۱۴ جاذبه صربستان که حتما باید ببینید

۱۴ جاذبه صربستان که حتما باید ببینید

رود دانوب شاهراه ارتباطی میان ۱۰ کشور اروپاست. حدود یک پنجم این رود از کشور صربستان می‌گذرد! اما دانوب آبی فقط نقطه شروع دیدنی‌های صربستان است. حال و هوای پایتخت این کشور برای همیشه در ذهن شما خواهد ماند و بعید است سایر مناطق تماشایی‌اش را به راحتی فراموش کنید. برنامه‌ریزی برای سفر به صربستان را از آشنایی با همین زیبایی‌ها شروع کنید.

۱٫ بلگراد

پایتخت صربستان شما را محسور می‌کند. بلگراد دروازه میان شرق و غرب است. این شهر ترکیبی است از فرهنگ‌های متنوع و همین تنوع فرهنگی خصوصیتی جهانی به آن بخشیده است. دو رود بزرگ ساوا و دانوب ظاهری منحصر به فرد به این شهر داده‌اند و رویدادهای مختلف فرهنگی و مناسبت‌های متفاوت گردشگران زیادی را به این شهر جذب می‌کنند. بلگراد جاذبه‌های قابل توجه زیادی دارد و داخل موزه‌ها، کلیساها، خیابان‌ها و پارک‌هایش گنجینه‌ای بزرگ از اشیای زیبا خواهید دید. این شهر، با جنب و جوش و هیجانش، جاذبه‌ای مهم و دیدنی در اروپاست.

بلگراد، پایتخت زیبای صربستان.

۲٫ نوی ساد (Novi Sad)

کلمه ساد در زبان صربی یعنی باغ و بوستان گل. یکی از اولین چیزهایی که در این شهر به چشم می‌آید زیبایی حفاظت شده آن است. معماری و فضای این شهر را ملت‌های مختلف در دوره‌های متفاوت شکل داده‌اند. دسترسی به نوی ساد ساده است، اطراف آن پر است از زمین‌های حاصلخیز، و کوه فروسکا (Fruška) و رود دانوب در آن قرار دارند: همه این خصوصیات باعث شده تا نوی ساد به مرواریدی در میان شهرهای صربستان تبدیل شود. به نوی ساد آتن صربستان هم می‌گویند. این شهر میزبان بزرگ‌ترین فستیوال موسیقی در جنوب شرق اروپاست.

طبیعت زیبای نوی ساد.

۳٫ دانوب

رودی زیبا به رنگ آبی: دانوب از نقطه شروعش تا جایی که به دریای سیاه می‌ریزد شاهراهی ارتباطی است میان ۱۰ کشور اروپا، یعنی آلمان، اتریش، اسلوواکی، لهستان، کرواسی، صربستان، رومانی، بلغارستان، مولداوی و اوکراین. رود دانوب در صربستان ۵۸۸ کیلومتر امتداد دارد که تقریبا معادل یک پنجم طول این رود است. دانوب از کنار شهرها و مناطق مختلف صربستان می‌گذرد؛ دیدنی‌ترین این شهرها بلگراد و نوی ساد هستند. در پایین دست رود دانوب، در نوی ساد، منطقه‌ای قرار گرفته که معاهده صلح میان اتریش و امپراطوری عثمانی در سال ۱۶۹۹ در آن منعقد شده است.

تماشای دانوب به وجدتان خواهد آورد.

۴٫ کلیسای سنت ساوا (Sveti Sava)

سنت ساوا بزرگ‌ترین کلیسای ارتدوکس بالکان (و دومین کلیسای ارتدوکس بزرگ در جهان) است. عظمت این کلیسا را زمانی با تمام وجود لمس خواهید کرد که از دور در خط آسمان شهر به آن نگاه کنید یا زیر گنبد بزرگش بایستید. این کلیسا در مکانی ساخته شده که گفته می‌شود زمانی در آن ترک‌ها آثار مقدس سنت ساوا را به آتش کشیده‌اند. بازسازی فضای داخلی کلیسا (که مدام به خاطر جنگ به تعویق می‌افتاد) هنوز هم ادامه دارد.

سنت ساوا، دومین کلیسای ارتدوکس بزرگ جهان است.

۵٫ قلعه کاله‌مگدان (Kalemegdan)

این منطقه دیدنی و تاثیرگذار در طول تاریخ حدود ۱۱۵ بار جنگ و نبرد به خود دیده؛ کاله‎مگدان از زمان ساختش ۴۰ بار تخریب شده است. ساخت استحکامات اولیه این بنا در دوره سلتی‌ها شروع شد، و زمانی که رومی‌ها در بلگراد مستقر بودند آن را گسترش دادند. بیشتر قسمت‌هایی که امروز در این منطقه می‌بینید نتیجه بازسازی‌های دوره ترکی و اتریشی-لهستانی در قرن ۱۸ است. دانستن تاریخ پر فراز و نشیب کاله‌مگدان، و مقایسه آن با کافه‎ها و فضای پرانرژی و شادی که امروز دارد، جذابیت این قلعه را بیشتر می‌کند. جاذبه‎هایی که در این منطقه می‌بینید پارک کاله‌مگدان، موزه نظامی، برج ساعت، مقبره علی پاشا، چاه رومی ‌و یادمان ویکتور است. در قسمت پایینی منطقه هم، که تا رودخانه امتداد دارد، انبار مهمات، کلیساهای قدیمی مانند روزیکا، حمام ترکی و غیره قرار گرفته‌اند.

قلعه کاله مگدان پر از روایت‌های تاریخ است.

۶٫ قلعه پترووارادین (Petrovaradin)

این قلعه مستحکم و بلند در بالای منطقه‌ای آتشفشانی به ارتفاع ۴۰ متر قرار دارد و به درستی به «جبل‌الطارق در دانوب» مشهور شده است. زندان‌ها و سیاه‌چال‌های آن، بین سال‌های ۱۶۹۲ و ۱۷۸۰، با بهره‌کشی از بردگان ساخته شده. زندانیان مشهوری در این زندان محبوس بوده‌اند، کسانی مانند اولین رهبر شورش‌ علیه ترک‌ها و بنیان‌گذار خاندان سلطنتی و تیتو- رئیس جمهور یوگسلاوی. وقتی به این منطقه رفتید، به مجسمه برج ساعت آن دقت کنید: عقربه‌های ساعت‌شمار و دقیقه‌شمار آن برعکس هستند تا ماهیگیران از دور بتوانند زمان را تشخیص بدهند. داخل قلعه موزه‌ای هم در مورد تاریخ این منطقه ساخته شده. در زیر قلعه تونل‌های ترسناک اما هیجان‌انگیزی وجود دارد که کاربرد اصلی آنها برای اهداف نظامی بوده. شایعاتی در مورد گنج‌های یافت‌شده از این تونل‌ها، موجودات عجیببی که در آن زندگی می‌کنند و ارواح سرگردان آن دهان به دهان می‎شود.

قلعه پترووارادین، جبل‌الطارق در دانوب.

۷٫  موزه یوگسلاوی

این موزه را حتما باید دید. در این موزه مجموعه‌ای ارزشمند شامل بیش از ۲۰۰ هزار اثر هنری به نمایش گذاشته شده که تاریخ حیرت‌انگیز و پر فراز و نشیب یوگسلاوی را به تصویر می‌کشند. عکس، اثر هنری، مستندات تاریخی، فیلم، اسلحه: گنجی گرانبها که در این موزه جمع شده است. در این موزه چیزهای بسیار زیادی برای دیدن و یاد گرفتن وجود دارد. مقبره مارشال تیتو هم در محوطه همین موزه قرار دارد.

موزه یوگسلاوی بسیارتماشایی است و ساعت‌ها می‌تواند شما را با روایت‌های خود مشغول کند.

۸٫ موزه نیکولا تسلا (Nikola Tesla)

با صد دینار صربستانی نیکولا تیسلا را در یکی از بهترین موزه‌های بلگراد ملاقات کنید. کنجکاوی درون‌تان با سرگرمی‌های علمی-تخیلی و جالبی که در این موزه خواهید دید زنده می‌شود. خاکستر تسلا در ظرفی طلایی و درخشان در این موزه نگهداری می‌شود: بین موزه و کلیسا مدت‌ها بحث و درگیری وجود داشت که خاکستر او در موزه بماند یا به معبد کلیسای سنت ساوا منتقل شود.

موزه‌ای که در آن خاکستر تسلا نگهداری می‌شود.

۹٫ دهکده دروِنگراد (Drvengrad)

این روستای کوچک در بالای تپه‌ای در موکرا گورا (Mokra Gora) قرار دارد. در سال ۲۰۰۲، کارگردان مشهور، اِمیر کاستاریکا (Emir Kusturica)، برای فیلم زندگی معجزه است آن را ساخته است. فضای پر جنب و جوش و رنگارنگ این دهکده حالتی فانتزی و تخیلی به آن داده: در سینمای آن، که اسمش استنلی کوبریک است، فیلم‌های امیر کاستاریکا نمایش داده می‌شود، منوی رستوران آن عجیب و غریب است، ماشین‌های عجیب و گربه‌های بازیگوش در هر گوشه و کنار خیابان‌های پر پیج و خم دیده می‌شوند. نام این خیابان‌ها هم عجیب است: از بروس لی گرفته تا مارادونا (کاستاریکا مستندی تماشایی هم درباره مارادونا ساخته است).

گشت در دهکده درونگراد، ماجراجویی به قلب یک داستان است.

۱۰٫ گالری ماتیکا اسپرسکا (Matica Srpska)

این موزه یکی از مهم‌ترین و باسابقه‌ترین موسسات فرهنگی صربستان است. موزه ابتدا در سال ۱۸۲۶ در پست (Pest بخشی از بوداپست مدرن) ساخته شد و سپس در سال ۱۸۶۴ به نوی ساد منتقل شد. ماتیکا اسپرسکا فقط یک گالری نیست، بلکه گنجی ملی است با سه طبقه شامل آثار هنری بی‌نظیر صربستانی از قرن‌های ۱۸، ۱۹ و ۲۰٫ سبک این آثار بسیار متنوع است، از بیزانس گرفته تا باروک، و تعداد زیادی نقاشی شمایل، پرتره، منظره و آثار گرافیکی در آن وجود دارد.

ماتیکا اسپرسکا فقط یک گالری نیست و گنجی ملی است.

۱۱٫ آرامگاه مارشال تیتو

اگر به صربستان سفر کنید حتما باید آرامگاه تیتو را ببینید. آرامگاه او در مقبره‌ای بزرگ با فضایی آرام و ساکت قرار دارد. در این آرامگاه، به جز خود مقبره، هدایای رهبران سیاسی به تیتو و مجموعه‌ای از اشیای مربوط به آن دوران هم به نمایش گذاشته شده است. آرامگاه تیتو در کنار موزه دیدنی تاریخ یوگسلاوی قرار دارد.

بازدید از آرامگاه تیتو را در سفر به صربستان از دست ندهید.

۱۲٫ موزه هنرهای معاصر

موزه هنرهای معاصر بلگراد جزو برترین جاذبه‌های فرهنگی این شهر است. این موزه پس از ۱۰ سال بازسازی و مرمت بازگشایی شده و مجموعه بزرگ آن دوباره در نمایشگاه‌های دوره‌ای نمایش داده می‌شود. این مجموعه شامل گنجینه‌ای است از هنر قرن بیستم در فضای فرهنگی یوگسلاوی سابق. دور تا دور ساختمان مدرن موزه مجسمه‌ قرار داده‌اند و از بالای آن می‌توان چشم‌انداز رودخانه ساوا را دید که در آن سوی ساحلش قلعه کاله‌مگدان واقع شده است.

موزه هنرهای معاصر شامل گنجینه‌ای از هنر قرن بیستم است.

۱۳٫ دره اوواچ (Uvac)

مسیر پرپیچ و خم رودخانه تماشایی اوواچ دیدنی‌ترین بخش این منطقه است: منطقه طبیعی با مساحت ۷۵ کیلومتر مربع در جنوب غربی صربستان. این رودخانه سبز و حیرت‌انگیز در میان صخره‌های شیب‌دار پیچ می‌خورد و مسیری زیگزاگی دارد. شاهکاری طبیعی که بهترین منطقه برای دیدنش از بالای ارتفاعات است. این منطقه شامل مسیری غارمانند به طول ۶ کیلومتر و ۲۱۹ نوع از گونه‌های مختلف گیاهی، ۲۴ گونه ماهی و ۱۳۰ نوع پرنده متفاوت، از جمله کرکس گریفن در حال انقراض، است. در طول مسیرهای پیاده‌روی متعدد، به طول ۲ تا ۱۰ کیلومتر، دور تا دور دره فرصت مناسبی برای پرنده‌نگری فراهم است. غار یخی ۲۰۹۳ متری این منطقه بخش‌های مختلفی دارد و تزیینات طبیعی آن بسیار غنی است. ارتفاع برخی از قندیل‌های این غار به ۱۰ متر هم می‌رسد.

طبیعت این منطقه بسیار تماشایی‌ست.

۱۴٫ دریاچه نقره‌ای

نام هیجان‌انگیز این دریاچه از سطح نقره‌ای درخشانش گرفته شده. دریاچه نقره‌ای ۱۴ کیلومتر طول دارد و در شرق صربستان، در مرز رومانی، قرار گرفته است. اگر از بلگراد به سمت پارک ملی دیرداپ (Djerdap) بروید این دریاچه در مسیرتان است. دریاچه با محصور شدن شعبه‌ای از مسیر دانوب ایجاد شده و پر از ماهی است. تفریحات گردشگری این منطقه این موارد را شامل می‌شود: تفریحگاه ساحلی، مسیر دوچرخه‌سواری، سواحل، استخر، زمین گلف، تنیس و والیبال.

 دریاچه نقره‎ای چشم‌های‌تان را خیره خواهد کرد.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *