این دریاچه، برگرفته از ناممعرفی زیباترین و دیدنی ترین دریاچه های ایرانوستای مهارلو از توابع شهرستان سروستان استان فارس است که در نزدیکی آن قرار گرفته است. وسعت این دریاچه ۲۵ هزار هکتار بوده که بخش عمده‌ای از این دریاچه بر اثر خشکسالی سال ۱۳۸۷ خشک شده و تنها ۶۰۰ کیلومتر مربع آن باقی مانده است. مهارلو در غرب دریاچه بختگان که امروز‌ کاملا خشک شده،‌ قرار گرفته است.

معرفی زیباترین و دیدنی ترین دریاچه های ایران

مهم‌ترین گونه پرنده این دریاچه فلامینگو است. از این دریاچه برای تهیه نمک صنایع استان فارس هم استفاده می‌شود. همچنین به دلیل سرازیرشدن فاضلاب آبزیانی که در آن زندگی می‌کنند در خطر نابودی قرار گرفته‌اند. آب دریاچه مهارلو شور است که توسط سهمعرفی زیباترین و دیدنی ترین دریاچه های ایرانودخانه نوبه‌اى خشک، حمزه، سروستان و همچنینمعرفی زیباترین و دیدنی ترین دریاچه های ایرانوان آب‌هاى کوه‌هاى مجاور تامین می‌شود. حداکثر عمق این دریاچه سه متر است.


دریاچه پریشان

موقعیت: استان فارس

دریاچه فامور یا پریشان یکی از زیباترین و بزرگ‌ترین دریاچه‌های آب شیرین ایران و خاورمیانه است که در بخش جره و بالاده شهرستان کازرون قرار گرفته است. مساحت این دریاچه ۴۳۰۰ هکتار است که دور تا دور آنمعرفی زیباترین و دیدنی ترین دریاچه های ایرانا کوه فراگرفته است.

معرفی زیباترین و دیدنی ترین دریاچه های ایران

این دریاچه دارای چهار گونه ماهی بومی به نام‌های ماهی زردک، ماهی سرخه، ماهی پرک و مار ماهی آب شیرین و همچنین چند گونه ماهی وارداتی نظیر ماهی کپور، ماهی فیتوفالک و آمور است که در سال ۱۳۶۸ به دریاچه وارده شده‌اند اما تنها کپور معمولی با شرایط دریاچه سازش پیدا کرد و دوگونه دیگر مشکلات متعددیمعرفی زیباترین و دیدنی ترین دریاچه های ایرانا به وجود آورده‌اند.

هر سال با آغاز فصل پاییز پرندگان زیادی از سیبری و کشورهای اسکاندیناوی به جمله زیستگاه‌ها و دریاچه‌های استان فارس مانند دریاچه پریشان کوچ می‌کنند و مناظر زیباییمعرفی زیباترین و دیدنی ترین دریاچه های ایرانا به وجود می‌آورند.


دریاچه ارومیه

موقعیت: استان آذربایجان غربی

دریاچه ارومیه بزرگ‌ترین آبگیر دائمی آسیای غربی است که در شمال غرب فلات ایران قرار گرفته ‌است.وسعت این دریاچه۸۷۶ /۵۱ کیلومتر مربع است که حدود سه درصد مساحت کل کشورمعرفی زیباترین و دیدنی ترین دریاچه های ایرانا دربر می‌گیرد.از نکات جالب درباره‌این جاذبه طبیعی این است که میزان نمک محلول در آب این دریاچه دو برابر اقیانوس‌ها است و به همین دلیل، هیچ ماهی و نرم‌تنی به جز گونه‌هایی از سخت‌پوستان در آن زندگی نمی‌کنند، آب آن هیچ‌وقت یخ نمی‌زند و شناگران نیز می‌توانندمعرفی زیباترین و دیدنی ترین دریاچه های ایرانوی آن شناور بمانند.

معرفی زیباترین و دیدنی ترین دریاچه های ایران

دریاچه ارومیه ۱۰۲ جزیره دارد که البته برخی از آنها مانند جزیره کاظم داشی اینمعرفی زیباترین و دیدنی ترین دریاچه های ایرانوزها به یک کوه تبدیل شده‌اند.مدتی است که ‌این دریاچه به دلیل پل میانگذر شهید کلانتری، احداث چاه‌های عمیق بسیار زیاد و غیرقانونی و ساخت سدمعرفی زیباترین و دیدنی ترین دریاچه های ایرانویمعرفی زیباترین و دیدنی ترین دریاچه های ایرانودخانه‌هایی که دریاچهمعرفی زیباترین و دیدنی ترین دریاچه های ایرانا تغذیه می‌کردند در خطر خشکسالی قرار دارد.


دریاچه زریوار

موقعیت: استان کردستان

دریاچه آب شیرین زریوار یکی از مهم‌ترین دریاچه‌های غرب کشور است که در سه کیلومتری مریوان قرار دارد. مساحت این دریاچه ۷۲۰ هکتار است که حداکثر شش متر عمق دارد. وجه‌ تسمیه‌ زریوار و زریبار که‌ هر دو در منطقه‌ متداول‌ است‌، به‌ واژه‌ «زری» که‌ در زبان‌ کردی‌ به‌ معنی‌ دریاچه‌ است‌، باز می‌گردد. پسوند «دار» و «بار» پسوند تشبیهی‌ و زریبار یا زریوار به‌ معنی‌ دریاچه‌وار است‌.

معرفی زیباترین و دیدنی ترین دریاچه های ایران

درباره‌ این‌ دریاچه‌ افسانه‌های‌ متعددی‌ وجود دارد که‌ مشهورترین‌ آنها حکایت از وجود شهری‌ مدفون‌ در زیر آب‌های‌ دریاچه‌ دارد‌.

در این دریاچه ماهی‌هایی چون سیاه ماهی خالدار، سیاه ماهی معمولی و عروس ماهی و همین طور ۳۱ گونه پرنده بومی‌و مهاجر زندگی می‌کند. اگر به دریاچه زریوار سفر کردید، ماهی کباب‌هایی که کنار این دریاچه پخته می‌شوند و قایقرانیمعرفی زیباترین و دیدنی ترین دریاچه های ایرانوی آن به طور حتم خاطرات خوبی برای‌تان می‌سازند.


دریاچه اوان

موقعیت: استان قزوین

اگرمعرفی زیباترین و دیدنی ترین دریاچه های ایرانوزی خواستید قلعه الموتمعرفی زیباترین و دیدنی ترین دریاچه های ایرانا ببینید دریاچه اوانمعرفی زیباترین و دیدنی ترین دریاچه های ایرانا از یاد نبرید. این دریاچه که بیش از ۷۰ هزار متر مربع مساحت دارد، در ارتفاع هزار و ۸۰۰ متری از سطح دریا واقع شده‌ و تنها از آب چشمه‌های زیرزمینی موجود در بستر دریاچه تغذیه و تنها بخش ناچیزی از آن هنگام بارندگی تامین می‌شود اما به صورت سطحی و کم. غلیان دائمی ‌آن باعث صافی و زلالی آب دریاچه شده‌است.

معرفی زیباترین و دیدنی ترین دریاچه های ایران

عمیق‌ترین بخش اوان به ۵/۷ متر می‌رسد که در جنوب شرقی آن واقع شده ‌است البته برخی از مسئولان عمق دریاچهمعرفی زیباترین و دیدنی ترین دریاچه های ایرانا بین یک تا ۲۰ متر تخمین زده‌اند. از سرریز آب دریاچه نیزمعرفی زیباترین و دیدنی ترین دریاچه های ایرانود کوچکی تشکیل می‌شود که آب آن مورد استفاده کشاورزانمعرفی زیباترین و دیدنی ترین دریاچه های ایرانوستاهای کوشک و آیین است.

در تابستان این دریاچه محل ماهی‌گیری، آب‌تنی و قایقرانی و در پاییز، مأمن پرندگان مهاجر مانند قو، غاز، مرغابی و در زمستان با توجه به برودت هوا و یخ زدن سطح آن قابل اسکی‌سواری است.


دریاچه حوض سلطان

اغلب تورهای گردشگری که برای دیدن کاشان و یا زیارت حضرت معصومه (س) به قم می‌روند،‌ سری هم به دریاچه آب شور حوض سلطان می‌زنند. دریاچه نمک حوض سلطان در ۴۰ کیلومتری شمال قم و به مساحت تقریبی ۲۴۰ کیلومتر مربع ‌است‌. وسعت و شکل دریاچه متناسب با ورود آب و میزان بارندگی آن درفصول مختلف سال متفاوت است. درمواقع بارندگی و ذوب برف‌های ارتفاعات اطراف، چون بر میزان آب ورودی افزوده می‌شود، وسعت آن زیاد و در غیر از این ایام، وسعت آن کم می‌شود. بدین ترتیب سطح آب دریاچه پیوسته در نوسان است. این دریاچه از دو چاله جدا از هم تشکیل شده‌است.

معرفی زیباترین و دیدنی ترین دریاچه های ایران

چاله غربی به نام حوض سلطان و چاله شرقی به نام حوض مره‌است که به‌وسیله یک آبراهه به هم وصل می‌شوند.معرفی زیباترین و دیدنی ترین دریاچه های ایرانودهای متعددی به این دریاچه وارد می‌شوند که از اراضی شوره‌زار ونمکی اطراف عبور می‌کنند. حوض سلطان در سال ۱۸۸۳ میلادی و بر اثر ساخت جاده شوسه تهران- قم تشکیل شد.


دریاچه ولشت

موقعیت: استان مازندران

دریاچه کوهستانی ولشت در کیلومتر ۲۵ جاده چالوس- کرج، شهر مرزن‌آباد واقع شده، دریاچه ولشت یکی از ۱۰ دریاچه آب شیرین کشور است که در این منطقه واقع شده و محیط زیست مناسبیمعرفی زیباترین و دیدنی ترین دریاچه های ایرانا برای پرندگان و آبزیان فراهم کرده است. گونه‌های گیاهی و جانوری کلاردشت نیز از دیگر ویژگی‌های آن هستند.

معرفی زیباترین و دیدنی ترین دریاچه های ایران

این دریاچه در ارتفاع یک هزار متری از سطح دریای خزر قرار دارد. مسیر دسترسی به آن از شهر چالوس و از طریق کندوان و محور ارتباطی چالوس به تهران آغاز و پس از طی ۲۳ کیلومتر و بعد از پل کجور و گذر از سربالایی‌ها و پیچ‌های جنگل تا کنار دریاچه ادامه می‌یابد.

حضور گردشگران بدون نظارت طی سال‌های گذشته طبیعت این منطقه آسیب‌پذیر و اکوسیستم طبیعی آنمعرفی زیباترین و دیدنی ترین دریاچه های ایرانا دگرگون کرده است.از جمله ورود آلاینده‌های محیطی، حیات انواع آبزیان چون ماهی سفید، اردک ماهی، شاه کولی و حتی جلبک‌ها و پلانگتون‌هامعرفی زیباترین و دیدنی ترین دریاچه های ایرانا در معرض تهدید قرار می‌دهد.

منبع: ایده ال

مطالب مرتبط