هشدارهای جدید سفارت ایران در گرجستان به مسافران

هشدارهای جدید سفارت ایران در گرجستان به مسافران

سفارت جمهوری اسلامی ایران در گرجستان جهت حمایت از حقوق هموطنان و به منظور پیشگیری از بروز مشکلات و خسارات جبران ناپذیر مالی، اخلاقی و … نظر هموطنان را به توصیه‌ها و هشدارهایی جلب کرد. به مسافران توصیه می‌شود که برای راحتی و رفاه حالشان در طول سفر هشدارهای جدید سفارت ایران در گرجستان را جدی بگیرند.

مدت لغو روادید با گرجستان ۴۵ روزه بوده و اقامت بیشتر، جریمه و اخراج در پی دارد. این مدت صرفاً به منظور اهداف گردشگری بوده و سایر فعالیت‌ها مانند اشتغال به کار، تحصیل، سرمایه گذاری، خرید و اجاره ملک و… بدون اخذ اقامت و مجوزهای قانونی از دولت گرجستان، می‌تواند فرد را دچار مشکل کند.

طبق اعلام سفارت ایران در گرجستان، مقدار ارز مجاز همراه مسافر در مرز، مبلغ ۱۰ هزار دلار یا معادل آن است، چنانچه فردی بیش از مبلغ تعیین شده همراه دارد، لازم است در بدو ورود نسبت به اعلام آن و تکمیل فرم‌های مربوطه به مأموران گمرک مراجعه کند، طلای همراه مسافر میزان متعارفی شامل گردنبند، النگو و… بوده و چنانچه طلای همراه فراتر از حد مجاز بوده و و جهت ثبت به مأموران گمرک اعلام نشود به عنوان قاچاق محسوب می‌شود.

در توصیه‌ها و هشدارهای جدید سفارت ایران در گرجستان تاکید شده که مسافران حتماً مراقب گذرنامه خود باشند. چرا که مسئولیت و عواقب هرگونه سوء استفاده از آن بر عهده صاحب گذرنامه بوده و ضمناً بدون گذرنامه، دچار مشکلات متعدد خواهند شد.

سفارت ایران در گرجستان به شهروندان توصیه کرد: گذرنامه خود را به هیچکس نداده و گذرنامه هیچ فردی را به عنوان ضمانت، امانت و … نپذیرند.

در ادامه این توصیه‌ها و هشدارها آمده است: با توجه به کلاهبرداری‌های مختلف و متعدد، به افراد ناشناس اعم از ایرانی و خارجی اعتماد نکنید و در صورت مواجهه با سودجویان و کلاهبرداران، در اسرع وقت با مدارک و اسناد معتبر به پلیس مراجعه کنید، همچنین گذرنامه و ویزای جعلی بلافاصله در مرز گرجستان شناسایی شده و دارندگان آنها دستگیر می‌شوند.

در بخش دیگر توصیه‌ها و هشدارهای سفارت تاکید شده است که حمل مواد مخدر در گرجستان از جرم قتل نیز سنگین‌تر و مجازات آن شامل زندان‌های طولانی مدت و جریمه‌های سنگین مالی بوده است. این جرم مشمول هیچ گونه عفو و یا تخفیفی نخواهد بود. همچنین ورود و همراه داشتن داروهایی که حاوی مقادیری مواد مخدر یا روانگردان باشند، ممنوع بوده و مجازات سنگینی دارد. چرا که تمامی داروهای مورد نیاز در این کشور موجود و در دسترس هستند.

سفارت جمهوری اسلامی ایران در گرجستان در ادامه خاطرنشان کرد: از پذیرش هرگونه بسته یا چمدان از مسافران و افراد ناشناس اکیداً خودداری کنید. چرا که مسئولیت ورود هرگونه جنس و ماده غیر مجاز، صرفاً به نام فردی که محموله به نام وی ثبت شده و همراه دارد خواهد بود. همچنین جهت اجتناب از سرقت یا دام‌های گوناگون مانند قرار دادن مواد مخدر در خانه و یا وسایل شما از اسکان در منازل شخصی و ناشناس به شدت پرهیز نمائید.

در بخش دیگر توصیه‌ها و هشدارها آمده است: ارز کافی همراه داشته و تبدیل ارز فقط در صرافی‌های معتبر انجام شود، همچنین برای پیشگیری از سرقت یا فقدان پول و مدارک، تمامی وجوه نقد و مدارک خود را در سطح شهر همراه نبرید.

سفارت ایران در گرجستان یادآور شد: جهت رانندگی در گرجستان، باید گواهینامه رانندگی بین المللی داشته باشد. در نظر داشته باشید که زبان، فرهنگ و قوانین کشور ما و گرجستان کاملاً متفاوت است. لذا لازم است از قوانین و مقررات کشور میزبان اطلاع داشته و آنها را رعایت کنید تا از بروز مشکلات احتمالی پرهیز شود.

هشدارهای جدید سفارت ایران در گرجستان

منبع

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *