۵ جاذبه استانبول که نباید از دست دهید

۵ جاذبه استانبول که نباید از دست دهید

استانبول پل فیزیکی و فرهنگی میان آسیا و اروپا و البته بزرگ‌ترین و مهم‌ترین شهر ترکیه است. اصلی‌ترین ویژگی استانبول، باستانی بودن آن است. وقتی که پا در خیابان‌های استانبول می‌گذارید، با کوچه‌و‌خیابان‌ها و بناهایی مواجهید که قرن‌ها وجود داشته‌اند و در تاریخ منطقه بزرگی از جهان، نقش ایفا کرده‌اند. علاوه بر این بناهای تاریخی و بافت قدیمی که در بعضی از محله‌های شهر وجود دارد، آب‌و‌هوای مطلوب و مدیترانه‌ای شهر، جاذبه‌ها و چشم‌اندازهای طبیعی، رستوران‌ها و مراکز خرید جذاب، جشنواره‌های متنوع فرهنگی‌هنری و البته قیمت‌های بسیار مناسب، استانبول را به معجونی زیبا و دوست‌داشتنی برای مسافران تبدیل کرده‌است. ۵ جاذبه استانبول که نباید از دست دهید.

۱٫ ایاصوفیه

جاذبه های گردشگری استانبول
جاذبه های گردشگری استانبول

وقتی این باسیلیکای بیزانس را ببینید تاریخ جلوی چشم‎تان طنین‎انداز می‌شود. ایاصوفیه به دستور امپراطور ژوستی‌نین در قرن ۶ میلادی ساخته شد. گنبد بلند، تالار وسیع، و موزاییک‌های طلایی و درخشان این بنا را به یکی از زیباترین بناهای جهان تبدیل کرده. تاریخ طولانی و شنیدنی آن، که زمانی کلیسا، زمانی مسجد و زمانی موزه بوده است، آن را به مشخص‌ترین نماد گذر زمان در شهر استانبول بدل ساخته. در قرن ۱۳ میلادی، چپاولگران جنگ‎های صلیبی ایاصوفیه را به غارت بردند. در فتوحات سال ۱۴۵۳، مهاجمان عثمانی به آن یورش بردند. و از زمانی که به موزه تبدیل شده میلیون‎ها گردشگر از آن بازدید کرده‌اند. ایاصوفیه ارزشمندترین گنج ترکیه است. توصیه می‌شود در تور استانبول بازدید از این مسجد زیبا را در برنامه‌ی سفر خود قرار دهید.

۲٫ کاخ توپقاپی

جاذبه های گردشگری استانبول
جاذبه های گردشگری استانبول

وقتی از این مجموعه کاخ عثمانی دیدن کنید رازهای درون آن برای‌تان آشکار می‌شود. این کاخ در نقطه بالایی شهر قدیم استانبول قرار گرفته است. تعدادی از سلاطین خشمگین سلطانی در بین سال‌های ۱۴۶۵ و ۱۸۳۰ با معشوقه‌ها و ندیمه‌های‌شان در این کاخ‌ها زندگی می‌کرده‌اند. به هر کجای این کاخ‌ها که چشم بیندازید نشانه‌های قرن‌ها سیاست‌مداری و جنگ نابخردانه، دسیسه‌گرانه و افراطی را می‌بینید. بخش‌های دیدنی توپقاپی شامل حرمسرای بزرگ، نمازخانه پرابهت شورای سلطنتی، گنجینه اشیای سلطنتی و ایوان مرمری زیبای آن است.

۳٫ گشت دریایی تنگه بوسفر

جاذبه های گردشگری استانبول
جاذبه های گردشگری استانبول

تجربه کشتی تفریحی یکی از مشهورترین و اصلی‌ترین تفریحات در استانبول است. به راحتی نمی‌توان از اتوبوس‌های دریایی که بین آسیا و اروپا رفت و آمد می‌کنند گذشت، اما گشت و گذار با کشتی‌های توریستی بوسفر تجربه بهتری است. این کشتی‌ها فاصله تقریبا باریک بین امینونو تا دهانه دریای سیاه را طی می‌کنند و در این مسافت گردشگرها می‌توانند مناظر کاخ‌ها، پارک‌ها و عمارت‌های چوبی و تزیینی را در دو طرف ساحل آسیایی و اروپایی تماشا کنند. فرقی نمی‌کند مدت طولانی سوار این کشتی‌ها باشید یا فقط یک مدت کوتاه، در هر صورت خاطره‌ای به یادماندنی از این تجربه خواهید داشت.

۴٫ خرید در بازارهای ترکیه

جاذبه های گردشگری استانبول
جاذبه های گردشگری استانبول

بازار بزرگ ترکیه رنگارنگ و پر رفت و آمد است. این بازار شناخته‌شده‌ترین مرکز خرید در بخش تاریخی شبه جزیره است، اما مطمئنا تنها مرکز خرید در استانبول نیست. بعد از گشت و گذار در مسیرهای پر پیچ و خم و کاروانسراهای پنهان بازار، مسیرتان را در گذر اصلی، در میان مغازه‌های محلی، ادامه دهید و به سمت مسیر پایینی بروید تا به بخش شلوغ‌تر محوطه خرید تهتاکاله (Tahtakale) برسید. در اینجا بازار خوش‌عطر ادویه‌جات را خواهید دید. از این سمت، به مسجد آبی و سراهای کنار آن می‌رسید، جایی که یکی از بهترین خاطرات سفرتان ثبت خواهد شد. یکی از دلایلی که جذابیت تور ترکیه را در بین ایرانیان دوچندان کرده است، بازارها و مراکز خرید آن است.

۵٫ مسجد سلیمانیه

جاذبه های گردشگری استانبول
جاذبه های گردشگری استانبول

مسجد باشکوه سلیمانیه، برجسته‌ترین یادگار معماری این شهر است و آسمان بخش قدیم شهر را از آن خود کرده. این مسجد نام کسی را دارد که بانی ساختش بوده. سلمانیه چهارمین مسجد سلطنتی است که در استانبول ساخته شده. طراحی این بنا کار معمار سنان، مشهورترین معمار عثمانی، است و در فاصله بین سال‌های ۱۵۵۰ تا ۱۵۵۷ ساخته شده. مجموعه بناهای بزرگ و سالم اطراف این مسجد نمایانگر جنبه‌های زندگی روزمره عثمانی‌هاست و هنوز هم از آنها استفاده می‌شود. همین ویژگی باعث شده تا این منطقه حالتی فعال داشته باشد و صفت «تاریخ زنده» را به آن بدهند.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *