کاخ گلستان ،گل سر سبد کاخ های تهران

کاخ گلستان ،گل سر سبد کاخ های تهران

کاخ گلستان با حدود ۴۴۰ سال قدمت گل سر سبد کاخ های تهران به شمار می رود. این مجموعه در حال حاضر دارای چندین بنا و فضاهای مختلف می باشد (پیش تر ها تعداد آنها بیشتر بوده است) که هر کدام با ظرافت و زیبایی منحصر به فردی ساخته شده اند. کاخ گلستان در سال ۱۳۹۲ خورشیدی در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. بد نیست بدانید که آغا محمدخان قاجار، فتحعلی شاه قاجار، محمدشاه قاجار، ناصرالدین شاه قاجار، مظفرالدین شاه قاجار، محمدعلی شاه قاجار و احمدشاه قاجار در این کاخ زندگی کرده اند. در ادامه به معرفی بخش های مختلف و زیبایی های این مجموعه دیدنی می پردازیم.

عمارت شمس العماره کاخ گلستان

بهتر است معرفی را با عمارت شمس العماره شروع کنیم زیرا از برجسته ترین و معروف ترین بناهای موجود در کاخ گلستان است. این بنا مربوط به دوره قاجار می باشد که کار ساخت آن از سال ۱۲۴۴ تا ۱۲۴۶ به طول انجامید. علت برجسته بودن این بنا، سازه بلند و تزیینات بسیار زیبای آن است. جالب است بدانید که بنای شمس العماره دارای ۵ طبقه و ۳۵ متر ارتفاع است و در زمان خود بلند ترین ساختمان تهران و اولین ساختمانی در تهران بود که در سازه آن ار فلز استفاده کردند.

کاخ گلستان

کاخ گلستان

تالار سلام یا تالار موزه کاخ گلستان

این تالار یکی از اتاق های کاخ گلستان است که در حال حاضر به عنوان موزه مورد استفاده قرار می گیرد، البته این تالار در ابتدا هم به همین منظور ساخته شد. معماری بی نظیر این تالار و تالار آینه توسط صنیع الملک (حاج ابوالحسن معمارباشی) صورت گرفته است. این تالار دارای بخشی به نام موزه مخصوص می باشد که در طبقه زیرین آن ساخته شده است که از اشیایی که در آن نگهداری می شود می توان زره شاه اسماعیل صفوی، تیر و کمان نادرشاه، ساعدبند و مهر فتحعلیشاه، تاج اقامحمدخان، دسته مهرهای شاهان قاجار، گوی غلطان عاج و تخم شتر مرغ را نام برد.
می توانید نمای ۳۶۰ درجه این تالار را اینجا ببینید.

کاخ گلستان

کاخ گلستان

تالار آینه کاخ گلستان

تالار آینه یکی از زیبا ترین و احتمالا معروف ترین تالار کاخ گلستان می باشد که در سمت غربی مجموعه قرار گرفته است. بیشترین شهرت این تالار به خاطر نقاشی کمال الملک از آن می باشد و نکته جالب اینجاست که در این نقاشی تالار آینه بسیار وسیع نمایش داده شده است در حالی که در واقعیت کوچکتر است.

کاخ گلستان

کاخ گلستان

ایوان تخت مرمر یا ایوان دارالاماره کاخ گلستان

 

این بنا قدیمی ترین بنای کاخ گلستان است که در سال ۱۱۷۳ ساخته شده است. در دوران سلطنت سلسله قاجار، شاهان در این مکان گرد می ‌آمدند و در ایام نوروز و عیدهای دیگر به طبقات مختلف مردم شادباش می‌دادند. تزئینات این بنا از گچبری، سنگ تراشی، خاتم کاری، آینه کاری و منبت و مشبک بسیار زیبا و دل‌انگیز تشکیل شده است. به این دلیل آن را ایوان تخت مرمر مینامند که تختی از جنس مرمر در آن قرار دارد. در سال ۱۲۲۱ فتحعلی شاه به سبب محفوظ نبودن ایوان تخت مرمر و دشواری جابجایی تخت طاووس، دستور داد تختی بسازند که همیشه در وسط ایوان قرار داشته باشد. این تخت به تخت مرمر یا تخت سلیمانی مشهور شد.

کاخ گلستان

کاخ گلستان

کاخ ابیض در کاخ گلستان

 

این کاخ یکی از کاخ های زیبای واقع در مجموعهٔ کاخ گلستان است که امروزه به عنوان موزه مردم ‌شناسی تهران مورد بازدید عموم قرار می‌گیرد. این بنا به علت سفیدی رنگ نمای ساختمان، که به شیوه بناهای قرن ۱۸ اروپا گچ بری و نما سازی شده بود و نیز به سبب آنکه پله ها سراسری کاخ مرمر سفید رگه دار بود، کاخ ابیض نامیده می‌شد. ابیض به معنی «سپید رنگ» می باشد.

کاخ گلستان

خلوت کریمخانی کاخ گلستان

این بنا دیوار به دیوار تالار آینه ساخته شده است. خلوت کریمخانی بنایی سر پوشیده و ستون دار به صورت ایوان سه دهنه می‌باشد. در مرکز ساختمان آن حوضی ساخته شده است و پیشتر از این آب قنات شاه از میانه حوض می‌جوشیده است. سنگ قبر ناصرالدین شاه در خلوت کریمخانی نگهداری می‌شود. در خلوت کریمخانی تختی موجود است که متعلق به فتحعلی شاه قاجار بوده است. این تخت در راستای اصلاح و تغییرات در معماری کاخ گلستان در زمان ناصرالدین شاه از محل اصلیش برداشته شد. در زمان محمدرضا شاه این تخت به خلوت کریمخانی منتقل گردید.

کاخ گلستان

عمارت بادگیر کاخ گلستان

عمارت بادگیر در سال‌های ۱۲۲۰ تا ۱۲۶۰ به دستور فتحعلی شاه قاجار ساخته شد. مظفرالدین شاه قاجار در در این عمارت تاج گذاری کرد. نام این بنا برگرفته از بادگیر بلند این ساختمان است. این عمارت به طور کامل به دستور ناصر الدین شاه باز سازی شد. پلان تالار اصلی این عمارت به صورت صلیبی بوده و این تالار با ارسی بسیار وسیع و زیبا به همراه تزئینات آیینه کاری و گچ بری آراسته شده است. برج‌های بادگیر تنها بادگیرهای تزئین شده با معرق در ایران می باشند.

کاخ گلستان

کاخ گلستان

تالار عاج کاخ گلستان

این تالار یکی از تالارهای عمارت اصلی در کاخ گلستان می باشد که تاریخ احداث این تالار و حوضخانه زیر آن معلوم نیست. در این تالار در زمان ناصرالدین شاه، هدایای پادشاهان دولت های خارجی نگهداری می شد و در زمان پهلوی محل پذیرایی و برپایی مهمانی های رسمی دربار بود، از این رو در آرایش درونی آن تغییرات عمده ای داده شده است.

کاخ گلستان

تالار الماس کاخ گلستان

بنیاد و اساس این تالار در زمان فتحعلی شاه نهاده شده و شکل و تقسیمات و درها و پله ها و مقرنس کاری های آن شیوه ساختمانهای زمان او را دارد ولی در زمان ناصرالدین شاه تغییراتی در ظاهر و تزئینات آن داده اند. این بنا بمناسبت آینه کاریهای داخلیش بنام الماس خوانده شده و شامل یک تالار بزرگ و اتاقهای گوشواره و دهلیزها و بالاخانه ها و پستوهای متعددیست. اغلب طاقها و طاقنما های جناغی این تالار را مانند بسیاری از طاقهای دیگر کاخ گلستان در عهد ناصرالدین شاه به طاقهای قوسی یا رومی تبدیل کرده و دیوارهای تالار را با انواع کاغذ دیواری خارجی پوشانیده اند.

کاخ گلستان

تالار برلیان کاخ گلستان

پیش از احداث تالار برلیان کاخ یا تالار بلور در جای آن قرار داشته است. این تالار با آینه کاری های فراوان و چلچراغ ها و سر بخاری ها و پله ها و سر سراهای متعدد تزیین شده است.

کاخ گلستان

منابع: wikipedia و وبسایت کاخ

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *