پلی به قدمت تاریخ در پُلدُختر لرستان

پلی به قدمت تاریخ در پُلدُختر لرستان

شهرستان پلدختر در استان لرستان به دلیل داشتن موقعیت استراتژیک بسیار مهم خود در طول تاریخ و دوران های مختلف همیشه به عنوان یکی از مهم ترین گذرگاه های شمال به جنوب کشور مطرح بوده و پلدختر یکی از شاهکارهای پل سازی دوران باستان در این منطقه است. به طوری که این نقطه در دوره مادها، هخامنشی، ساسانی و اسلامی در مسیر هگمتانه شوش در موقعیت ویژه ای قرار داشته و پل، پلدختر و کلهر در این مسیر احداث شده است.

این پل بسیار زیبا در شهرستان پلدختر احتمالاً متعلق به دوره ساسانیان است و برخی دلیل نام گذاری آن به پلدختر را منتسب دانستن پل به نام «ایزد بانو آناهیتا» می دانند.

پل تاریخی شهرستان پلدختر در ورودی شهر، در جنوب غرب استان لرستان قرار دارد و بنای آن در قرن چهارم هجری قمری مورد مرمت قرار گرفته است، اما هم اکنون تنها یک دهانه از طاق های آن برجا مانده و جاده قدیم جنوب – تهران از زیر آن عبور می کند. این پل بی تردید در مسیر ارتباطی بین شهرهای شاپورخواست و جندی شاپور بوده است.

جهت ساخت آن از شرق به غرب است که خود گویای اهمیت میان کوه های شرقی پلدختر در دوران باستان است که به وسیله این پل، مناطق مذکور در مسیر کمرکش مله کوه به دشت سیمره (سیموردم باستانی) و دشت رومشکان و نهایتاً به سرزمین میان دو رود متصل می شده است.

این راه ارتباطی که یکی از مهمترین جاده های دوران باستان تا زمان فرو ریختن چشمه طاق های پل تاریخی دختر بوده استقرار داشته و از اهمیت راهبردی برخوردار بوده است.

پلی به قدمت تاریخ در پُلدُختر لرستان

کارشناس میراث فرهنگی با بیان اینکه ارتفاع تنها طاق برجای مانده پل ۱۸ متر از سطح آسفالت جاده و ۳۰ متر از آب رودخانه و عرض آن ۱۱،۳۰ متر است، گفت: جهت پل شرقی، غربی و طول آن ۲۷۰ متر است، این اثر تاریخی به شماره ۱۶۷۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

منوچهر بابایی افزود: زمان شناسی ساخت و ساز اولیه این پل در حال حاضر مشکل به نظر می رسد، «از دوران تاریخی اساطیر تأسیس سلسله ساسانی تا ۲۲۴٫م. را در بر می گیرد» و یافته های باستان شناسی در این مورد فعلا عاجز مانده است.

وی اذعان داشت: تعمیر آن در زمان شاهپور دوم ساسانی «۳۱۰-۳۷۹ .م.» صورت گرفته است، به همین جهت، بیشتر این پل را به شاهپور ساسانی منتسب کرده اند.

این کارشناس میراث فرهنگی ادامه داد: مصالح پل را سنگ های قلوه رودخانه ای و لاشه سنگ در چشمه طاق ها و از سنگ های پاکتراش در قسمت پایه ها استفاده شده است.

بابایی با اشاره به اعتبارات استانی برای مرمت پل های تاریخی لرستان گفت: امسال ۴۰ میلیون تومان از محل اعتبار استانی برای مرمت پل تاریخی پلدختر در نظر گرفته شده است.

منبع: فارس

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *