۱۰نمونه از تمیزترین کشورهای جهان

۱۰نمونه از تمیزترین کشورهای جهان

یکی از راه‌هایی که می‌تواند به ما نشان بده تمیزترین کشورهای جهان کدام است، این است که شاخص عملکرد محیط زیست آن کشور را چک کنیم. این شاخص بررسی‌هایی روی عوامل زیست محیطی مثل کیفیت آب و هوا، بهداشت و کیفیت آب، میزان استفاده از آفت‌کش‌ها و سموم، سلامت جنگل‌ها و… انجام می‌دهد و با توجه به این عوامل درصدی را به هر کشور نسبت می‌دهد.
دانشگاه‌های کلمبیا و ییل، شاخص محیط زیست را روی کشورهای مختلف جهان بررسی کرده اند که در ادامه لیستی از نتایج این تحقیق را برایتان آورده ایم.

  • موریس

جزیره موریس همان جزیره‌ای است که رضاشاه پهلوی به آن تبعید شده بود. امتیاز شاخص محیط زیستی این جزیره ۹۷٫۷ می‌باشد و در مقایسه با همسایگانش کسب این امتیاز باورنکردنی است. عاملی که از ۱۰۰ شدن امتیاز این کشور جلوگیری کرده است انتشار گازهای گلخانه‌ای است. به جز این مورد در زمینه‌ی بهداشت و کیفیت آب و پایین بودن آلودگی هوا رتبه‌ی بالایی دارد و یکی از تمیزترین کشورهای جهان به حساب می‌آید.

موریس

  • سوئیس

سوئیس یکی از ثروتمندترین و تمیزترین کشورهای جهان است که پایتخت آن شهر برن می‌باشد. این کشور که به عنوان یکی از مرفه‌ترین کشورهای جهان هم شناخته شده است، در زمان بررسی شاخص‌های محیط زیست هم موفق به کسب نمره‌‌ی ۹۵٫۵ شده است. تنها عاملی که باعث شده نمره‌ی کامل نگیرد، شاخص‌های کشاورزی بوده و در سایر موارد بالاترین امتیاز را دارد. بهداشت آب و سلامت جنگل‌ها که یکی از مهمترین عوامل این شاخص هستند برای کشور سوئیس نمره‌ی ۱۰۰ دارد.

سوئیس

  • فنلاند

فنلاند از جمله کشورهایی است که توانسته در لیست جهانی کیفیت بالای زندگی، جزء رتبه‌های بالا باشد. شاخص عملکرد زیست محیطی برای این کشور ۹۰٫۶۸ است و از صدرنشین‌های جدول تمیزترین کشورهای جهان به حساب می‌آید.سطح آلودگی هوا در فنلاند بسیار پایین است به طوری که احتمال بیمار شدن مردم این کشور در اثر آلودگی هوا خیلی کم است. کیفیت هوا، بهداشت آب، تنوع زیستی، استفاده از منابع انرژی دوستدار طبیعت و… از عواملی است که باعث شده فنلاند امتیاز ۹۰کسب کند. فقط به سلامت جنگل‌ها و منابع جنگلی توجه خوبی نشده است و نیاز است که در این زمینه پیشرفت داشته باشد تا به نمره ۱۰۰برسد.

فنلاند

  • سوئد

یکی دیگر از کشورهای اروپایی که در این تحقیق بررسی شده است، کشور سوئد می‌باشد. سوئد با عنوان چهارمین کشور بزرگ اروپا و با جمعیت بیشتر از ۱۰میلیون نفر، در زمینه شاخص‌های محیط زیست توانسته امتیاز ۹۰٫۴۳ را کسب کند. البته لازم به ذکر است که این کشور در عواملی مثل سلامت جنگل‌ها، پایین بودن انتشار گازهای گلخانه‌ای و پایین بودن میزان آلودگی هوا امتیاز کامل را کسب کرده است. کشور سوئد در زمینه بازیافت زباله هم عملکرد خیلی خوبی دارد و یکی ازبهترین‌ها در این حوزه است.
تمام این موارد نشان‌دهنده این است که برای مردم کشورش بهترین آب و هوا را دارد ولی در زمینه حفظ مناطق دریایی امتیاز بسیار پایینی کسب کرده است و همین باعث کم شدن امتیازش شده است.

سوئد

  • دانمارک

مردم کشور دانمارک به عنوان راضی‌ترین مردم جهان معروف هستند و این کشور کمترین فساد اداری در جهان را دارد. امتیاز این کشور در شاخص عملکرد زیست محیطی ۸۹٫۲۲ است که امتیاز بالایی محسوب می‌شود. بخاطر موقعیت جغرافیایی این کشور و کوهستان‌هایی که آن را احاطه کرده‌اند، در تنوع زیستی و حفاظت از جنگل‌ها رتبه خوبی در جهان کسب کرده است.

دانمارک

  • استونی

استونی کم جمعیت‌ترین کشور اتحادیه اروپا است که ۷۰درصد مردمش از هیچ دینی پیروی نمی‌کنند. شاخص عملکرد زیست محیطی برای این کشور ۸۸٫۵۹است. پاکیزگی خیابان‌های این کشور نمره بالایی دارد که البته جمعیت کم این کشور باعث رسیدن به این نمره شده است. از نظر کشاورزی و تنوع زیستی در موقعیت خوبی قرار دارد.

استونی

  • مالت

کشور مالت با توجه به مساحت کم و جمعیت ۴۵۰هزار نفری که دارد، یکی از کوچکترین و متراکم‌ترین کشورهای جهان از نظر جمعیت می‌باشد. امتیاز مالت در شاخص‌های محیط زیستی ۸۸٫۴۸ است و یکی از تمیزترین کشورهای جهان محسوب می‌شود. از نظر کیفیت آب و هوا، کیفیت و بهداشت آب، کشاورزی و… توانسته رتبه بالایی داشته باشد. لازم به ذکر این مالت، در مورد عوامل مربوط به آب جزء برترین‌ها است.

مالت

  • فرانسه

کیفیت آب و هوا در همه شهرهای فرانسه خوب نیست ولی با این حال رتبه شاخص زیست محیطی این کشور ۸۸٫۲۰ می‌باشد. سیاست‌ها و استانداردهای این کشور طوری برنامه‌ریزی شده‌اند که در جهت حفظ پاکیزگی و محیط زیست قدم بردارد.

فرانسه

  • کاستاریکا

کاستاریکا کشوری با جمعیت ۴٫۳میلیون نفر است که با دریافت رتبه‌ی ۸۶٫۴ در شاخص عملکرد زیست محیطی، برای مردمش کشوری پاکیزه و دور از آلودگی است. رتبه آلودگی هوا و بهداشت آب آشامیدنی برای این کشور بسیا بالاست و در زمینه حفاظت از جنگل هم تلاش‌های زیادی انجام داده است. از آنجایی که اقتصاد این کشور به صنعت اکوتوریسم وابسته است، پروژه‌های زیادی برای جلوگیری از فرسایش جنگل در کاستاریکا انجام می‌شود.

کاستاریکا

  • ژاپن

کشور ژاپن یکی از قوی‌ترین قطب‌های اقتصاد جهان است و از نظر تولید ناخالص داخلی رتبه سوم جهان را دارد. توکیو، پایتخت ژاپن می‌باشد که ۱۳میلیون نفر جمعیت دارد و از گرانترین پایتخت‌های جهان است. مردم ژاپن بالاترین میزان امید به زندگی را دارند و رتبه شاخص محیط زیست این کشور ۸۱٫۶ است. زیرساخت‌های بهداشتی این کشور بسیار عالی چیده شده است و سطح آلودگی هوا در این کشور تقریبا پایین است. این کشور در زمینه محافظت از جنگل هم امتیاز کامل را کسب کرده است.

ژاپن

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *