وستر پارک آمستردام، جایی که هیچ خودرویی نمی بینید

وستر پارک آمستردام، جایی که هیچ خودرویی نمی بینید

در وضعیتی که کشورهای در حال توسعه روز به روز به تعداد خودروهایشان می افزایند، در کشورهای توسعه یافته ای مانند هلند در حال کار کردن بر روی ایده هایی هستند که کاملا خودروها را خیابان ها محو کنند و اثری از آن ها و آلودگی هایشان باقی نگذارند.

در آمستردام، پایتخت هلند، منطقه ای ۶ هکتاری به نام وستر پارک وجود دارد که تنها ۳۰ درصد از ساکنانش خودرو دارند اما به دلیل احترام گذاشتن به محیط زیست بدون خودرو بیرون می آیند و به کارهای روزمره شان می پردازند.

البته از لحاظ جمعیتی، وستر پارک دارای تراکم کمتری نسبت به دیگر مناطق آمستردام می باشد و کمتر شناخته شده است. مردمش هم از لحاظ درآمدی در حد متوسط هستند اما این اوضاع در حال تغییر است و ایجاد چنین طرح هایی باعث جذاب شدن آن برای مردم خواهد شد.

وستر پارک آمستردام، جایی که هیچ خودرویی نمی بینید

مردم آمستردام در سال ۱۹۹۰ در یک همه پرسی به محدود کردن عبور و مرور خودروها در سطح شهر رای مثبت دادند و پیرو آن پروژه ای توسط وزارت مسکن هلند برنامه ریزی و ارائه شد که توسط سازمان محیط زیست و سازمان برنامه ریزی با همکاری ساکنان محلی به اجرا در آمد.

البته شرایط طرح ریزی این منطقه هم در اجرایی کردن پروژه بسیار تاثیر داشته است چون وستر پارک ۵۰ درصد مسکن وجود دارد که ۵۹۱ آپارتمان است ۲۷۳ تای آن توسط مردم و ۳۱۸ تا از آنها توسط مالکین پر شده است و دارای اماکن دیگری مانند قهوه خانه بزرگ، رستوران، مدرسه ورزشی می باشد.

در وستر پارک مغازه ها و مدارس بسیار نزدیک و در فاصله کمی با یکدیگر قرار گرفته اند تا مردم با پیاده روی, خیلی زود به محل برسند.

وستر پارک آمستردام، جایی که هیچ خودرویی نمی بینید

در این منطقه با همکاری مردم قوانین خاصی در حال اجراست که از نظر زیست محیطی خیلی به نفع ساکنین است مانند جمع آوری کردن زباله های زیر زمینی، تشکیل گرمایش خورشیدی، انتخاب مصالح ساختمانی، وجود سقف عایق کاری شده مخصوصا ممنوعیت استفاده از چوب در ساخت خانه ها و ایجاد فضای سبز و چشم اندازی زیبا در شهر است.

 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *