اوپرت دیواری بین جنگل و بیابان

اوپرت دیواری بین جنگل و بیابان

مناطق بکر بسیار زیبایی در کشورمان ایران وجود دارد که هنوز خیلی از هموطنانمان حتی اسم آن را هم نشنیده‌اند. اوپرت یکی از همین مناطق است. کوهی که یک سمت آن کویر است و سمت دیگرش پر شده از جنگل و درخت‌های سبز.

روستایی به اسم اوپرت (اُپِرت) جنوبی‌ترین منطقه‌ی استان مازندران را به شمالی‌ترین منطقه‌ی استان سمنان وصل می‌کند. منطقه‌ای کوهستانی با خانه‌های روستایی که سرشار از حس خوب و انرژی مثبت هستند. درست همینجاست که مرز بین کویر و جنگل ساخته می‌شود. اما دلیل این پدیده چیست؟

دیواری از جنس کوه بین استان مازندران و سمنان کشیده شده است. این دیوار آن‌قدر بلند هست که بتواند راه ابرها را سد کند و اجازه‌ی رسیدن آن‌ها به سمت دیگر کوه را ندهد. از آن‌جایی که ابرهای باران‌زا نمی‌توانند از ارتفاعات این کوه عبور کنند و در قسمت شمالی کوه ماندگار می‌شوند، سرسبزی و تازگی زیادی را برای آن به ارمغان می‌آورند. اما در سمت دیگر خبری از بارش نیست و حالت خشک و بیابانی دارد. جنگل و دشت و بیابان در این منطقه در کنار هم قرار گرفته است.

اوپرت

اوپرت کجاست؟

همان‌طور که گفتیم اوپرت بین استان مازندران و سمنان قرار دارد اما جزیی از استان مازندران محسوب می‌شود. با این حال دامداران سمنانی از این منطقه برای چرای دام‌هایشان استفاده می‌کنند و به‌عنوان ییلاق سراغ این منطقه می‌آیند.

برای رسیدن به این روستا، اگر از تهران حرکت می‌کنید بهترین راه جاده‌ی فیروزکوه است. گردنه کدوک، غار اسپهبد خورشید، مسیر راه آهن شمال و پل ورسک از جمله دیدنی‌های این مسیر است. مناظر طبیعی چشم‌نوازی را در این مسیر خواهید دید؛ جاهایی که دوست دارید حتماً از آن‌ها عکس یادگاری بگیرید. برای سفر به این منطقه‌ی زیبا می‌توانید از تورهای گردشگری چند روزه هم کمک بگیرید.

چرا به اوپرت سفر کنیم؟

فکر می‌کنم مهم‌ترین و عمده‌ترین دلیل برای سفر به منطقه‌ی اوپرت طبیعت بی‌نظیر آن باشد. محال است اهل طبیعت‌گردی باشید و از این روستا و مناظر دیدنی‌اش خوشتان نیاید. با سفر به این منطقه ۴فصل بودن کشورمان را به چشم خواهید دید. اگر در فصل بهار به این منطقه رفته باشید قطعاً تصویری زنده از بهشت را به چشم دیده‌اید.

تپه‌های پوشیده از چمن سبز و تازه که با گل‌های وحشی تزئین شده‌اند. درست مثل یک پارچه‌ی سبز مخملی که با گل‌های ریز رنگارنگ طراحی شده باشد. اسب‌های وحشی که در کوه می‌دوند را می‌بینید و صدای پارس سگ گله همراه با رنگوله‌ی گوسفندها به گوشتان می‌رسد.

اوپرت

بهترین زمان سفر

همان‌طور که گفتیم بهار بهترین زمان سفر به این منطقه است و دلیل آن هم  سرسبزی و طراوت فضای جنگلی اوپرت می‌باشد. اما تابستان هم می‌تواند فصل خوبی برای سفر به این محدوده باشد چون هم آب‌وهوا متعادل است و هم ممکن است بتوانید سیاه چادرهای عشایر را در دشت‌ها ببینید.

جاذبه‌های دیدنی نزدیک اوپرت

دریاچه‌ای به نام چورت که به اسم میانشه هم شناخته می‌شود، در نزدیکی این منطقه قرار دارد. در مسیر ساری به سمت کیاسر در بخش چهاردانگه مازندران ، دریاچه‌ی چورت را خواهید دید. می‌توانید چند ساعتی را کنار این دریاچه بنشینید و از آرامش بی‌نظیر آن لذت ببرید.

به‌غیر از دریاچه چورت جاذبه‌ی دیگری هم در این نزدیکی وجود دارد که خیلی هم پرطرفدار و محبوب است. چشمه‌های پلکانی باداب سورت یکی از منحصربه‌فردترین دیدنی‌های کشورمان هستند که در این منطقه آن‌ها را خواهید دید. چشمه‌ای که در هر پله‌ی آن آب یک رنگ و بو و مزه‌ی خاص دارد. این جاذبه گردشگری به ثبت ملی رسیده است.

از سال ۹۱ تاکنون در مورد خشک شدن این چشمه هشدارهای زیادی منتشر شده است. از آن‌جایی که هیچ حصار و حفاظتی برای این چشمه وجود ندارد از همه‌ی گردشگران می‌خواهیم که در نگهداری از این جاذبه‌ی طبیعی کشورمان همکاری کنند.

باداب سورت

باداب سورت کجاست؟

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *