از صفر تا صد اخذ اقامت و مهاجرت به ترکیه

از صفر تا صد اخذ اقامت و مهاجرت به ترکیه

کشور ترکیه با توجه به مشترکات فرهنگی و پیشینه های مشترک بسیار زیاد بین ایران و ترکیه، یکی از مقاصد گردشگری ثابت ایرانی ها بوده و با توجه به عبور ترانزیتی از ترکیه به اروپا و بخشی از خاورمیانه، همیشه یکی از همسایه های تاثیر گذار کشور ایران در زمینه همکاری های حمل و نقل، صنعت، کشاورزی و توریسم می باشد. جمعیت ترکیه بالغ بر ۸۰ میلیون نفر و دین عمده مردم اسلام است. هر چند در قانون اساسی ترکیه، این کشور سکولار معرفی شده و دین خاصی به رسمیت شناخته نشده است ولی حدود ۹۸ درصد مردم ترکیه مسلمان هستند و دین اسلام را به عنوان دین رسمی خود پذیرفته اند. راه های مهاجرت به ترکیه متعدد است اما برای انتخاب بهترین راه، اطلاع از قوانین مالیاتی و شرایط اخذ اقامت و تابعیت کشور ترکیه برای خارجی ها لازم و ضروری است. در این مقاله از نظاره قصد داریم از صفر تا صد اخذ اقامت و مهاجرت به ترکیه را بررسی کنیم.

اقامت توریستی ترکیه بدون ویزا

مهاجرت و اخذ اقامت ترکیه
مهاجرت و اخذ اقامت ترکیه

اقامت ۳ ماهه در ترکیه نیاز به ویزا ندارد. ایرانیان برای اقامت کوتاه مدت (۹۰ روز یا کمتر) در ترکیه نیاز به دریافت ویزا ندارند. اما این در صورتی است که قصد فعالیت شغلی یا تحصیلی در ترکیه را نداشته باشند. تور ترکیه در بین گردشگران ایرانی در جایگاه ویژه‌ای قرار دارد.

اقامت توریستی ترکیه ۶ ماهه ترکیه

اگر بیشتر از ۳ ماه قصد اقامت در ترکیه را داشته باشید، باید ویزای توریستی ۶ ماهه بگیرید. روال قانونی اخذ این ویزا حدود ۱۵ روز به طول می‌انجامد. اما دریافت این ویزا به معنای اجازه شما برای فعالیت شغلی و تحصیلی در ترکیه نیست. با برخی شرایط، امکان دریافت ویزای ۱ ساله توریستی نیز وجود دارد. این شرایط شامل اجاره منزل مسکونی و تایید آن توسط یکی از دفاتر ثبت اسناد ترکیه است.

اقامت تحصیلی و دانشجویی ترکیه

مهاجرت و اخذ اقامت ترکیه
مهاجرت و اخذ اقامت ترکیه

گام نخست برای دریافت اقامت تحصیلی شرکت در آزمون تومر (مرکز آموزش زبان ترکی) است. بعد از قبولی در آزمون تومر و دریافت پذیرش از دانشگاه یا موسسه آموزشی ترکیه می‌توانید برای ویزای تحصیلی اقدام کنید.

دوره‌های تحصیلی ترکیه

On Lisanse Diplomasi: دو تا سه سال تحصیل بعد از دبیرستان

Lisanse Diplomasi: چهار سال تحصیل و گذراندن حداقل ۱۴۷ واحد

Yuksek Lisanse Diplomasi: دوسال تحصیل تمام وقت. نیمی از این دوره به صورت پژوهشی و نیم دیگر در کلاس درس گذرانده می‌شود. برای ورود به این دوره مدرک Lisanse Diplomasi ضروری است.

Viterner Hekimligi Yuksek Lisanse Diplomasi: پنج سال تحصیل تمام وقت در رشته دامپزشکی

DOKTORA: سه تا چهار سال تحصیل تمام وقت. برای این دوره داشتن مدرک Yuksek Lisanse Diplomasi ضروری است. گذراندن امتحان جامع و دفاع موفقیت‌آمیز از پایان‌نامه از شرایط ضروری اخذ مدرک دکتری است.

ادامه تحصیل در ترکیه برای مقطع کارشناسی

دانشگاه‌های ترکیه هر سال آزمون جامعی را برگزار می‌کنند. تعداد معدودی از دانشگاه‌‌ها معدل دوره دبیرستان را ملاک ارزیابی قرار می‌دهند. مواد آزمون جامع عبارت است از: تست هوش، ریاضیات و هندسه. دفترچه دوم شامل درس زبان ترکی است. جواب دادن به این دفترچه اختیاری است و هنگام پذیرش امتیاز آن لحاظ می‌شود.

مدارک مورد نیاز برای ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانی و دکتری

  1.  کارنامه آزمون ALES یا GRE: این آموزن سالانه دوبار توسط سازمان سنجش ترکیه برگزار می‌شود. این آزمون شامل سوالات عمومی به زبان ترکی می‌باشد. مهارت ریاضی و هوش و مهارت استدلال منطقی و درک زبان ترکی از مواد این آزمون هستند.

 

  1.  دیپلم زبان انگلیسی: مدرک قبولی در آزمون‌های بین‌المللی زبان انگلیسی یا آزمون‌هایی که همه ساله در ترکیه برگزار می‌شود.

 

  1.  دیپلم زبان ترکی معروف به تومر: این آزمون به صورت هفتگی یا روزانه توسط برخی دانشگاه‌های ترکیه برگزار می‌شود که قبولی در آن الزامی است.

 

بعد از شرکت در آزمون‌های فوق و قبولی در آن، کارنامه آزمون‌ها+ ترجمه مدارک قبلی+ مدارک متفرقه به دانشگاه مورد نظر ارائه می‌شود و بعد از قبولی در مصاحبه حضوری پذیرش دانشجو اعلام میگردد.

اقامت در ترکیه از طریق کار یا استخدام

مهاجرت و اخذ اقامت ترکیه
مهاجرت و اخذ اقامت ترکیه

شما می‌توانید از شرکت‌های ثبت شده ترکیه با توجه به تخصص خود درخواست کار کنید. در صورت موافقت با درخواست شما، برای دریافت اقامت یکساله اقدام کنید. اما این نکته را در نظر بگیرید که اولویت استخدام با اتباع ترکیه است و همین موضوع شرایط کار در ترکیه را برای شما دشوار می‌کند. در هر صورت اگر با استخدام شما موافقت شد، می‌توانید ویزای یک ساله بگیرید. این ویزا هر سال تمدید می‌شود. در نهایت اگر ۵ سال متوالی در ترکیه مشغول کار باشید، اقامت دائم به شما تعلق می‌گیرد.

اقامت ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت

ثبت شرکت به تنهایی برای اقامت در ترکیه کافی نیست. اما می‌توان از طریق ثبت شرکت اجازه کار گرفت. پس از دریافت اجازه کار و ثبت شرکت ویزای ۶ ماهه به شما تعلق می‌گیرد. در صورت فعال بودن شرکت اقامت شما ۶ ماه دیگر تمدید می‌شود و بعد از پایان یک سال اقامت شما هر دو سال تمدید می‌شود. در نهایت با گذشت ۵ سال می‌توانید اقامت دائم بگیرید.

در ترکیه حداقل سرمایه موردنیاز برای ثبت شرکت، ۱۰۰۰۰۰ لیر است که به ازای هر ۴۰۰۰۰ لیر برای یک نفر می‌توان درخواست اقامت کرد.

انواع شرکت در ترکیه

در ترکیه انواع مختلفی شرکت وجود دارد که قدری با ایران متفاوت است در زیر به شرح آن می‌پردازیم.

شرکت با مسئولیت محدود

شرکت با مسئولیت محدود در ترکیه حداقل با ۱ تا ۵۰ سهام‌دار قابل ثبت است. شرکت با مسئولیت محدود به این معناست که اگر شرکت ورشکسته شود، سهامداران موظفند بدهی‌های خود را تنها از سرمایه خود بپردازند. یعنی بدهکاران نمی‌توانند مابقی مطالبات خود را از اموال سهامداران مطالبه کنند. حداقل سرمایه برای ثبت این شرکت ۵۰۰۰ لیره ترک است.

شرکت سهامی (خاص_عام)

حداقل ۵ شخص حقیقی و حقوقی برای ثبت این شرکت مورد نیاز است. در این نوع شرکت سهامداران به اندازه سهم خود در قبال قروض شرکت مسئولیت دارند. در شرکت‌های سهامی شرکا می‌توانند هر اندازه که بخواهند سهم بخرند. اگر تعداد سهامداران کمتر از ۲۵۰ نفر باشد، شرکت سهامی خاص  و اگر سهامداران بیشتر از ۲۵۰ نفر باشند، شرکت سهامی عام نامیده می‌شوند.

شرکت تضامنی

شرکتی که به نام دو یا چند شخص حقیقی ثبت می‌شود. در شرکت تضامنی هر یک از شرکا موظف به پرداخت تمام قروض هستند. (حتی اگر دارایی شرکت برای پرداخت قروض کافی نباشد.)

شرکت مختلط

در این نوع شرکت تنها تعدادی از شرکا در قبال پرداخت تمام قروض مسئولیت دارند. مابقی شرکا به نسبت سرمایه خود موظف به پرداخت قروض هستند.

نکته: شرکت با مسئولیت محدود و شرکت سهامی خاص از مقبول‌ترین شرکت‌ها در ترکیه هستند.

مزایای ثبت شرکت در ترکیه

  1.  تجار ایرانی می‌توانند از طریق ثبت شرکت خود در ترکیه بخشی از فعالیت‌های تجاری با دیگر کشورها را که قادر به انجامش نبودند در این شرکت‌ها انجام دهند.

 

  1.  ایرانیان از طریق ثبت شرکت در ترکیه می‌توانند کالاهای موردنظر خود از کشورهای دیگر خریداری و به ایران ارسال یا به ترکیه وارد کنند.

 

  1.  اگر قصد صادر کردن کالای خود به ترکیه دارید با ثبت شرکت در ترکیه می‌توانید این کالا را به نام خود ارسال کنید.

 

  1.  شما می‌توانید با ثبت شرکت در ترکیه فعالیت اقتصادی و تولیدی انجام دهید. لازم است بدانید اغلب اتباع خارجی در ترکیه برای فعالیت اقتصادی (حتی باز کردن یک روستوران) نیاز به تاسیس شرکت در این کشور دارند.

 

مشکلات ثبت شرکت در ترکیه

لازم است بدانید اغلب افراد برای اخذ اقامت در کشورهای اروپایی اقدام به تاسیس شرکت می‌کنند و راهی ساده‌تر از این نمی‌یابند. اما باید این نکته را مورد توجه قرار دهید که این روش پر ریسک ترین روش برای اخذ ویزا است. عدم آشنایی با بازار اروپا و نیاز به سرمایه زیاد از دلایلی هستند که این روش را پر ریسک می‌کنند. توصیه ما به شما این است که ابتدا از روش‌های کم هزینه‌تر (روش‌های کاری و تحصیلی) استفاده کنید. بعد از آشنایی با کشور مورد نظر می‌توانید اقدام به سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت بکنید.

مراحل ثبت شرکت در ترکیه

  1. تعیین آدرس دفتر شرکت و تنظیم اجاره‌نامه

 

  1.  تنظیم اساس‌نامه و فرم‌های مخصوص تاسیس شرکت

 

  1. مراجعه به اداره دارایی و اخذ شماره مالیاتی شرکت

 

  1. تایید اساسنامه در دفترخانه رسمی

 

  1. مراجعه به اتاق بازرگانی برای ثبت شرکت

 

  1. چاپ روزنامه رسمی

 

  1. تایید نمونه امضا و وکالت‌نامه در دفترخانه

 

  1. تنظیم فرم اداره دارایی و مراجعه و تحویل اسناد مربوط به اداره مذکور برای بررسی اسناد و بازدید و تایید آدرس دفتر شرکت توسط بازرسان آن اداره

 

  1. بازدید و تایید آدرس شرکت توسط بازرسان اداره دارایی

 

  1. اخذ شماره مالیاتی شرکت پس از بازدید و تایید آدرس

 

  1. اخذ کارت بازرگانی

 

  1. تصدیق دفاتر حسابداری

 

  1. گشایش حساب بانکی کشور

 

  1. معرفی حسابدار

 

مدت زمان مورد نیاز برای تاسیس شرکت

مدت زمان ثبت شرکت با توجه به این که شما چه زمانی (اول یا وسط هفته) اقدام کرده باشید متغیر است. اغلب بین ۴ تا ۸ روز به طول می‌انجامد.

اقامت ترکیه از طریق ازدواج

مهاجرت و اخذ اقامت ترکیه
مهاجرت و اخذ اقامت ترکیه

یکی از راه‌های اخذ اقامت در ترکیه ازدواج با اتباع ترکیه است. بعد از ازدواج حدود ۳ تا ۵ سال طول می‌کشد تا فرد بتواند اقامت دائم بگیرد. البته این ازدواج شرایط خود را دارد. نخست اینکه مرد یا زن ایرانی باید به کنسولگری ایران در خاک ترکیه مراجعه کرده و برگه تجرد دریافت کند. برای دریافت برگ تجرد اجازه نامه پدر (یا گواهی فوت)، اصل شناسنامه، پاسپورت و سه قطعه عکس لازم است. البته این ازدواج می‌تواند در ایران صورت بگیرد و سپس زوجین به ترکیه مهاجرت کنند. صوری نبودن ازدواج و پناهنده نبودن فردی که با آن ازدواج می‌کنید از شرایط دیگر این ازدواج است.

مدارک لازم جهت ازدواج در ترکیه

  1. شناسنامه و پاسپورت

 

  1. عکس ۴ قطعه

 

  1. برگه مبنی بر مجرد بودن شخص از کنسولگری کشور آن شخص (زنانی که طلاق گرفته‌اند حتما باید ۳۰۰ روز از طلاق گذشته باشد.)

 

نکته: حداقل سن ازدواج در ترکیه برای پسران ۱۷ سال و برای دختران ۱۵ سال است. دختران و پسران زیر ۱۸ سال برای ازدواج نیاز به رضایت پدر و مادر دارند.

 مراحل ازدواج اتباع خارجی ترکیه

  1. مراجعه به کنسولگری کشور متبوع خارجیها برای دریافت برگه تجرد

 

  1. تاییدیه از وزارت امور خارجه ترکیه

 

  1. آزمایش خون

 

  1. امضای فرم‌های ویژه در دفاتر ثبت اسناد رسمی

 

  1. تعیین وقت عقد رسمی

 

  1. ثبت رسمی در ایران از طریق کنسولگری ایران

 

 اقامت در ترکیه از طریق خرید ملک

مهاجرت و اخذ اقامت ترکیه
مهاجرت و اخذ اقامت ترکیه

طبق قانون شماره ۶۴۵۸ ترکیه اتباع خارجی با خرید ملک در این کشور می‌توانند اقامت یک ساله دریافت کنند. این اتباع بعد از تمدید حدودا ۵ تا ۸ سال اقامت خود می‌توانند اقامت دائم بگیرند. این روش ریسک کمتری نسبت به ثبت شرکت در این کشور دارد.

شرایط اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

همانطور که گفتیم برای دریافت اقامت دائم در ترکیه باید حدود ۵ تا ۸ سال در ترکیه اقامت داشته باشید. در این مدت باید درترکیه زندگی کرده و تحت پوشش بیمه باشید. بعد از این مدت کلیه مدارک شما به همراه سند خانه به آنکارا ارسال می‌شود. پروسه دریافت اقامت از طریق خرید ملک حدود یک سال به طول می‌انجامد. به تازگی قانونی تصویب شده مبنی بر اینکه حداقل سرمایه مورد نیاز برای خرید ملک ۲۵۰ دلار است. (این مبلغ در گذشته بیشتر بود.)

 مزایای سرمایه‌گذاری و خرید ملک در ترکیه

با خرید ملک در ترکیه می‌توانید اقامت موقت بگیرید. اقامت موقت مزایایی به همراه دارد:

  1. با اخذ اقامت کوتاه مدت از طریق خرید ملک می‌توانید در بانک‌های مختلف ترکیه حساب بانکی داشته باشید.

 

  1. هم‌چنین قادر به ثبت‌نام فرزندان‌تان در مدرسه‌های ترک خواهید بود.

 

  1. برای تمدید اقامت خود نیازی به ورود و خروج از ترکیه نخواهید داشت و کافیست سند ملک به نام شما باشد.

 

نحوه خرید ملک در ترکیه

راحت‌ترین راه برای خرید ملک در ترکیه خرید مستقیم است. اگر پول شما برای خرید خانه کافیست به صورت آنی می‌توانید صاحب خانه شوید. اما اگر برای خرید خانه سرمایه کافی در دست ندارید چند روش پیش روی شماست:

  • می‌توانید با پرداخت اقساط یک تا پنج ساله صاحب خانه شوید. اما توجه داشته باشید که بعد از تسویه سند ملک به نام شما می‌شود.

 

  • راه دوم از طریق وام‌های بانکی امکان‌پذیر است. بانک‌های ترکیه به اندازه ۷۵ درصد از ارزش خانه به شما وام می‌دهند. بازپرداخت این وام‌ها ۱۰ ساله است. اما لازم است بدانید برای گرفتن وام باید در ترکیه مشغول به کار باشید.

 

  • خرید پروژ‌های در حال ساخت. در این روش ۲۰ تا ۳۰ درصد هزینه اولیه را پرداخت و مابقی را بر اساس جدول زمانبندی پرداخت می‌کنید. سود این روش نسبت به سودهای بانکی کمتر است اما برای اقامت در ترکیه تا زمان ساخت ملک باید صبر کنید.

 

شهرهای مناسب برای خرید ملک در ترکیه

از بهترین شهرهای خرید ملک در ترکیه می‌توان به استانبول، ازمیر و آنکارا اشاره کرد. ازمیر بندری مدیترانه‌ای، خوش آب و هوا و توریستی است. استانبول متنوع‌ترین خانه ها را دارد. آنکارا، پایتخت ترکیه، گردشگران کم‌تری دارد. به همین خاطر خانه‌های در این شهر نسبت به استانبول و ازمیر ارزان‌تر است.

نکته آخر: قیمت مناسب همیشه به معنای گزینه مناسب برای خرید خانه نیست. بهتر است قبل از خرید ملک در ترکیه به اداره پلیس مخصوص خارجی‌ها مراجعه کنید.

اقامت توریستی ترکیه بدون ویزا

اقامت ۳ ماهه در ترکیه نیاز به ویزا ندارد. ایرانیان برای اقامت کوتاه مدت (۹۰ روز یا کمتر) در ترکیه نیاز به دریافت ویزا ندارند. اما این در صورتی است که قصد فعالیت شغلی یا تحصیلی در ترکیه را نداشته باشند.

اقامت توریستی ترکیه ۶ ماهه ترکیه

اگر بیشتر از ۳ ماه قصد اقامت در ترکیه را داشته باشید، باید ویزای توریستی ۶ ماهه بگیرید. روال قانونی اخذ این ویزا حدود ۱۵ روز به طول می‌انجامد. اما دریافت این ویزا به معنای اجازه شما برای فعالیت شغلی و تحصیلی در ترکیه نیست. با برخی شرایط، امکان دریافت ویزای ۱ ساله توریستی نیز وجود دارد. این شرایط شامل اجاره منزل مسکونی و تایید آن توسط یکی از دفاتر ثبت اسناد ترکیه است.

اقامت تحصیلی و دانشجویی ترکیه

گام نخست برای دریافت اقامت تحصیلی شرکت در آزمون تومر (مرکز آموزش زبان ترکی) است. بعد از قبولی در آزمون تومر و دریافت پذیرش از دانشگاه یا موسسه آموزشی ترکیه می‌توانید برای ویزای تحصیلی اقدام کنید.

دوره‌های تحصیلی ترکیه

On Lisanse Diplomasi: دو تا سه سال تحصیل بعد از دبیرستان

Lisanse Diplomasi: چهار سال تحصیل و گذراندن حداقل ۱۴۷ واحد

Yuksek Lisanse Diplomasi: دوسال تحصیل تمام وقت. نیمی از این دوره به صورت پژوهشی و نیم دیگر در کلاس درس گذرانده می‌شود. برای ورود به این دوره مدرک Lisanse Diplomasi ضروری است.

Viterner Hekimligi Yuksek Lisanse Diplomasi: پنج سال تحصیل تمام وقت در رشته دامپزشکی

DOKTORA: سه تا چهار سال تحصیل تمام وقت. برای این دوره داشتن مدرک Yuksek Lisanse Diplomasi ضروری است. گذراندن امتحان جامع و دفاع موفقیت‌آمیز از پایان‌نامه از شرایط ضروری اخذ مدرک دکتری است.

ادامه تحصیل در ترکیه برای مقطع کارشناسی

دانشگاه‌های ترکیه هر سال آزمون جامعی را برگزار می‌کنند. تعداد معدودی از دانشگاه‌‌ها معدل دوره دبیرستان را ملاک ارزیابی قرار می‌دهند. مواد آزمون جامع عبارت است از: تست هوش، ریاضیات و هندسه. دفترچه دوم شامل درس زبان ترکی است. جواب دادن به این دفترچه اختیاری است و هنگام پذیرش امتیاز آن لحاظ می‌شود.

مدارک مورد نیاز برای ادامه تحصیل در مقطع فوق لیسانی و دکتری

  1.  کارنامه آزمون ALES یا GRE: این آموزن سالانه دوبار توسط سازمان سنجش ترکیه برگزار می‌شود. این آزمون شامل سوالات عمومی به زبان ترکی می‌باشد. مهارت ریاضی و هوش و مهارت استدلال منطقی و درک زبان ترکی از مواد این آزمون هستند.

 

  1.  دیپلم زبان انگلیسی: مدرک قبولی در آزمون‌های بین‌المللی زبان انگلیسی یا آزمون‌هایی که همه ساله در ترکیه برگزار می‌شود.

 

  1.  دیپلم زبان ترکی معروف به تومر: این آزمون به صورت هفتگی یا روزانه توسط برخی دانشگاه‌های ترکیه برگزار می‌شود که قبولی در آن الزامی است.

 

بعد از شرکت در آزمون‌های فوق و قبولی در آن، کارنامه آزمون‌ها+ ترجمه مدارک قبلی+ مدارک متفرقه به دانشگاه مورد نظر ارائه می‌شود و بعد از قبولی در مصاحبه حضوری پذیرش دانشجو اعلام میگردد.

اقامت در ترکیه از طریق کار یا استخدام

شما می‌توانید از شرکت‌های ثبت شده ترکیه با توجه به تخصص خود درخواست کار کنید. در صورت موافقت با درخواست شما، برای دریافت اقامت یکساله اقدام کنید. اما این نکته را در نظر بگیرید که اولویت استخدام با اتباع ترکیه است و همین موضوع شرایط کار در ترکیه را برای شما دشوار می‌کند. در هر صورت اگر با استخدام شما موافقت شد، می‌توانید ویزای یک ساله بگیرید. این ویزا هر سال تمدید می‌شود. در نهایت اگر ۵ سال متوالی در ترکیه مشغول کار باشید، اقامت دائم به شما تعلق می‌گیرد.

اقامت ترکیه از طریق سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت

مهاجرت و اخذ اقامت ترکیه
مهاجرت و اخذ اقامت ترکیه

ثبت شرکت به تنهایی برای اقامت در ترکیه کافی نیست. اما می‌توان از طریق ثبت شرکت اجازه کار گرفت. پس از دریافت اجازه کار و ثبت شرکت ویزای ۶ ماهه به شما تعلق می‌گیرد. در صورت فعال بودن شرکت اقامت شما ۶ ماه دیگر تمدید می‌شود و بعد از پایان یک سال اقامت شما هر دو سال تمدید می‌شود. در نهایت با گذشت ۵ سال می‌توانید اقامت دائم بگیرید.

در ترکیه حداقل سرمایه موردنیاز برای ثبت شرکت، ۱۰۰۰۰۰ لیر است که به ازای هر ۴۰۰۰۰ لیر برای یک نفر می‌توان درخواست اقامت کرد.

انواع شرکت در ترکیه

در ترکیه انواع مختلفی شرکت وجود دارد که قدری با ایران متفاوت است در زیر به شرح آن می‌پردازیم.

شرکت با مسئولیت محدود

شرکت با مسئولیت محدود در ترکیه حداقل با ۱ تا ۵۰ سهام‌دار قابل ثبت است. شرکت با مسئولیت محدود به این معناست که اگر شرکت ورشکسته شود، سهامداران موظفند بدهی‌های خود را تنها از سرمایه خود بپردازند. یعنی بدهکاران نمی‌توانند مابقی مطالبات خود را از اموال سهامداران مطالبه کنند. حداقل سرمایه برای ثبت این شرکت ۵۰۰۰ لیره ترک است.

شرکت سهامی (خاص_عام)

حداقل ۵ شخص حقیقی و حقوقی برای ثبت این شرکت مورد نیاز است. در این نوع شرکت سهامداران به اندازه سهم خود در قبال قروض شرکت مسئولیت دارند. در شرکت‌های سهامی شرکا می‌توانند هر اندازه که بخواهند سهم بخرند. اگر تعداد سهامداران کمتر از ۲۵۰ نفر باشد، شرکت سهامی خاص  و اگر سهامداران بیشتر از ۲۵۰ نفر باشند، شرکت سهامی عام نامیده می‌شوند.

شرکت تضامنی

شرکتی که به نام دو یا چند شخص حقیقی ثبت می‌شود. در شرکت تضامنی هر یک از شرکا موظف به پرداخت تمام قروض هستند. (حتی اگر دارایی شرکت برای پرداخت قروض کافی نباشد.)

شرکت مختلط

در این نوع شرکت تنها تعدادی از شرکا در قبال پرداخت تمام قروض مسئولیت دارند. مابقی شرکا به نسبت سرمایه خود موظف به پرداخت قروض هستند.

نکته: شرکت با مسئولیت محدود و شرکت سهامی خاص از مقبول‌ترین شرکت‌ها در ترکیه هستند.

مزایای ثبت شرکت در ترکیه

  1.  تجار ایرانی می‌توانند از طریق ثبت شرکت خود در ترکیه بخشی از فعالیت‌های تجاری با دیگر کشورها را که قادر به انجامش نبودند در این شرکت‌ها انجام دهند.

 

  1.  ایرانیان از طریق ثبت شرکت در ترکیه می‌توانند کالاهای موردنظر خود از کشورهای دیگر خریداری و به ایران ارسال یا به ترکیه وارد کنند.

 

  1.  اگر قصد صادر کردن کالای خود به ترکیه دارید با ثبت شرکت در ترکیه می‌توانید این کالا را به نام خود ارسال کنید.

 

  1.  شما می‌توانید با ثبت شرکت در ترکیه فعالیت اقتصادی و تولیدی انجام دهید. لازم است بدانید اغلب اتباع خارجی در ترکیه برای فعالیت اقتصادی (حتی باز کردن یک روستوران) نیاز به تاسیس شرکت در این کشور دارند.

 

مشکلات ثبت شرکت در ترکیه

لازم است بدانید اغلب افراد برای اخذ اقامت در کشورهای اروپایی اقدام به تاسیس شرکت می‌کنند و راهی ساده‌تر از این نمی‌یابند. اما باید این نکته را مورد توجه قرار دهید که این روش پر ریسک ترین روش برای اخذ ویزا است. عدم آشنایی با بازار اروپا و نیاز به سرمایه زیاد از دلایلی هستند که این روش را پر ریسک می‌کنند. توصیه ما به شما این است که ابتدا از روش‌های کم هزینه‌تر (روش‌های کاری و تحصیلی) استفاده کنید. بعد از آشنایی با کشور مورد نظر می‌توانید اقدام به سرمایه‌گذاری و ثبت شرکت بکنید.

مراحل ثبت شرکت در ترکیه

  1. تعیین آدرس دفتر شرکت و تنظیم اجاره‌نامه

 

  1.  تنظیم اساس‌نامه و فرم‌های مخصوص تاسیس شرکت

 

  1. مراجعه به اداره دارایی و اخذ شماره مالیاتی شرکت

 

  1. تایید اساسنامه در دفترخانه رسمی

 

  1. مراجعه به اتاق بازرگانی برای ثبت شرکت

 

  1. چاپ روزنامه رسمی

 

  1. تایید نمونه امضا و وکالت‌نامه در دفترخانه

 

  1. تنظیم فرم اداره دارایی و مراجعه و تحویل اسناد مربوط به اداره مذکور برای بررسی اسناد و بازدید و تایید آدرس دفتر شرکت توسط بازرسان آن اداره

 

  1. بازدید و تایید آدرس شرکت توسط بازرسان اداره دارایی

 

  1. اخذ شماره مالیاتی شرکت پس از بازدید و تایید آدرس

 

  1. اخذ کارت بازرگانی

 

  1. تصدیق دفاتر حسابداری

 

  1. گشایش حساب بانکی کشور

 

  1. معرفی حسابدار

 

مدت زمان مورد نیاز برای تاسیس شرکت

مدت زمان ثبت شرکت با توجه به این که شما چه زمانی (اول یا وسط هفته) اقدام کرده باشید متغیر است. اغلب بین ۴ تا ۸ روز به طول می‌انجامد.

 اقامت در ترکیه از طریق خرید ملک

طبق قانون شماره ۶۴۵۸ ترکیه اتباع خارجی با خرید ملک در این کشور می‌توانند اقامت یک ساله دریافت کنند. این اتباع بعد از تمدید حدودا ۵ تا ۸ سال اقامت خود می‌توانند اقامت دائم بگیرند. این روش ریسک کمتری نسبت به ثبت شرکت در این کشور دارد.

شرایط اخذ اقامت ترکیه از طریق خرید ملک

همانطور که گفتیم برای دریافت اقامت دائم در ترکیه باید حدود ۵ تا ۸ سال در ترکیه اقامت داشته باشید. در این مدت باید درترکیه زندگی کرده و تحت پوشش بیمه باشید. بعد از این مدت کلیه مدارک شما به همراه سند خانه به آنکارا ارسال می‌شود. پروسه دریافت اقامت از طریق خرید ملک حدود یک سال به طول می‌انجامد. به تازگی قانونی تصویب شده مبنی بر اینکه حداقل سرمایه مورد نیاز برای خرید ملک ۲۵۰ دلار است. (این مبلغ در گذشته بیشتر بود.)

 مزایای سرمایه‌گذاری و خرید ملک در ترکیه

با خرید ملک در ترکیه می‌توانید اقامت موقت بگیرید. اقامت موقت مزایایی به همراه دارد:

  1. با اخذ اقامت کوتاه مدت از طریق خرید ملک می‌توانید در بانک‌های مختلف ترکیه حساب بانکی داشته باشید.

 

  1. هم‌چنین قادر به ثبت‌نام فرزندان‌تان در مدرسه‌های ترک خواهید بود.

 

  1. برای تمدید اقامت خود نیازی به ورود و خروج از ترکیه نخواهید داشت و کافیست سند ملک به نام شما باشد.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *