پر طرفدار ترین خانه های تاریخی شهر شیراز

پر طرفدار ترین خانه های تاریخی شهر شیراز

شیراز اماکن تاریخی متعددی را در خود جای داده است که برای گشت و گذار در آن ها به چندین روز وقت نیاز دارید. در این مطلب می خواهیم با تعدادی خانه تاریخی که در این شهر بسیار زیبا قرار دارند آشنایتان کنیم. با نظاره همراه باشید.

پر طرفدار ترین خانه های تاریخی شهر شیراز

هرچه از شیراز و زیبایی‌هایش دیده‌اید یا شنیده‌اید را باید کنار بگذارید و یک‌بار فقط به قصد دیدن خانه‌های تاریخی به این شهر سفر کنید. داخل تک‌تک این خانه‌ها که شوید، حس آدمی را دارید که چشمانش را بسته و خانه‌ای رویایی پر از آینه‌کاری و کاشی‌های رنگارنگ را در ذهنش ترسیم کرده است. به گزارش سماتک نقش و نگارهای ظریفی که روی دیوارهای خانه‌ها کشیده شده‌اند انگار داستانی دنباله‌دار را از گذشته‌ شهر برای‌تان روایت می‌کنند.

این نقش‌ها را که در ذهن‌تان به هم بچسبانید، گوشه‌ای از ذوق و هنری را که در این شهر نهفته است، درک خواهید کرد؛ هنری که روایت‌کننده داستان مردمان این شهر است. در خانه‌های شیراز هر کاشی داستان کسی را تعریف می‌کند که روزگاری در این شهر تاریخی زندگی می‌کرده و خوشی‌ها و ناخوشی‌های زیادی را از سر گذرانده است.

خانه سعادت؛ دعوت به تماشای خاتم‌ها

پر طرفدار ترین خانه های تاریخی شهر شیراز

 ارزش تاریخی و فرهنگی خانه سعادت، باعث شده این خانه یکی از مهم‌ترین خانه‌های تاریخی شیراز شود.

وارد حیاط خانه که می‌شوید رخ‌بام خورشیدی آن شگفت‌زده‌تان می‌کند. این رخ‌بام بی‌نظیر چیزی شبیه مجسمه‌های سردر تخت جمشید است که در بالای قسمت شاه‌نشین خانه ساخته شده است. در تزیین داخل خانه سعادت تنها از کاشی‌های رنگارنگ و پرنقش استفاده شده است.

فضای بزرگ این خانه و ارزش تاریخی و فرهنگی‌اش باعث شده این عمارت به یکی از مهم‌ترین خانه‌های تاریخی شیراز تبدیل شود. خانه سعادت، موزه خاتم شیراز هم هست و زیباترین آثار خاتم شیراز در آن نمایش داده می‌شود.

آدرس: بافت قدیم، خیابان دستغیب، گذر سنگ‌سیاه، روبه‌روی آرامگاه سیبویه

خانه زینت‌الملک؛ کاشی‌ها در نور به حرف می‌آیند 

پر طرفدار ترین خانه های تاریخی شهر شیراز

یکی از ویژگی‌های مهم خانه زینت‌الملک، آینه‌کاری‌های منحصر به فرد آن است. روزگاری زینت‌الملک، دختر قوام‌الملک چهارم در این خانه زندگی می‌کرده است. معماری و تزیینات گچبری‌ها و کاشیکاری‌ها همه سلیقه زینت‌الملک است. اینطور می‌گویند که او در انتخاب نقش تک‌تک کاشی‌ها و گچبری‌ها دخالت داشته است.

خانه زینت‌الملک هم مانند خانه‌های دوران قاجار اندرونی و بیرونی کاملا مجزایی از هم دارد. از ویژگی‌های مهم این خانه آینه‌کاری‌های منحصر به فرد آن است که در روز با تابش نور خورشید زیبایی‌شان چند برابر می‌شود. سقف بیشتر اتاق‌های این خانه چوبی است که با نقاشی حیوانات، پرندگان و گل و بوته تزیین شده ‌است. تالار شاه‌نشین در بخش غربی خانه ساخته شده است. آینه‌کاری و گچبری این تالار با نقاشی‌هایی به سبک اروپا تزیین شده است.

آدرس: شیراز، خیابان لطفعلی خان زند، ضلع غربی نارنجستان قوام

خانه ضیاییان؛ هفت‌رنگ‌های دیدنی

پر طرفدار ترین خانه های تاریخی شهر شیراز

خانه قاجاری ضیاییان از پربازدیدترین خانه‌های شیراز است. خانه قاجاری ضیاییان از پربازدیدترین خانه‌های شیراز است. اگر برای مدت کمی در شیراز هستید، حتما سری به این خانه بزنید. بازدیدکننده‌ها بیشتر برای تماشای کاشی‌های هفت رنگ این خانه سراغ آن می‌آیند.

آدرس: خیابان قاآنی، کوچه مقنی‌ها، پلاک ۱۲

خانه فروغ‌الملک؛ هنر معاصر در خانه قاجاری    

پر طرفدار ترین خانه های تاریخی شهر شیراز

خانه فروغ‌الملک چند سالی است که به موزه هنرهای معاصر شیراز تبدیل شده است. چند سالی است که این عمارت به موزه هنرهای معاصر شیراز تبدیل شده است. این خانه از آن دست عمارت‌های تاریخی است که می‌شود چند ساعتی در آن خرامان خرامان گشت و به هر گوشه‌اش سر کشید. نکته‌ای که در تزیینات داخلی خانه بیش از هر چیز چشم را خیره می‌کند، معرق‌ها و گره‌چینی‌های آجری‌ است که با دیدن‌شان فکر می‌کنید ساخت هر کدام از آنها به اندازه یک عمر زمان برده است.

آدرس: بافت قدیم، نزدیک بقعه بی‌بی دختران

خانه صابر؛ خانه‌ای به قدمت شیراز

پر طرفدار ترین خانه های تاریخی شهر شیراز

خانه صابر از قدیمی‌ترین خانه‌های تاریخی شیراز است. این خانه از قدیمی‌ترین خانه‌های تاریخی  شیراز است. در اواخر دوره زندیه تاجری معروف به نام حسن‌علی صابر سنگری در شیراز خانه‌اش را به سبک جدیدی ساخت؛ سبکی که معماران شیراز را انگشت به دهان می‌کند.

او در ساخت خانه‌اش اصل قرینه‌سازی را با دقت و وسواس خاصی رعایت کرده است؛ به‌طوری که اگر از پشت‌بام نگاهی به داخل خانه بیندازید، همه اجزای خانه درست به موازات هم و به صورت قرار گرفتند و حتی خطای دید هم تاثیری در موازات اجزای خانه ندارد. علاوه بر این قرینه‌سازی تزیینات و گچبری‌های داخل خانه بی‌نظیر است و در طول سال‌ها به همان شکل اولیه‌اش باقی مانده است.

منبع: دالاهو

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *