طبیعت‌گردی، سفری مسئولانه در حوزه گردشگری

طبیعت‌گردی، سفری مسئولانه در حوزه گردشگری

اگر نگاهی گذرا به تاریخچه‌ گردشگری بیندازید، از رشد عجیب ارقام و اعداد تعجب خواهید کرد. بر اساس گزارش سازمان جهانی گردشگری، تعداد گردشگران ورودی (گردشگری بین‌المللی) به بیش از ۱.۱۳ میلیارد نفر در سال ۲۰۱۴ رسیده است. هم‌چنین درآمد مقاصد حاصل از گردشگری بین‌المللی از ۲ میلیارد دلار آمریکا در سال ۱۹۵۰، ۱۰۴ میلیارد دلار در سال ۱۹۸۰، ۴۱۵ میلیارد دلار در سال ۱۹۹۵ به بیش از ۱.۲۴۵ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۴ رسیده است. طبیعت‌گردی هم یکی از ساخه‌های گردشگری است که در این مقاله نکاتی در مورد آن توضیح می‌دهیم.

پدیده گردشگری و سود اقتصادی

توجه به پدیده گردشگری تنها از دیدگاه اقتصادی عاقلانه به نظر نمی‌رسد. توجه صرف به اقتصاد گردشگری در زمانی رواج داشت که ما از آن دوران به‌ عنوان دوره گردشگری انبوه یاد می‌کنیم (نیمه دوم قرن بیستم)؛ زمانی که سرمایه‌داران فقط به افزایش بی‌قید و شرط گردشگران علاقه نشان می‌دادند و آن را موازی با سود بیشتر می‌دانستند.

تاثیرات گردشگری

امروزه تأثیرات دیگر این پدیده به‌ وضوح برای همه مشخص‌ شده است؛ از این آثار می‌توان به تأثیرات زیست‌محیطی، اجتماعی – فرهنگی و… اشاره کرد. به عقیده بسیاری از محققان، گردشگری دارای پتانسیل اثرگذاری بر روابط و ابزاری برای ترویج صلح در جهان است. شناخت محیط پیرامون و مهم بودن این پدیده‌ها و در نتیجه، اهمیت حفظ این میراث از دیگر تاثیراتی است که برای گردشگری بیان کرده‌‎اند. امروزه یک گردشگر، نماینده یک جامعه و نشان‌دهنده فرهنگ یک کشور یا شهر است. گردشگران، با ظاهر، پوشش، گفتار و برخورد خود، می‌توانند تأثیر بسزایی در روابط اجتماعی جامعه مقصد خود بگذارند. هم‌چنین با رعایت کردن یا نکردن نکات ساده زیست‌محیطی می‌تواند نجات‌دهنده و یا مخرب یک مکان طبیعی و یا حتی فرهنگی باشد.

طبیعت‌گردی

طبیعت‌گردی، سفری مسئولانه!

امروزه هر جا تعریفی از طبیعت‌گردی می‌شنویم، علاوه بر تفاوت‌های جزئی که با هم دارند، در یک بند همگی اشتراک دارند و آن چیزی نیست جز سفری مسئولانه! هنگامی‌ که به سفر و تفریح می‌روید، علاوه بر لذت و آرامشی که به دنبال آن هستید، در نظر داشته باشید که شما در قبال جوامع محلی، محیط طبیعی و حتی گونه‌های جانوری مقصد مسئول هستید. در گردشگری پایدار، شما علاوه بر لذتی که از منطقه و فرهنگ بومی برده‌اید، به‌طور نامحسوس به حفظ این منابع ارزشمند کمک کرده‌ و این میراث را برای آیندگان نیز حفظ کرده‌اید. زمانی که گردشگران و یا جوامع میزبان، رفتاری مسئولانه نداشته باشند، شاهد بروز مشکلات خواهیم بود. راه ندادن گردشگران به بعضی از مناطق، تخریب آثار طبیعی و نابودی گونه‌های جانوری ناشی از این‌ گونه سفرها است.

برای یک سفر ارزشمند و مسئولانه در زمینه طبیعت‌گردی می‌توانیم سه کد اخلاقی ساده را رعایت کنیم تا شاهد گردشگری پایدار در کشورمان باشیم.

۱٫ احترام به محیط‌زیست

نریختن زباله در طبیعت و بازگرداندن آن وظیفه ما به شمار می‌رود. کار ما به‌ عنوان گردشگر مسئول زمانی زیبا است که علاوه بر نریختن زباله، اگر زباله‌ای در مقصد خود مشاهده کردیم، آن را با زباله‌های خودمان به محل مناسبی برگردانیم.

 • زباله‌های‌مان را در طبیعت رها نکنیم.
 • در مناطق طبیعی، از پاکوب‌ها حرکت کنیم.
 • تا حد ممکن در طبیعت آتش روشن نکنیم.
 • به گل‌ها و درختان آسیب نرسانیم.

طبیعت‌گردی

۲٫ احترام به جوامع محلی

هنگامی‌که به سفر می‌رویم بدانیم که میزبان‌های ما (جوامع محلی) نگاه‌دارندگان میراث طبیعی و فرهنگی ما هستند. سعی کنید علاوه بر احترام به قواعد جامعه میزبان، سعی در حفظ و ارتقای آن فرهنگ داشته باشید. خرید از جوامع محلی، احترام به افکار و عقاید و حتی عکس گرفتن با لباس محلی آن‌ها در حفظ آن فرهنگ مؤثر است. در مقابل می‌توان به روستاهایی اشاره کرد که بعد از هجوم گردشگران، زندگی سنتی خود را فراموش کرده و تحت تأثیر عقاید گردشگران قرارگرفته‌اند…

 • از پوشش‌های نامناسب استفاده نکنیم.
 • لهجه‌ها و گویش‌ها را مورد استهزا قرار ندهیم.
 • با خرید از جوامع محلی از آن‌ها حمایت کنیم.
 • از خوراکی‌های بومی و صنایع دستی هر منطقه به سوغات ببریم.
 • همواره با احترام با جوامع میزبان برخورد کنیم.

طبیعت‌گردی

۳٫ حفظ گونه‌های جانوری

اگرچه این تیتر در مبحث محیط‌زیست می‌گنجد، اما به دلیل اهمیت به سزای آن می‌توانیم جداگانه به خود گوشزد کنیم. شناختن گونه‌های جانوری یک منطقه، علاوه بر لذت، کمک به حفظ گونه‌هاست. این‌که ما بدانیم که سمندر امپراتور چه ارزشی برای ما دارد، هنگامی‌که به بیشه‌ها و آبشارهای لرستان می‌رویم، بیشتر مراقب قدم‌هایمان خواهیم بود. فراموش نکنید، در طبیعت، جابجایی یک سنگ نیز، زندگی جانداران کوچک را متحول خواهد کرد.

 • سنگ‌های بزرگ را جابجا نکنیم.
 • لانه‌های حیوانات را تخریب نکنیم.
 • در زیستگاه‌های خاص کمپ نزنیم.
 • فقط با دوربین پرندگان و حیوانات را شکار کنیم.

طبیعت‌گردی

بازیافت و ایده‌هایی خلاقانه برای استفاده از وسایل دور ریختنی

منبع

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *