وزارت سکوت! | خبری از تحول در میراث فرهنگی و گردشگری نیست

وزارت سکوت! | خبری از تحول در میراث فرهنگی و گردشگری نیست

نخستین وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی پس از انتخاب به عنوان اولین وزیر این وزارتخانه فعلا سکوت اختیار کرده است.

نظاره: علی اصغر مونسان که در هفته‌های منتهی به رای اعتماد مجلس روزهای پرکار و پر سفری داشت و گفت و گوهای رسانه‌ای پر تکرارش تیتر برخی رسانه‌ها بود، از زمان وزیر شدن جز مصاحبه در حاشیه هیات دولت، سکوت اختیار کرده است.

مونسان حالا نزدیک به دو سال است که با رسانه‌ها نشست خبری برگزار نکرده و پاسخگوی انتقادات وارده به فعالیت‌های این وزارت تازه تاسیس و سازمان وقت نیست. روندی که حالا در وزارت تازه تاسیس نیز دنبال می‌شود و تنها اتفاق این روزهای این وزارت در آستانه فصل داغ گردشگری و هفته گردشگری تبدیل پرتال خبررسانی این وزارت به خبرگزاری بوده است.

علی اصغر مونسان در حالی امیدوار بود که رای قاطعی از مجلس بگیرد با ۸۷ رای منفی روبرو شد. آرای منفی مونسان برخلاف پیش‌بینی‌ها بالاتر از وزیر پیشنهاد آموزش و پرورش بود و نشان داد اگر کمپین‌های انتخاباتی او در برخی رسانه‌ها و لابی‌‌های فراکسیون‌ها نبود، شانس مونسان برای وزارت کاهش پیدا می‌کرد.

۸۷ رای منفی مونسان در حالی رقم خورد که در جلسه رای اعتماد تعداد نمایندگان کمی برای نظر منفی درباره او ثبت نام کرده بود، با این وجود صحبت‌های آنها احتمالا تاثیر زیادی روی آرای منفی داشته و حالا شیده می‌شود که فشارهایی نیز برای آنها به دنبال داشته است.

این تعداد رای منفینشان از تقابل‌های‌ آتی مجلس با مونسان خواهد داشت. اتفاقی که در شرف وقوع است و برخی نمایندگان برای ماجرای تخریب یک نقش برجسته در ثلاث باباجانی به دنبال سوال از او در صحن مجلس هستند.

در صورتی که سوال از مونسان بابت تخریب نقش برجسته ثلاث باباجانی به صحن برسد و نمایندگان مجلس همین روند را ادامه دهند، با وجود تخریب‌های روزانه در حوزه میراث فرهنگی، مونسان باید آماده حضورهای پیاپی در مجلس باشد.

سکوت مطلق در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی در حالی رخ داده است که برخی پیش بینی می‌کردند با رسیدن علی اصغر مونسان به صندلی وزارت و تحکیم جایگاه او، مونسان دست به تغییرات مدیریتی به ویژه در دو حوزه میراث فرهنگی و صنایع دستی بزد. با این وجود و برخلاف پیش بینی‌ها هیچ تغییری در حوزه‌های اطلاع رسانی، میراث فرهنگی و صنایع دستی رخ نداده تا تبدیل سازمان میراث فرهنگی به وزارتخانه نمود بیرونی پیدا کند.

سکوت سازمانی در وزارتخانه جدید تاسیس را حالا می‌توان سیاستی برای خارج کردن این حوزه از مرکز توجه‌ها نیز دانست. سیاستی برخلاف اتفاقات یک ماه منتهی به رای اعتماد که تلاش می‌شد همه اتفاقات در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری که در بسیاری از آنها دولت نقش کمرنگ و گاهی نقش مانع دارد نیز به پای دستاوردهای دو سال اخیر سازمان میراث فرهنگی نوشته شود.

البته نباید این نکته را نیز فراموش کرد که مونسان حالا با مسائل اداری و سازمانی تبدیل سازمان به وزارتخانه نیز روبرو است. مسائلی که می‌تواند تمرکز اصلی را از فعالیت‌های این وزارتخانه کم کند تا مسائل ساختاری و سازمان برای وزارتخانه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی حل شود.

منبع:چمدان

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *