۱۰ کوچک ترین کشورهای دنیا

۱۰ کوچک ترین کشورهای دنیا

کشورها با فاکتورهای مختلفی دسته بندی می شوند اما آیا تا کنون فکر کرده اید که اگر آن ها ر از نظر وسعت دسته بندی کنیم کدامشان در انتهای لیست قرار خواهند گرفت؟ در این مطلب ۱۰ کوچک ترین کشورهای دنیا را به شما معرفی خواهیم کرد. با مجله سفر و گردشگری نظاره همراه باشید.

۱- واتیکان (Vatican)

وسعت: ۰٫۴۴ کیلومتر مربع

احتمالا به دفعات زیاد نام واتیکان را شنیده اید. واتیکان، کوچکترین کشور جهان است که توسط شهر رم احاطه شده است. این کشور کوچک، فقط وسعتی به میزان ۱۰۰ جریب را پوشش می دهد. همچنین، شهر واتیکان بخاطر مقر پاپ مشهور است. همچنین، واتیکان کم جمعیت ترین کشور جهان است که فقط ۸۴۲ نفر جمعیت دارد.

کلیسای سنت پیتر، بزرگترین کلیسای کاتولیک جهان در شهر واتیکان قرار دارد.  واتیکان، یک کشور پادشاهی است که توسط اسقف رم رهبری می شود. مسیر خطوط آهن در شهر واتیکان، فقط حدود ۱٫۲۷ کیلومتر هستند و این کوتاهترین سیستم راه آهن در سراسر جهان است.

کلیسای سنت پیتر، موزه های واتیکان و کلیسای کوچک سیستین جاذبه های اصلی شهر واتیکان هستند. این کشور کوچک هر ساله بیش از ۴ میلیون گردشگر را جذب می کند.  شهر واتیکان تا اتحاد ایتالیا در سال ۱۸۷۰ به این اندازه کوچک بوده است. دولتهای پاپال در شبه جزیره ی ایتالیایی، توسط پاپها، بیش از یک قرن حکمرانی می کردند ( از سال ۷۰۰ تا ۱۸۷۰ ).  قلمرو آنها، بیش از ۴۴٫۰۰۰ کیلومتر مربع را در آن زمان پوشش می داد. اما بعد از اتحاد ایتالیا در سال ۱۸۷۰، اکثر دولتهای پاپال، به بخشی از ایتالیا تبدیل شدند. معاهده ی لاتران، قرارداد بین قلمروی پادشاهی ایتالیا و مقر پاپ بود که شهر واتیکان را به کشوری مستقل در ۱۱ فوریۀ ۱۹۲۹ تبدیل کرد.

اطلاعات تکمیلی:

زبان : ایتالیایی

واحد پول : یورو

آب و هوا : مدیترانه ایی (تابستان گرم و خشک و زمستان بارانی)

10 کوچک ترین کشورهای دنیا

۲- موناکو (Monaco)

وسعت: ۲ کیلومتر مربع

دومین کشور کوچک دنیا با وسعت تنها ۲ کیلومتر مربع شاهزاده نشین موناکو است.شبه‌جزیره ای که در دریای مدیترانه و در نزدیکی سواحل جنوب فرانسه واقع شده است. این کشور کوچک، ۳۶٫۹۵۰ نفر جمعیت دارد و این امر این کشور را به متراکم ترین کشور از نظر جمعیت در جهان تبدیل کرده است. موناکو، یک کشور پادشاهی است که توسط اعضای خانواده ی گریمالدی هدایت می شود. این کشور کوچک فقط یک شهرداری دارد. به این ترتیب، موناکو یک کشور مستقل و یک شهر است.

موناکو با تولید ناخالص داخلی (۷ میلیارد دلار) یکی از ثروتمندترین کشورها در جهان است.

اطلاعات تکمیلی:

زبان : فرانسوی

واحد پول : یورو

آب و هوا : معتدل

10 کوچک ترین کشورهای دنیا

۳- نائورو (Nauru)

وسعت: ۲۱ کیلومتر مربع

نوبتی هم باشد نوبت می رسد به سومین کشور کوچک دنیا که نائورو نام دارد؛ یک کشور جزیره ای کوچک در اقیانوس آرام جنوبی به پایتختی شهر یارن.

نائورو، کوچکترین کشور جزیره ای در جهان با ۲۱ کیلومتر مربع وسعت می باشد. نائورو نیز دومین کشور کم جمعیت در جهان است که فقط ۹٫۳۷۸ نفر جمعیت دارد. این کشور، جزیره ای با سنگ های بزرگ فسفاتی است. استخراج این منبع ارزشمند، منبع اصلی درآمد کشور بین سالهای ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ بوده است. اما معدن کاوی مفرط، به تقلیل شگرف این منبع منتهی شده است

. این کشور جزیره ای، توسط صخره های مرجانی احاطه شده و بخاطر سواحل ماسه سفید خود مشهور است. اما گردشگری در نائورو محدود است. معدن کاوی فسفات، فرآورده های نارگیل و بانکداری ساحلی، صنایع اصلی نائورو هستند.

اطلاعات تکمیلی:

زبان : انگلیسی – نائورویی

واحد پول : دلار استرالیا

آب و هوا : گرم و مرطوب

10 کوچک ترین کشورهای دنیا

۴- تووالو (Tuvalu)

وسعت: ۲۶ کیلومتر مربع

چهارمین کشور کوچک دنیا تووالو ، جزیره‌ای در اقیانوس آرام که پایتخت آن فونافوتی است و تنها  ۲۶ کیلومتر مربع وسعت دارد.کشور کوچک تووالو، از پنج جزیرۀ مرجانی حلقوی و چهار جزیره تشکیل شده که در پاسیفیک غربی قرار دارد. فقط ۱۱٫۰۰۰ نفر، ساکنان این کشور جزیره ای را تشکیل می دهد.

تووالو، یکی از کم ارتفاع ترین کشورها در جهان است. بالاترین نقطه ی این کشور کوچک، حدود ۴٫۵ متر بالاتر از سطح دریا می باشد. این امر، جزیره ی کوچک تووالو را در زمان بالا آمدن سطح دریا، آسیب پذیر می سازد. فقط یک فرودگاه در این کشور قرار دارد که در فونافوتی آتول واقع شده است.  اولین ساکنان تووالو، اهالی جزایر پلینزی در قرن اول قبل از میلاد بوده اند. در سال ۱۹۷۶، تووالو به مستعمره ی بریتانیا تبدیل شد. این کشور جزیره ای در سال ۱۹۷۸ استقلالش را بدست آورد. تووالو، یک کشور پادشاهی با یک سیستم پارلمانی است.

این کشور یکی از بهترین مقاصد برای شنا کردن و غواصی است. آب و هوای مطبوع و سواحل زیبا نیز تووالو را به بهترین مقصد گردشگری در جهان تبدیل کرده است.

اطلاعات تکمیلی:

زبان : انگلیسی

واحد پول : دلار تووالو – دلار استرالیا

آب و هوا : گرمسیری

10 کوچک ترین کشورهای دنیا

۵- سن مارینو (San Marino)

وسعت: ۶۱ کیلومتر مربع

سن مارینو، با ۶۱ کیلومتر مربع وسعت، سومین کشور کوچک در اروپا و پنجمین کشور کوچک در دنیا است. این کشور کوچک، کاملاٌ توسط ایتالیا احاطه شده است. همچنین، سن مارینو قدیمی ترین جمهوری در اروپا است که در ۳۰ سال قبل از میلاد مسیح بنیانگذاری شده است.

سن مارینو فقط ۳۰٫۰۰۰ نفر جمعیت دارد. این کشور، ۹ شهرداری دارد، و شهر سن مارینو پایتخت آن است. سن مارینو نیز یکی از ثروتمندترین کشورهای جهان براساس تولید ناخالص داخلی می باشد.

سن مارینو نیز بخاطر برخورداری از وسایل نقلیه ی بیش از جمعیت‌ اش، مشهور است. اقتصاد سن مارینو عمدتاٌ برمبنای گردشگری، بانکداری و منسوجات است.

اطلاعات تکمیلی:

زبان : ایتالیایی

واحد پول : یورو

آب و هوا : مدیترانه ایی ( تابستان گرم و زمستان معتدل)

10 کوچک ترین کشورهای دنیا

۶- لیختن اشتاین (Liechtenstein)

وسعت: ۱۶۰ کیلومتر مربع

ششمین کشور کوچک در دنیا با وسعت ۱۶۰ کیلومتر لیختن اشتاین نام دارد. لیختن اشتاین، یک کشور کوچک آلپی است که بین اتریش و سوئیس واقع شده است. این کشور کوچک فقط ۱۶۰ کیلومتر مربع وسعت دارد و جمعیت آن ۳۷٫۱۳۲ نفر است.

لیختن اشتاین تنها کشور در جهان است که کاملاٌ در کوهستانهای آلپ واقع شده است. لیختن اشتاین براساس سرانۀ تولید ناخالص داخلی (۲۵۰۰۰ دلار امریکا)، ثروتمندترین کشور جهان است. نرخ بیکاری لیختن اشتاین نیز بسیار پایین، زیر ۱٫۵ درصد است.

لیختن اشتاین، سیستم پارلمانی واحد و یک پادشاه دارد.  مرکز اداری دولت در پایتخت آن ، فادوتس قرار دارد. لیختن اشتاین ۱۱ شهرداری دارد و شان، بزرگترین شهر کشور با ۲۵ کیلومتر مربع وسعت می باشد.

آلمانی زبان رسمی لیختن اشتاین است. تولید فلز، سرامیک، محصولات دندانپزشکی و الکترونیکی، صنایع عمدۀ لیختن اشتاین هستند. همچنین، این کشور آلپی یکی از پرجمعیت ترین مقاصد ورزشهای زمستانی در جهان است.

اطلاعات تکمیلی:

زبان : آلمانی

واحد پول : فرانک سوئیس

آب و هوا : معتدل

10 کوچک ترین کشورهای دنیا

۷- جزایر مارشال (Marshall Islands)

وسعت: ۱۸۱ کیلومتر مربع

مارشال کشوری است جزیره‌ای در اقیانوس آرام که پایتخت آن ماجورو است. صدها جزیره و هزاران شبه جزیره را که با ۲۹ صخرۀ مرجانی به هم متصل شده اند را تشکیل داده است. در این جزاریر فقط ۲۴ جزیره ی مسکونی با ۶۸۰۰۰ نفر جمعیت وجود دارد. جزایر مارشال، توسط اسپانیایی ها، آلمانی ها، ژاپنی ها، بریتانیایی ها و آمریکایی های بین قرن شانزدهم و بیستم اشغال شده اند. .

صنایع عمده ی این کشور جزیره ای کوچک، شامل صنایع دستی، مغز نارگیل، فرآوری ماهی و گردشگری می باشد. آبهای کریستالی آبی رنگ و تمیز این منطقه، مأمن ۱۶۰ گونه ی مرجانی و ۸۰۰ گونه ی ماهیان می باشد.

جزایر مارشال نیز یکی از بهترین مقاصد برای غواصی می باشد.

اطلاعات تکمیلی:

زبان : انگلیسی و مارشالی

واحد پول : دلار آمریکا

آب و هوا : استوایی

10 کوچک ترین کشورهای دنیا

۸- سنت کیتس و نویس (Saint Kitts and Nevis)

وسعت: ۲۶۱ کیلومتر مربع

سنت کیتس و نویس کشوری است جزیره‌ای که در دریای کارائیب، غرب آنتیگوا و باربودا و شرق جزایر ویرجین آمریکا واقع شده است و پایتخت آن باستر است.

ساکنان اولیه ی سنت کیتس و نویس، مردم کارائیب بوده اند. این جزایر در ابتدا توسط کریستوفر کلمب در سال ۱۴۹۶ کشف شده اند. بریتانیا، سنت کیتس و نویس را به ترتیب در سالهای ۱۶۲۳ و ۱۶۲۸ اشغال کرد. فرانسوی ها نیز در سال ۱۶۲۷ در این جزایر مستقر شدند. بریتانیایی ها و فرانسوی ها به مدت یک قرن برای بدست گرفتن کنترل کامل سنت کیتس و نویس با هم جنگیدند.

در سال ۱۷۱۳، این جزایر به یک مستعمره ی واحد بریتانیا تبدیل شدند. سنت کیتس و نویس، در سال ۱۹۶۷ به یک دولت متحد تبدیل شده و در سال ۱۹۸۳ به استقلال دست یافتند. این کشور کوچک کارائیبی در مجموع ۲۶۱ کیلومتر مربع وسعت دارد، سنت کیتس ۱۶۸ کیلومتر مربع و نویس ۹۳ کیلومتر مربع وسعت دارد. امروز، این کشور ۵۱٫۵۳۸ نفر جمعیت دارد.

هر دو جزیره، بخاطر سواحل طبیعی، بارش باران در دره های سبز جنگلها و آب و هوای مطبوع خود معروف هستند. اقتصاد این کشور، عمدتاٌ برمبنای کشت نیشکر و گردشگری می باشد.

اطلاعات تکمیلی:

زبان : انگلیسی

واحد پول : دلار کارائیب شرقی

آب و هوا : گرمسیری

10 کوچک ترین کشورهای دنیا

۹- مالدیو (Maldives)

وسعت: ۲۹۸ کیلومتر مربع

مجمع الجزایر مالدیو که در اقیانوس هند واقع شده است، بطور کلی از ۱۰۹۰ جزیره تشکیل شده است. اما فقط ۲۰۰ جزیره ی پرجمعیت در مالدیو وجود دارد. این کشور زیبا فقط ۲۹۸ کیلومتر مربع وسعت و ۳۹۳٫۵۰۰ نفر جمعیت دارد در میان کوچکترین کشورهای دنیا رتبه نهم را دارست.

مالدیو، از قرن پنجم قبل از میلاد مسکونی شده است. فرمانروایی های پرتغال، هلند و انگلیس، به ترتیب در قرن های شانزدهم، هفدهم و نوزدهم بر این کشور تسلط داشته اند. نهایتا، مالدیو در سال ۱۹۶۵ به استقلال دست یافت.

به نظر می رسد اکثر جزایر مالدیو، فقط ۱٫۵ متر بالاتر از سطح دریا باشند. ارزیابی این سطح پایین زمین، مالدیو را به پست ترین کشور در جهان تبدیل کرده است. متاسفانه، بالا آمدن سطح دریا به دلیل گرمایش جهانی، جزایر مالدیو را در آینده ی نزدیک دچار فرسایش خواهد کرد.

همچنین، سواحل ماسه سفید، سواحل مرجانی، حیات غنی دریایی و آبهای فیروزه ای رنگ، مالدیو را به یکی از زیباترین و از نظر جمعیت گردشگری، محبوب ترین مقاصد در جهان تبدیل کرده اند.

اطلاعات تکمیلی:

زبان :  دیوهی

واحد پول : روفینا مالدیو

آب و هوا : معتدل

10 کوچک ترین کشورهای دنیا

۱۰- مالت (Malta)

وسعت: ۳۱۶ کیلومتر مربع

مالت به پایتختی والِتا، مجمع الجزایری متشکل از هفت جزیره می باشد که در دریای مدیترانه واقع شده است. این کشور کوچک، فقط ۳۱۶ کیلومتر مربع وسعت دارد. در این مجمع الجزایر فقط سه جزیره به نامهای مالت، گوزو ( Gozo ) و کومینو ( Comino ) پرجمعیت هستند. این سه جزیره نیز بزرگترین جزایر مالت می باشند.

این کشور، ۴۴۶٫۵۴۷ نفر جمعیت دارد که سبب شده این کشور از نظر جمعیت، به یکی از کشورهای متراکم جهان تبدیل کرده است. کشور مالت اهمیت تاریخی و فرهنگی بسیاری دارد و  یکی از قابل توجه ترین اماکن ماقبل تاریخ در جهان است. ساختار معماری قدیمی ۵۰۰۰ ساله ی زیر زمینی شهرک پائولا در مالت این حقیقت را نشان می دهد. همچنین، هفت معبد ماقبل تاریخ در مالت وجود دارد که قدمت آنها به ۳۶۰۰ سال قبل از میلاد مسیح ( ۷۰۰ سال بعد از میلاد مسیح  ) برمی گردد.

تعدادی از تمدنها، از جمله فنیقی ها، رومیها، سیسیلی ها، فرانسویها و انگلیسی ها در دوره های زمانی مختلف بر مالت حکمرانی کرده اند. مالت در سال ۱۹۶۴ استقلالش را بدست آورد.

امروزه، گردشگری یکی از منابع اصلی درآمد مالت است. آثار تاریخی ماقبل تاریخ و سواحل زیبای مالت، حدود یک میلیون گردشگر را هر ساله به خود جذب می کنند.

اطلاعات تکمیلی:

زبان : انگلیسی و مالتی

واحد پول : یورو

آب و هوا : مدیرترانه ایی ( زمستان سرد و تابستان گرم و خشک )

10 کوچک ترین کشورهای دنیا

منبع: کارناوال

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *