میزان بار مجاز هواپیما در پرواز های خارجی و داخلی

میزان بار مجاز هواپیما در پرواز های خارجی و داخلی

 

اگر حتی یک بار هم با هواپیما سفر کرده باشید می دانید که هر ایرلاین امکانات خاصی به شما ارائه خواهد داد و در مقابل قوانین خاصی نیز برای شما در نظر می گیرد. از مهم ترین قوانین هر ایرلاین می توان به میزان بار مجاز در پرواز های خارجی و داخلی و یا در کلاس های پروازی مختلف، و میزان جریمه ای که باید برای میزان بار اضافه بپردازیم، اشاره کرد.

 

اشیا ممنوعه در هواپیما

شاید میزان بار برای شما مهم نباشد، اما اگر این مسئله اهمیت دارد. باید در هنگام خرید بلیط هواپیما به میزان بار مجاز هر ایرلاین دقت کنید تا مناسب با آن بلیط سفر خود را خریداری کنید. در غیر این صورت اگر میزان بار بیشتر از حد مجاز ایرلاین پروازتان باشد، مجبور به پرداخت هزینه بسیار زیادی برای هر کیلو بار می باشید.

میزان بار مجاز در سایت های خارجی و بر روی بلیط با عنوان baggage weight دیده می شود. که این رقم برای هر کیلوگرم بار می باشد.

میزان بار مجاز معمولا در تمامی ایرلاین ها در یک حد می باشد اما برخی از ایرلاین ها می باشد که بنا به دلایل گوناگون این حد را کم یا زیاد خواهد کرد.

به طور کلی برای مسافران کلاس پروازی اکونومی (Y)، هر فرد مجاز است تا همراه خود ۲۰ کیلوگرم بار ببرید. البته در ایرلاین های بهتر این میزان تا ۲۵ یا ۳۰ کیلوگرم نیز می رسد. تاکنون برای این کلاس پروازی میزان بار کم تر مشاهده نشده است. البته در پروازهای خارجی این میزان بار معمولا از ۳۰ تا ۴۰ کیلوگرم می باشد. برای ساک دستی که همراه خود به کابین نیز می برید حداکثر باید ۷ کیلوگرم وزن داشته باشد و در بین ۵۰ تا ۷۰ سانتی متر باشد تا در باکس بالای سر مسافر جای گیرد.

 

 

 

توجه داشته باشید که نباید هر ۴۰ کیلوگرم بار پرواز خارجی را در یک چمدان قرار دهید و باید این میزان را در دو چمدان تقسیم کنید. چرا که گفته می شود افرادی که بار شما را جابه جا می کنند نباید بیش از ۳۰ کیلو را همزمان بلند کنند تا سلامتی آن ها به خطر نیافتد.

البته این میزان در پروازه ای خارجی و داخلی بسیار متفاوت می باشد، تصور کنید سفر شما به شهر شیراز یا با تور اروپا باشد، فکر می کنید برای کدام سفر احتیاج به وسیله بیشتری خواهید داشت؟

میزان بار برای کلاس تجاری در پرواز های داخلی نیز از ۲۵ تا ۴۰ کیلوگرم می باشد، اما کلاس های تجاری پرواز های خارجی میزان بار مجاز را از ۴۰ تا، ۴۵ یا ۵۰ در نظر می گیرند. در کابین نیز می توانند ۷ تا ۱۰ کیلوگرم همراه داشته باشند.

 

بار مجاز در هواپیما

به طور خلاصه میزان بار مجاز در پرواز داخلی اینطور می باشد:

  • میزان بار مجاز در کلاس پروازی اکونومی، پروازهای داخلی ۳۰ کیلوگرم می باشد.
  • میزان بار مجاز در کلاس پروازی بیزینس، پروازهای داخلی ۴۰ کیلوگرم می باشد.
  • میزان بار مجاز در داخل کابین اکونومی در پروازهای داخلی ۵ کیلوگرم و در کلاس بیزینش ۷ کیلوگرم می باشد.

پرداخت هزینه پرواز خارجی به صورت جداگانه

در برخی پرواز های خارجی مانند پرواز های اروپایی، شما در ابتدا هزینه بلیط تک بدون بار را می پردازید و پس از آن به نسبت باری که با خود حمل می کند، هزینه بار می پردازید.

برای خرید این مدل بلیط بهتر است به صورت حضوری به آژانس مسافرتی مراجعه کنید، اما برای خرید بلیط های دیگر می توانید از سایت خرید آنلاین طاهاگشت اقدام کنید تا مبلغ کمتری نیز بپردازید.

نرخ جریمه اضافه بار در پرواز

همانطور که گفته شد ورزن و ابعاد چمدان شما باید طبق قوانین ایرلاین مربوطه باشد، در غیر این صورت زمانی که بار شما بیش از حد مجاز شود شما مجبور به پرداخت مبلغی بیشتر به ازای هر کیلوگرم بار اضافه خود می باشید. این به این معنا نمی باشد که شما می توانید هر مقدار و هر اندازه چمدانی را با خود ببرید و در فرودگاه مبلغ اضافه تر بپردازید. میزان بار اضافه نیز اندازه ای دارد و بیشتر از ان را وارد هواپیما نمی کنند.

سعی کنید همیشه به این میزان بار توجه کنید و قوانین را رعایت کنید تا در فرودگاه معطل نشوید. قیمت هر کیلو بار اضافه نیز برای هر ایرلاین متفاوت می باشد.

 

انواع کلاس پروازی

میزان بار مجاز برخی ایرلاین ها:

  • شرکت هواپیمایی ایران ایر

اکونومی پرواز های داخلی ۲۰ کیلوگرم

دیگر کلاس های پروازی داخلی ۲۵ کیلوگرم

اکونومی پرواز های خارجی  ۳۰ کیلوگرم

بیزینس کلاس پرواز های خارجی  ۴۰ کیلوگرم

  • شرکت هواپیمایی ماهان

اکونومی پرواز های داخلی  ۲۰ کیلوگرم

بیزینس پرواز های داخلی   ۲۵ کیلوگرم

اکونومی پرواز های خارجی  ۳۰ کیلوگرم

بیزینس پرواز های خارجی   ۴۰ کیلوگرم

  • شرکت هواپیمایی کیش ایر

اکونومی پرواز های داخلی  ۲۰کیلوگرم

بیزینس پرواز های داخلی   ۳۰ کیلوگرم

اکونومی پرواز های خارجی  ۳۰ کیلوگرم

بیزینس پرواز های خارجی   ۴۰ کیلوگرم

  • شرکت هواپیمایی ترکیش

اکونومی   یک چمدان ۳۰ کیلوگرم

پریمیوم اکونومی  دو چمدان هر کدام ۲۳ کیلوگرم

بیزینس کلاس  دو چمدان هر کدام ۳۲ کیلوگرم

فرست کلاس  سه چمدان هر کدام ۳۲ کیلوگرم

 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *