کویر ابوزید آباد؛ آشنایی با مقاصد تورهای طبیعت گردی ایران

کویر ابوزید آباد؛ آشنایی با مقاصد تورهای طبیعت گردی ایران

کویر ابوزیدآباد یکی از بهترین کویرهای ایران برای علاقه‌مندان به طبیعت‌گردی به شمار می‌رود که دیدنی‌های تاریخی اسرارآمیزی همچون شهر زیرزمینی اویی را در خود جای داده است.

کویر ابوزیدآباد بخشی از بیابان بزرگ بند ریگ در شمال ابوزید آباد و شمال شرقی کاشان است. ابوزید نیز مثل هر تکه‌ی دیگر از کویر، اوج زیبایی خود را در سکوت عمیق، لابه‌لای تپه‌های شنی  داغ  روانش و چشم‌اندازهای وسیع و بی‌نظیرش پنهان کرده است. در سفر به کویر ابوزیدآباد می‌توانید آرامش  بودن در کویر و تجربه راه رفتن بر تپه‌های شنی را مزه کنید و علاوه بر آن از کاروانسرای صفوی (که به دلیل موقعیتش در گذشته اهمیت بسیاری داشته)، آب‌انبار و شهر زیرزمینی اویی بازدید کنید.ن

کویر ابوزید آباد

برای طبیعت‌گردی در کویر ابوزید فرصت یک روزه کفایت می‌کند، اما اگر فرصت کافی داشته باشید، می‌توانید از خانه‌های تاریخی منطقه بازدید کنید یا به روستای تاریخی ابیانه و جاذبه‌هایی دیگر مانند قلعه کرشاهی و کوه یخاب نیز سری بزنید.

کویر ابوزیدآباد در کنار دیگر جاذبه‌های کویری ایران، مانند کویر مرنجاب و کویر مصر از محبوب‌ترین مقصدهای کویری برای گردشگران علاقه‌مندان به این نوع جاذبه‌هاست. ابوزیدآباد پایتخت گویش‌های کهن ایران است و گویش بیذوی و همچنین فرهنگ مردمان این منطقه، جز مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری آن محسوب می‌شود. از جاذبه‌های گردشگری در نزدیکی آن می‌توان به قلعه کرشاهی، آب‌انبار صفوی، شهر زیرزمینی اویی و شهر تاریخی نوش‌آباد (که به روایتی پایتخت انوشیروان ساسانی بوده است) اشاره کرد. همچنین روستای ابیانه که از برترین جاذبه‌های گردشگری روستایی در ایران بوده و سالانه پذیرای هزاران گردشگر داخلی و خارجی است، در حدود ۳۵ کیلومتری جنوب ابوزیدآباد قرار دارد.

کویر ابوزید آباد

جاذبه‌های دیدنی منطقه کویری ابوزیدآباد این منطقه بیشتر در شمال آن و در امتداد جاده خاکی به طول ۲۵ کیلومتر واقع شده‌اند. در فاصله‌ی حدود هشت کیلومتری شهر تپه شن‌های روان هویدا می‌شوند، ولی برای رفتن به تپه‌های بزرگ‌تر و زیباتر باید مسیر کویر و کنارگذر دریاچه نمک چال عروس را طی کنید.

شهر زیرزمینی

کویر ابوزید آباد

اوئی با نحوه تهویه منحصربه‌فردش زیر سطح شهر نوش‌آباد قرار داشته و به روایتی قدیمی‌ترین شهر زیرزمینی دنیا محسوب می‌شود که تاریخ آن به قبل از اسلام و احتمالا اوایل دوران ساسانی می‌رسد. اویی که کاملا به صورت دست‌کن ساخته شده، به دلیل نقشی که در حفظ جان مردم و دفاع از شهر در مواقع خطر داشته است به وسعت چندین هزار مترمربع و زیر بافت قدیمی نوش‌آباد قرار گرفته و تا سطح امروزی آن نیز کشیده است.

برای اقامت شبانه در این کویر، می‌توانید در کاروانسرای صفوی کویر ابوزیدآباد اقامت داشته باشید یا از مراکز اقامتی کاشان و آران‌وبیدگل و یا زائر سرای امامزاده آقا علی عباس (ع) استفاده کنید. به دلیل دسترسی سخت‌تر نسبت به منطقه مرنجاب این منطقه بکر باقی مانده است. از این رو حیات‌وحش این منطقه از امنیت نسبتا بهتری نسبت به منطقه مرنجاب برخوردار هستند. پوشش جانوری منطقه عبارت است از: شاهین، عقاب، خرگوش، روباه شنی، گربه شنی، شغال، گرگ، جرد، هوبره انواع آگاما و مار، لاسرتای مرنجابی، پامسواکی و… .

کویر ابوزید آباد

به خاطر داشته باشید نوسان دما در کویر در طول شبانه‌روز بسیار زیاد است. بهترین زمان برای طبیعت‌گردی در کویر ابتدای روز (هنگام صبح) و انتهای روز، پیش از غروب آفتاب است. سعی کنید در اواسط روز کویرپیمایی نکرده، زیر آفتاب نباشید و بیشتر به تماشا بنشینید؛ چرا که در این وقت از روز بدن به سرعت آب خود را از دست داده و احساس ضعف می‌کنید.

کویر ابوزید آباد

حتی اگر برنامه کویرگردی شما یک روزه است، برنامه سفر، نقشه مقصد و در صورت امکان مسیر کویرپیمایی خود را به دوستانتان اطلاع دهید، آن‌ها را از زمان برگشت خود آگاه کنید. بدون داشتن نقشه، قطب‌نما یا GPS اقدام به حرکت در مسیرهای ناشناخته نکنید. با توجه به اینکه در کویر مناظر بسیار شبیه به هم هستند ممکن است به راحتی گم شوید.

کویر ابوزید آباد

مسیر دسترسی به کویر  ابوزیدآباد و شهر زیرزمینی اویی

برای سفر به کویر ابوزیدآباد از تهران حدود چهار ساعت رانندگی پیش رو دارید. مسیر دسترسی از اتوبان تهران-قم آغاز می‌شود. با عبور از قم و با ادامه راه در آزادراه امیرکبیر یا جاده قم-کاشان وارد شهر کاشان شوید. در کاشان وارد بلوارد قطب راوندی شده و با ادامه مسیر در بلوار ملاصدرا به یک دو راهی می‌رسید که در سمت چپ شما قرار دارد. وارد به سمت چپ بپیچید تا با ادامه مسیر به ابوزیدآباد برسید.

شهر زیرزمینی اویی نیز در نوش‌آباد و در پنچ کیلومتری غرب آران و بیدگل قرار دارد. برای بازدید از شهر زیرزمینی می‌بایست از بلوار قطب راوندی در کاشان وارد بلوار کویر شده و از آنجا با ادامه مسیر به نوش‌آباد برسید. یا می‌توانید ابتدا به سمت آران‌وبیدگل حرکت کرده و در آنجا وارد بلوار شمس‌آبادی شوید تا با ادامه مسیر به نوش‌آباد برسید.

بهترین فصل برای بازدید از کویر ابوزیدآباد

بهترین فصل‌ها برای بازدید از کویر ابوزیدآباد پاییز، زمستان و در نهایت اوایل فصل بهار است. همچون سایر نقاط کویری آب و  هوای این منطقه در فصل تابستان گرم است. تورهای طبیعت‌گردی در کویر ابوزید و شهر زیرزمینی اویی به طور معمول در نیمه سرد فصل سال برگزار می‌شوند.

کویر ابوزید آباد

طبس، عروس کویر ایران

پارک ملی کویر ؛ آفریقای کوچک ایران

روستای درک ، مرز بین کویر و دریا

منبع: کجارو

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *