توری دیدنی از معماری کاخ سفید در آمریکا

توری دیدنی از معماری کاخ سفید در آمریکا

کاخ سفید یکی از قدرتمند ترین بناهای موجود به دلیل وجود اسکان افراد صاحب قدرت جهانی در خود می باشد. معماری کاخ سفید که به گمان خیلی از روزنامه ها و مجلات مختلف آمریکایی و غیر آمریکایی همیشه با تیتر خانه موقت برای روسای جمهور ایالات متحده آمریکا به جهانیان معرفی شده است. از تاریخ و گذشته عجیب و غریبی برخوردار می باشد. کاخ سفید آمریکا (آمریکا همسایه کانادا، آلاسکا و مکزیک می باشد) بسته به زعم ما ایرانیان و کلا شرقی نشینان این جهان هستی به دلیل مشکلات اساسی که میان دولت های ما با دولت استبدادی این کشور می باشد، هیچ وقت به عنوان یک کاخ رسمی برای ما رسمیت پیدا نکرده است و تنها یک ساختمان بزرگ واقع در خیابان پنسیلوانیا (Pennsylvania Avenue NW) به شماره ۱۶۰۰ در ایالت واشنگتن بوده است! داخل کاخ سفید دارای اتاق ها و طبقات مختلفی است که بنا به اکثر آرا شخصی که به مقام ریاست جمهوری ایالات گوناگون متحده آمریکا می رسد به مدت ۴ و یا ۸ سال هم در این مکان زندگی می کند و هم در این مکان کار خود را به نحو احسن پیش می برد. اگر شما نیز همچون ما کنجکاو به درک داستان ها و قسمت های جذاب و مختلف کاخ سفید شده اید در ادامه این مطلب با همگردی همراه شوید تا قدری بیشتر در خصوص هزینه اقامت در کاخ سفید اطلاعات به دست آورید.

معرفی اجمالی کاخ سفید آمریکا

داخل کاخ سفید از نظر آماری دارای ۱۳۲ اتاق، ۳۵ سرویس بهداشتی، ۶ آشپزخانه مجلل، سه قسمت مجزا از هم و در شش طبقه ساخته شده است. این کاخ مدت ها است که به سه بخش شاخه غربی، شاخه شرقی و منزل مسکونی رئیس جمهور در بخش میانی تقسیم شده است. طبقات این کاخ از سری نکات جالب معماری کاخ سفید می باشد چرا که این بنا بر روی زمین دارای طبقات همکف، اول، دوم، سوم و دو طبقه زیر زمین می باشد که مساحتی نظیر ۵۱۰۰ متر مربع را در بر می گیرد. ناگفته نماند کاخ سفید ایالات متحده در زمره مالکیت سازمان پارک های ملی این کشور می باشد و هر روزه نیز نزدیک به ۵۰۰ و یا شاید هم بیشتر بازدید کننده از داخل کاخ سفید بازدید به عمل می آورند.

مروری مختصر بر گذشته کاخ سفید ایالات متحده

معماری کاخ سفید از همان اول به رنگ سفید طراحی و ساخته شد. این کاخ به شکل همزمان با ساخت ایالت نیویورک این کشور یعنی درست در بین سال های ۱۷۹۲ تا ۱۸۰۰ میلادی ساخته شد و برای این منظور از ماسه سفید رنگ استفاده شد. به گواهی تاریخ اولین فردی که در قالب رئیس جمهور وارد این بنای نوساز شد کسی نبود جز جان آدامز (John Adams) که در اصل این کاخ را برای اقامت دیگر روسای جمهور آمریکا که بعدها در طول تاریخ به این عنوان انتخاب شدند، افتتاح کرد. کاخ سفید با اینکه در آن زمان جزئی از بناهای عظیم به حساب می آمد اما خیلی گسترش و وسیع از نظر مساحتی نبود و اولین کسی که به فکر وسعت بخشیدن به آن بود، توماس جفرسون (Thomas Jefferson) سومین رئیس جمهور این کشور نام داشت که در سال ۱۸۰۱ میلادی و با بهره گیری از معمار مورد علاقه خود یعنی بنجامین هنری لاتروب (Benjamin Henry Latrobe)، دو ستون در فضای بیرونی این کاخ به آن اضافه کرد و خواسته و ناخواسته بر مساحت زمین تحت تملک این سازه افزود! کاخ سفید با تمام عظمت فعلی خود، زمانی زخم خور ترین سازه کشور آمریکا بود که در خلال جنگ های این کشور خصوصا در سال ۱۸۱۴ میلادی، با حملات ارتش انگلستان به آن دچار صدمات زیان آور بسیاری گردید و تعداد بیشماری از اشیای قیمتی آن هم به از سوی بیگانگان به غارت رفت و در نهایت نیز حسابی در آتش سوخت! با اینکه اوصاف اصلا جالبی نمی توان در خصوص شرایط کاخ سفید در آن زمان کرد اما این کاخ ظرف مدت سه سال یعنی درست در ماه اکتبر سال ۱۸۱۷ میلادی، در بخش های بسیاری مورد مرمت و بازسازی اساسی قرار گرفت و جیمز مونرو (James Monroe)، رئیس جمهور وقت آمریکا نیز در همان سال در قسمتی از این کاخ که بازسازی شده بود اقامت پیدا کرد. شایان به ذکر است که کاخ سفید ایالات متحده آمریکا در طول تاریخ بارها و بارها به دلایل گوناگون مورد بازسازی و حتی تغییر نقشه داخل کاخ سفید قرار گرفت!

نامگذاری کاخ سفید آمریکا

داستان های فراوانی در خصوص نحوه نامگذاری معماری کاخ سفید وجود دارد ولی پرقوت ترین میان ماجرا آن ها که از سوی بومیان این کشور نیز نسل به نسل منتقل می شود، این است که بسیاری اعتقاد دارند نام سفید به دلیل رنگ سفیدی است که پس از مرمت و بازسازی خرابی های ناشی از آتش سوزی در خلال جنگ برای این کاخ در نظر گرفته شد، به آن کاخ سفید گفته می شود در حالیکه این داستان و شاید حتی بتوان گفت این ادعا کاملا بی پایه و اساس است! چرا که به گواهی اسناد و مدارک تاریخی قابل استناد، این بنا از همان ابتدا یعنی درست در سال ۱۷۹۸ میلادی که در حال شکل گیری بود با مصالحی به رنگ سفید ساخته می شد همچون ماسه سفید رنگ. فارغ از همه این موارد سال ۱۸۱۱ را باید به عنوان اولین سالی که این بنا را کاخ سفید نامیدند، به ذهن خود بسپاریم و بدانیم که پیش از این نامگذاری آن را خانه جمهوری و یا قصر رئیس جمهوری قلمداد می کردند. طبق آنچه در کتب تاریخی آورده شده است نام کاخ سفید در اسناد و مدارک مربوط به کشور امریکا در ابتدا عمارت هیئت اجرایی بوده است که این نام رسمی در سال های ریاست جمهوری تئودور روزولت (Theodore Roosevelt) در سال ۱۹۰۱ میلادی به نان کاخ سفید واشنگتن تغییر کرد و به تدریج با هم شدن این اسم بر روی نامه ها و دیگر اسناد رسمی این کشور، این اسم بر سر زبان تمامی مردم جهان قرار گرفت. در حال حاضر نیز در اغلب نوشته های مربوط به خانه ریاست جمهوری کشور آمریکا این بنا را کاخ سفید ایالت واشنگتن خطاب می کنند. البته از قلم نیافتد جز داستان نامگذاری آن به اسم کاخ سفید پس از مرمت سازی و گرفتن رنگ قالب سفید بر روی قسمت های اعظمی از داخل کاخ سفید از مزرعه سفید گرفته شده است نیز تا حد زیادی می تواند محتمل باشد! مزرعه سفید محل اقامت مارتا کاستیس واشنگتون (Martha Custis Washington) بوده است که در ایالت ویرجینیا (Virginia) و در بخش نیو کنت (New Kent County) آن قرار گرفته است. این مزرعه در قرن ۱۸ میلادی محل زندگی رئیس جمهور وقت آمریکا به همراه همسرش بوده است.

معرفی دو بخش داخل کاخ سفید دیدنی

بخش یا شاخه شرقی

شاخه شرقی داخل کاخ سفید دارای اتاقی است که از آن به عنوان بزرگ ترین اتاق کل این سازه سفید رنگ یاد می شود. این اتاق در طبقه نخست این بنا واقع شده است و تقریبا میزبان همیشگی اجتماعات رسمی میان سران کشور و همچنین رویدادهای برجسته در منطقه می باشد. شاخه شرقی یا بهتر است بگوییم بخش شرقی در سال ۱۹۴۲ میلادی به این مجموعه اضافه شد و دارای یک اتاق کاری در خود شد. جالب است بدانید برای اولین بار همسر رئیس جمهور کارتر یعنی روزالین کارتر (Rosalynn Carter) بود که از دفتر ایجاد شده در این بخش برای استفاده کارکنان خود بهره گرفت و کاری کرد که پس از سال ۱۹۷۷ از این دفتر به عنوان دفتر کاری همسر ریاست جمهوری ایالات متحده استفاده به عمل آورده شود. از شاخه شرقی کاخ سفید در سال های متعدد استفاده های گوناگونی شده است و شاید بتوان گفت مهمترین تاثیر وجودی این شاخه برای قصر حکومتی آمریکایی ها، در خلال جنگ جهانی دوم احساس شد که در قسمت زیرین آن، زیرزمین استراتژیک در داخل کاخ سفید ساخته شد تا در مواقع ضروری از آن به عنوان یک پناهگاه ایمن استفاده بشود که البته همین پناهگاه در سال های پس از جنگ به عنوان یکی از مراکز سری نقشه کشی برای عملیات های مختلف نیروهای آمریکایی مورد استفاده قرار گرفت!

بخش یا شاخه غربی

شاخه غربی برخلاف شاخه شرقی معماری کاخ سفید از استراتژی خاصی برخوردار نیست و از گذشته تا کنون تنها از آن به عنوان دفتر کاری رئیس جمهور کشور و فضایی برای کار ۵۰ نفر از کارکنان وی استفاده های شایانی شده است. ناگفته نماند که این شاخه دارای اتاقی برای انجام ملاقات با هیئت هایی که به کاخ سفید هدایت شده اند نیز می باشد و تمامی افرادی که در این بخش از کاخ سفید مشغول به کار هستند، از توانایی های ویژه ای برخوردار می باشند. همچنین شکل کلی دفتر کاری داخل کاخ سفید شبیه به شکل هندسی بیضی می باشد.

معماری کاخ حکومتی آمریکا

نغمه های ساخت ایالتی برای کشور آمریکا که حکم پایتخت این کشور را داشته باشد، از سال ۱۷۹۰ و ۱۷۹۱ به گوش می رسید. طرح های زیادی از طراحان به نام این کشور برای ساخت چنین شهری حاصل شد که در نهایت این طرح یک معمار و مهندس شهرسازی به نام پیر شارل لافانت (Pierre L’Enfant) برای احداث پایتخت آمریکا مورد قبول سران این کشور واقع شد. واشنگتن دی سی ایالتی بود که وجود داشت اما لازم بود برای بهتر شدن کمی دچار تغییر و تحول در بافت های مختلف خود بشود و البته حائز اهمیت ترین سازه در کل مساحت کشور یعنی داخل کاخ سفید! مهندس لافانت طراح گمنام و بی نام و نشانی نبود اما باید اعتراف کرد این پروژه طراحی و ساخت واشنگتن دی سی بود که برای وی یک شهرت جهانی را به ارمغان آورد و اسم او را در اغلب رشته های فنی و مهندسی بر سر زبان ها جاری کرد. ناگفته نماند که لافانت با برعهده گرفتن طراحی شهر نیویورک و تالار اصلی این شهر به عنوان صحن نشست کنگره فدرال این ایالت بر میزان شهرت خود افزود و در ادامه نیز به طراحی چندی از مدال ها و سکه ها و همچنین خانه ثروتمندان و طبقه اشرافیت آمریکا پرداخت. برای ساخت داخل کاخ سفید ۹ طرح رسمی و قابل توجه از سوی اشخاصی که بعدها برای سرزمین آمریکا نام آشنا به حساب می آمدند، ارائه شد. در میان طرح های مختلف عرضه شده این طرح معمار ایرلندی یعنی جیمر هوبان (James Hoban) بود که برگزیده شد و در حین اجرا بارها و بارها از سوی جورج واشنگتن دچار تغییر و تحولات جزئی و کلی گردید. شاید باور کردنش کمی سخت باشد اما یکی از طراحانی که برای تاسیس کاخ ریاست جمهوری با نام فریبنده و مستعار طرح و نقشه خود را ارائه کرده بود، توماس جفرسون (Thomas Jefferson) نام داشت که بعدها وی نیز در همین بنا به سمت ریاست جمهوری آمریکا خدمت نمود. اولین رئیس جمهوری که در اصل کاخ سفید را افتتاح کرد کسی نبود جز جان آدامز که بعد از تلاش های بسیار جورج واشنگتن برای اتمام هر چه زودتر کاخ و انتقال دفتر کاری خود به آن به پرزیدنت آدامز رسید.

انتصاب پیر شارل لافانت به عنوان طراح

 مهندس لافانت به دستور مستقیم رئیس جمهور وقت آمریکا یعنی جورج واشنگتن مسئول طراحی و ساخت شهری نوین و شایسته برای پایتخت اعلام شدن آن برای کشور در سال ۱۷۹۰ تا ۱۷۹۱ شد. شهری که وی ساخت بعدها به اسم همین رئیس جمهور یعنی واشنگتن در تاریخ ماندگار شد چرا که مهندس طراح و ساخت آن از تمام وجود برای ایجاد و ابداع یک نقشه استثنایی مایه گذاشت و کاری کرد که برای همیشه در علم ساخت، ژروزه واشنگتن دی سی سرآمد قلمداد شود! در نقشه وی محل کنگره یا همان کاپیتول و همچنین مراحل ساخت آن به فردی با نام جنسیس هیل واگذار شد و تصمیم بر آن شد که کاخ سفید که هنوز نام سفید بر روی آن گذاشته نشده بود نیز در کنار رود پوتیمیک احداث شود. محل ریاست جمهوری ایالات متحده بیشتر از روی قوه تخیل طراح آن یعنی لافانت شکل گرفت. وی از همان گام های نخست ساخت این بنای عظیم چیزی همچون ساخت قصری به وسعت ۵ برابر بزرگتر از سایر ساختمان های شهر در کنار باغ هایی به دور آن و ادغام چندین ویژگی منحصر به فرد برای آن را در سر می پروراند و ساختمان کنگره را نیز به دلیل مرکزیت بخشی در راستای طرح های قانون گذاری در عرض جغرافیایی صفر بنا نهاد که از عجایب معماری کاخ سفید می باشد.

بیرون رفتن لافانت از بازی

 لافانت قطعا در زمینه حرفه و شغلی خود می تواند مدعی باشد اما از نظر سیاست با توجه به موقعیت و جایگاهی که در اختیار او قرار داده شده بود، بسیار ناتوان تلقی می شود. بخش عمده ای مراحل اجرایی طرح ها و نقشه های وی وابستگی شدید به منابع مالی و تخصیص این منابع به وی داشت که به خاطر همین هزینه های گزافی، به تدریج مسئولان و ماموران رتبه دار آمریکایی پا در کفش وی کردند و تقاضای قطع حمایت های مالی از او و تیمش را داشتند و در عوض به دنبال ساخت سازه هایی غول آسا و ایمن برای استفاده به عنوان پایگاه های فدرالی این کشور بودند! البته سرانجام این بازی و بازنده شدن مهندس لافانت در این میدان از قبل قابل پیش بینی بود زیرا تمامی مخالفان از مسئولان و وزرای کشور گرفته تا نیروهای امنیتی همگی تحت حمایت توماس جفرسون بودند. بازی برای از میان برداشتن یک مهندس ولخرج برای اجرای طرح های ملی آغاز شده بود و هر روز کار لافانت و تیم همراهش سخت و سخت تر می شد تا بالاخره اندرو الیکوت که از اعضای مهم کنگره تعیین مرزهای ایالتی و کشوری به حساب می آمد با رای زنی های مدام خود و جلب نظر دیگر افراد حاضر در این کنگره، سبب شد تا کنگره دست از حمایت مادی و غیر مادی لافانت بردارد و به بی کفایتی وی برای ادامه روند ساخت پایتخت، حکم دهد. با این حکم تقریبا روزگار خوش لافانت لااقل در این مقطع زمانی به آخر رسید و تمامی طرح ها و نقشه های وی که در تعداد و نسخه های زیادی به گوشه و کنار کشور و حتی دنیا ارسال شده بود، از اعتبار ساقط گردید! در همین حین آقای الیکوت به همراه برادرش از نقشه ها و طرح های سوخته شده لافانت بیشترین استفاده را برده اند و همان طرح ها را این بار به نام خود ادامه دادند و کسی هم جرات اعتراض کار غیر اخلاقی آن ها نداشت چرا که وی و برادرش تحت حمایت مستقیم توماس جفرسون قرار گرفته بودند. لافانت که دیگر میلی برای ماندن در عرصه ساخت و ساز واشنگتن دی سی نداشت در یک حکم غیر منتظره از ادامه همکاری برای تاسیس پایتختی نوین، کنار و در نهایت اخراج شد. لج بازی و عدم آگاهی سیاسی وی از اوضاع مملکتی سبب گشت تا مهره ارزشمند جورج واشنگتن از میدان به در و مهره های باهوش تر توماس جفرسون برای ادامه نمایش ساخت پایتخت بر روی صحنه حاضر شوند. بد اخلاقی و کنایه زنی معمار فرانسوی به مسئولان عالی رتبه دولت جفرسون سبب گشت تا آنان از پرداخت حق و حقوق وی امتناع کنند و مهندسی را که دیگر آبرویی در دنیای کاری خود برایش باقی نمانده است را به حال خویش رها سازند. تاسف برانگیز است اما طبق سناریو نانوشته در آمریکا در صورت شنا کردن مخالف جریان آب، شما مکلف به نیستی و نابودی هستید! لافانت تقریبا هیچ پولی بابت تمامی نقشه ها و طراحی هایی که تنها با اندکی دخل و تصرف در جلوی چشمان او در حال اجرا بودند، نگرفت و تا روزهای واپسین عمر خود نیز به دنبال زنده کردن پول و حقوق خود در پروژه پر فراز و نشیب ساخت داخل کاخ سفید بود. جالب تر این جاست که در نهایت وی موفق به زنده کردن میزان حقوق خود شد اما بلافاصله متوجه شد که باید تمام مبلغ گرفته شده را بابت بدهی هایش که روز به روز بیشتر از قبل نیز شده بودند، پرداخت نماید.

آماری ناشنیده از کاخ سفید ایالات متحده آمریکا (USA)

تاکنون تمامی تیترهای خبری و داستان های نوشته شده در خصوص هزینه اقامت در کاخ سفید همگی از رنگ و بویی سیاسی برخوردار بوده اند اما شاید بد نباشد با احترام به جنبه های سیاسی این بنا حکومتی قدری از آمارهای به ظاهر حاشیه ای اما جذاب مربوط به این کاخ نیز توجه کنیم تا ببینیم معماری کاخ سفید چه مطالبی را در خود مخفی نگه داشته است! داخل کاخ سفید طبق نقشه دارای ۱۳۲ اتاق در ۶ طبقه می باشد. این مجموعه از ۳۲ سرویس بهداشتی و حمام، ۴۱۲ درب، ۱۴۷ پنجره، ۳ آسانسور، ۷ راه پله کاملا مجزا و همچنین ۲۸ نقطه مهار آتش و یا همان اطفای حریق برخوردار می باشد؛ تازه به تمامی این ها باید زمین های بازی تنیس، بیلیارد، بولینگ، دو و میدانی، پیاده روی و استخر و شنا را نیز اضافه کرد. صندوق پستی کاخ سفید یکی شلوغ ترین صندوق های پیامکی در کل کشورهای دنیا است چرا که هر روز چیزی در حدود ۶۵ هزار نامه به شکل مستقیم به این کاخ فرستده می شود به امید اینکه همه آن ها را رئیس جمهور وقت USA مطالعه نماید و پاسخ دهد و این در حالی است که هر روز در صورت انجام کار روتین از سوی پرزیدنت، تنها امکان بازگشایی و خواندن ۱۰ تا از نامه به دست شخص رئیس جمهور امکان پذیر است! به غیر از نامه های ارسالی هر روز یک هزار فکس به کاخ سفید، صدها هزار ایمیل به آدرس پستی خود رئیس جمهور و چیزی بین ۳۰۰۰ تا ۳۵۰۰ تماس مستقیم نیز از سوی مردم و نهادهای مختلف با داخل کاخ سفید برقرار می شود. در محوطه معماری کاخ سفید، ۵ آشپز ماهر به صورت ۲۴ ساعته در حال پخت و پز غذاهای درخواستی اهالی کاخ می باشند و شاید بد نباشید بدانید که این آشپزخانه از توانایی ارائه غذا برای ۱۰۰۰ نفر نیز برخوردار می باشد. از داخل کاخ سفید تقریبا هر روزه ۶ هزار نفر از نزدیک بازدید به عمل می آورند. اولین کسی از پاپ ها به کاخ سفید قدم گذاشت کسی نبود جز پاپ ژان پا دوم که در سال ۱۹۷۹ میلادی برای دیدن رئیس جمهور کارتر وارد کاخ شد. از کاخ سفید نمونه های بسیار مشابهی نیز در دو کشور دیگر جهان یعنی فرانسه و ایرلند هم ساخته شده است که مدل فرانسوی به عنوان یک قطب جذاب توریستی و گردشگری کارایی دارد و مدل کاخ سفید ایرلندی هم به عنوان ساختمان رسمی مجلس این کشور مورد استفاده قرار داده شده است. کاخ سفید در خلال جنگ با نیروهای ارتش بریتانیا کبیر در سال ۱۸۱۲ در ابعاد گسترده ای به آتش کشیده شد! در ایالات متحده نیز در شهر واشنگتن بسیار ساختمان کپیتول را که از نمایی نسبتا یکسان با معماری کاخ سفید بهره می برد را اغلب با این کاخ دولتی اشتباه می گیرند. در خصوص کاخ سفید این شایعه نیز مطرح شده است که دور تا دور فضای کاخ دارای سپر دفاعی ضد موشک و دیوار دفاعی لیزری می باشد. سگ سفید و پشمالوی کاخ که از آن به عنوان سگ شکاری این بنا نیز یا دمی شود تا کنون ۸۸۹۱۷۶ هزار دلار درآمد زایی برای هزینه اقامت در کاخ سفید داشته است که طبق آمار برآورد شده در حدود ۴ برابر بیشتر از درآمد رئیس جمهور سال ۱۹۹۱ این کشور بوده است. جالب است بدانید برای یک بار دیگر رنگ کردن کلی مجموعه نیاز به ۵۷۰ گالن رنگ سفید می باشد! از معماری کاخ سفید نیروهای نظامی متعددی محافظت نمی کند و تنها ۴ تک تیرانداز از مساحت کلی این مجموعه مراقبت می کنند که این چهار نفر از بین ۱۸۰ گردان تکاوری برچیده و انتخاب شده اند! صفحه رسمی مرتبط به کاخ سفید در شبکه های اجتماعی فیسبوک ۶۶۱۱۶۰ عضو و در شبکه توئیتر نیز ۱۷۸۹۲۵۳ دنبال کننده دارد. همچنین طبق آمار موتور جستجوی معتبر گوگل نیز وب سایت مرتبط به این کاخ whitehouse.Gov جز بالاترین رتبه های می باشد و آخرین آمار جالب در خصوص کاخ سفید نیز می تواند این باشد که نام بسیاری از اتاق های این کاخ از روی رنگ به کار رفته برای دیوار آن ها گذاشته شده است مثل اتاق سبز که با اشیای قدمتی و ارزشمندی از عصر حکومت جان آدامز و توماس جفرسون پر شده است و یا اتاق سرخ که مزین شده است با وسایلی از دوران سلطنتی و امپراطوری و یا اتاق آبی که شکل و شمایلی بیضی گونه دارد و به عنوان فضای پذیرایی خانواده رئیس جمهور مورد استفاده واقع می شود و همچنین مهمانخانه گل سرخ که در طبقه بالا ایجاد شده است و در حقیقت محل سکونت رئیس جمهور و خانواده وی در خود می باشد که از جمله هزینه اقامت در کاخ سفید می باشد.

از خدمتگزاران کاخ سفید و هزینه اقامت در کاخ سفید دیدنی چه خبر؟

در تمامی این سال ها یعنی از همان ابتدا و در اصل از موقعی که حتی ابزار رسانه های ابتدایی نیز وجود نداشته اند، خدمه و خدمتگزاران متعددی در داخل کاخ سفید مشغول به فعالیت و ارائه خدمات گوناگون به قدرتمندترین کابینه دولتی کل دنیا بوده اند! آن ها همیشه از دوربین ها و جنجال های حاشیه ای چه خواسته و چه ناخواسته پنهان مانده اند و همچون ارواحی سرگردان، در محوطه معماری کاخ سفید بدون کوچک ترین بحث و جنجالی به کار خود، زیر سایه شخص رئیس جمهوری می پردازند. اما جدیدا فردی به اسم کیت اندرسون براور سعی کرده است تا با نوشته خود و چاپ کتابی با عنوان اقامتگاه، دنیای پنهان کاخ سفید (The Residence: Inside the Private World of the White House)، پرده از زندگی اسرارآمیز کسانی بردارد که در نزدیک ترین حالت ممکنه با قدرتمند ترین فرد جهان هستند و همچون خانواده وی با او زندگی می کنند و همچون خودِ او در کاخ سفید نیز مشغول به کار می باشند. اندرسون در کتاب خود آورده است که خدمه داخل کاخ سفید همچون یک تابع بی چون و چرا از یک قانون نانوشته نه جلوی دوربین ها باید ظاهر می شدند و خود را بر روی صحنه های علنی کاخ نشان نمی دادند! در قسمتی از کتاب خانم اندرسون از خاطرات یکی از خدمه و کارکنان این ساختمان عظیم حکومتی یاد شده است که به گفته او ازش در هنگام بازنشستگی درخواست امضای کاغذی را کرده اند که بر روی آن نوشته شده بوده است حق نوشتن هیچ کتاب و خاطره ای تا ۲۰ سال آینده را ندارد. کارکنان و خدمه در حال کار کاخ سفید با اینکه شاید نتوانند همچون دیگر هم صنف های خود فعالیت نمایند اما جزئی از محرم ترین افراد این سرزمین به حساب می آیند چرا که ممکن است شاهد امضا و جلسات مخوف ترین عملیات نظامی و نسل کشی جهان باشند، اما دم نزنند! به گفته پسر رونالد ریگان یعنی رون ریگان، خدمه ای که در اختیار مادر و پدر او بوده بسیار مطمئن و قابل اعتماد بوده اند و این در حالتی بوده است که والدین او هیچ گونه نیازی برای حرف ها و یا انجام کارهایی به دور از چشم و گوش آنان را نداشته اند و اصلا اهل مخفی کاری و یا نمایش های مصنوعی در مقابل دیدگان آن ها نبوده اند. اندرسون براور در بخش دیگر از نوشته خود بیان کرده است که معماری کاخ سفید دارای ۹۶ خدمتکار زن و مرد و همچنین ۲۵۰ خدمتکار نیمه وقت و پاره وقت می باشد. او از قول تونی ساووی که مدیریت اجرایی کاخ سفید تا سال ۲۰۱۳ را بر عهده داشته است، نقل می کند که کاخ سفید به هیچ عنوان دارای فرصع تشغلی که به صورت آگهی شده به بیرون درز پیدا کند، نیست و نیروهای جدید از سوی نیروهای با سابقه پیشین معرفی و سپس آماده مصاحبه می شوند و به نوعی کار کردن در کاخ سفید برای خدمه به طور خانوادگی می باشد. خانم کیت اندرسون براور در پایان کتاب خود نیز یادآوری می کند که بودجه در نظر گرفته شده برای تعمیرات سالانه کاخ سفید ۷۵۰ هزار دلار می باشد. هزینه کلی کاخ سفید در سال ۱۹۴۱ میلادی تنها ۱۵۲ هزار دلار بوده است و امروزه این مبلغ به چیزی نزدیک به ۱۳ میلیون دلار افزایش پیدا کرده است که واقعا به نوبه خود بسیار جالب و حائز اهمیت می باشد. اندرسون از ۳ بانوی اولی کاخ سفید یعنی باربارا بوش، همسر جورج بوش پدر، لورا بوش، همسر جورج بوش پسر و روزالین کارتر همسر جیمی کارتر نیز بسیار تشکر و قدردانی نموده است که وی را برای جمع آوری اطلاعات درست و قابل استناد برای انتشار کتاب خود همراهی نموده اند. همچنین او با دیگر نفراتی که برای چاپ کتابش نیز تلاش های بسیار کردند از جمله تنی چند از فرزندان روسای جمهور سابق نیز سپاسگزاری کرده است. در مجموع اگر وقت مطالعه بدست آوردید پیشنهاد می کنیم حتما کتاب چاپ شده کیت اندرسون بارور را بدست آورده و آن را مطالعه کنید! البته اگر به معماری کاخ سفید و وقایع اتفاق افتاده در آن از زبان خدمه کاری آن علاقه مند هستید. بطور کلی خانم اندرسون در کتاب خود سعی بر ترسیم یک وجه کاملا انسانی برای کسانی را دارد که شاید بیشتر مردم جهان آن را ربات و یا آدم هایی بدون احساس پیش خود قلمداد می کنند. او در جایی از کتاب خود آورده است که در ماجرای گروگانگیری زمان رئیس جمهوری کارتر او گریه کرده است و در داستان رسوایی لوینسکی نیز هیلاری کلینتون کتاب دست خود را از فرط عصبانیت پرت کرده است و در حقیقت می خواهد بگوید چیزی که ما همیشه مقابل دوربین های رسانه ای و تبلیغاتی آن ها می بینیم، واقعیت محض نیست و آن ها هم مثل بقیه انسان های دنیا هم گریه می کنند، هم می خندد و هم عصبانی می شوند. اندرسون در تمام صفحات کتاب خود به کررات به نقش اساسی و بسیار مهم خدمه کاخ سفید پرداخته است و اظهار داشته است که آن ها گاه در بزنگاه های مهم آمریکایی به زوج های ساکن کاخ کمک شایان کرده اند همچون ترور جان اف کندی و بازگشت همسر وی ژاکلین بدون او به معماری کاخ سفید و یا لحظه اعتراف بیل کلینتون به برقرار رابطه ای نامشروع خارج از چهارچوب ازدواجش با یک زن دیگر!

هزینه اقامت در کاخ سفید دیدنی و زیبا

واقعا غیر قابل باور است! شخصی که رئیس جمهور است باید برای پرداخت و تامین هزینه های زندگی خود و خانواده اش همچون دیگر کارمندان کشور در سطحی بسیار بالاتر از آن ها همراه با حساسیت های خاص خود، کار کند و اجازه دست درازی به تمام بودجه هایی که از زیر دست او برای وزراتخانه های مختلف رد می شود را ندارد. با چنین شرایطی شاید اغلب شما فکر کنید که بخش های اساسی یک زندگی خانوادگی در معماری کاخ سفید به صورت رایگان می باشد اما اینطور نیست و در پاسخ به این شبه شما باید گفت که هزینه اقامت در کاخ سفید حتی از هزینه زندگی در یکی از محلات بالانشین ایالت نیوروک آمریکا نیز بسیار بیشتر است و بارها دیده شده است که بانوان اول کاخ از تمامی خدمه و کارکنان درخواست کم کردن هزینه اقامت در کاخ سفید را داشته اند! تمام هزینه میزبانی از مهمانان و خانواده فرد انتخاب شده در مراسم سوگند برای گرفتن پست ریاست جمهوری بر عهده خود او می باشد و آنطور که یکی از سر پیشخدمت های کاخ به نام گری والترز می گوید، در تمام مدت حضور او در کاه تمامی بانوان اول آمریکا به جز باربارا بوش از این قضیه پرداخت هزینه اقامت در کاخ سفید ابراز ناامیدی و ناراحتی کرده اند! حال با این اوصاف شما از توان اقتصادی رئیس جمهور فعلی آمریکا یعنی دونالد ترامپ (Donald Trump) آگاه باشید که در همان روزهای نخست ریاست جمهوری اش از دریافت حقوق ریاست جمهوری نیز خودداری کرده است.

پایان کار در کاخ سفید

چیزی که دسته آخر در هزینه اقامت در کاخ سفید می ماند، خدمه و کارکنان آن هستند و تمامی افراد دولتی و حکومتی و نظامی در نهایت پس از گذشن مدت زمانی محدود ناچار به رفتن از معماری کاخ سفید می شوند همچون رئیس جمهور آمریکا که پس از گذشت ۸ سال باید کاخ حکومتی و محل زندگی خود را ترک کرده و به جای دیگری برود. در کنار خانم اندرسون صراحتا عنوان شده است که جورج بوش هنگام خارج شدن از کاخ کاملا احساسی شده بوده و حتی گریه نیز کرده است! همسر او نیز باربارا بوش بطور عجیب و غریبی تک تک خدمه را بغل کرده و از آنان خداحافظی نموده است. شاید بد نباشد در خصوص حرف های پایانی هر کدام از شخصیت های برجسته آمریکایی که به هنگام خروج از کاخ سفید حرفی را زدند و سبب ماندگار شدن جملات پایانی آن ها در معماری کاخ سفید شده است، اشاره ای به صحبت های رونالد ریگان کنیم که در لحظه پایانی کار خود رو به خدمتکاران کرد و گفت حالا پس از گذشت ۸ سال که شماها برایم چراغ ها را خاموش و روشن کرده اید، من یادم رفته است که این کار چگونه انجام می شود! با تمام این اوصاف باید اعتراف کرد خارج شدن از قدرتمندترین ساختمان جهان حتی برای صاحبان ۸ ساله آن ها نیز کار اصلا ساده ای نیست. در طول زمان احداث و به کار گیری کاخ سفید روسای جمهوری زیادی در این بنای عظیم سفید رنگ وارد شدند که تنها برخی از آن ها مورد احترام حقیقی خود مردم آمریکا قرار داشتند که یکی از بهترین و محبوب ترین آن ها باراک اوباما (Barack Obama) نام داشت که به هنگام برگزاری و جایگذاری دیگر رئیس جمهور کشور مردم واقعا ناراحت بودند و تاسف می خوردند که او باید از کار کنار برود و از طرفی با توجه به اخبار و رسانه های غربی که انعکاس دهنده جو فعلی ایالات متحده می باشند، دونالد ترامپ نیز به تدریج در حال تبدیل شدن به منفورترین رئیس جمهور این ایالت می باشد.پایان کار در کاخ سفید

 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *