تجریش گردی | گشت و گذار در قلب جاذبه های زیبای پایتخت

تجریش گردی | گشت و گذار در قلب جاذبه های زیبای پایتخت

افراد بسیاری را در اطراف خود می بینیم که به دنبال مکانی برای گذراندن اوقات فراغت و حتی تعطیلات در شهر خود می باشند و علاقه ای به خارج شدن از شهرشان را ندارند. عده ای نیز علاقه بسیاری به سفر به شهرهای شلوغ و گشت و گذار در معدنی از جاذبه های گردشگری را دارند. هر دو دسته این افراد می توانند به خواسته های خود در خیابان تجریش تهران پاسخ دهند؛ چرا که این خیابان در اطراف خود بهترین و زیباترین جاذبه های باستانی و مدرن و مقدس را جای داده است که پرسه زنی در هر یک می تواند تجربه ای متفاوت را از تجریش گردی برایتان رقم بزند. تهران یکی از قدیمی ترین شهرها در کل جهان می باشد که طبق تحقیقاتی که در این مکان به عمل آمده است، ثابت کرده که از هزاران سال پیش در این مکان آدمی زندگی می کرده است و تا به امروز انواع قوم و قبیله و نژادها در آن سکونت گزیده اند. از افتخارات باستانی در تهران به یک اسکلت می توان اشاره کرد که با توجه به تحقیقات ۷۰ قرنه بودنش مشخص شد. از این اسکلت باستانی تر در پایتخت پیدا نشده است. در گذشته تهران به این شکل نبوده و عناصر تشکیل دهنده پایتخت چندین ده و روستا بوده است. اکنون کمی در گذشته پایخت سفر کردیم و وقت آن رسیده است که خود را به خیابان تجریش تهران در این شهر برسانیم و گشت و گذار در هزارتوی جاذبه های درون و اطراف آن را تجربه کنیم. پس در این مقاله با ما در مجله گردشگری همگردی همراه باشید برای تجربه ای هیجان انگیز در تجریش گردی

نگاهی اجمالی بر خیابان تجریش تهران در پایتخت

یکی از زیباترین بخش های هر مقاله ای این است که قبل از شرح جزء به جزء مقاصد مورد نظر کمی بر گذشته و حال و حوادث رخ داده در مکان مورد نظر بپردازیم. در مورد خیابان تجریش تهران نیز می توان این نگاه را داشت. همانطور که در بالاتر به آن اشاره شد شهر تهران در ابتدا به صورت یک شهر واحد نبوده و از شهرستان های کوچک و  بزرگ تشکیل شده بوده است. یکی از شهرستان هایی که در دل شهر تهران در گذشته ای دور خانواده های زیادی را در آغوش خود کشیده است، شهرستان شمیران نام داشته که امروزه در پایتخت به عنوان یکی از بخش های شهر به حساب می اید و هیچ استقلالی از خود ندارد. در گذشته نیز هر شهرستان یک پایتخت را به خود اختصاص داده بود که شهرستان شمیران، تجریش را به عنوان پایتخت خود برگزیده بود. همان گونه که می دانید امروزه افرادی که از نظر مالی در دسته مرفه جامعه قرار دارند، تجریش را برای سکونت خود انتخاب می کنند؛ چرا که وجود برترین جاذبه های پایتخت در تجریش و حومه آن باعث بالا رفتن قیمت زمین های آن جا شده است. بر خلاف عقیده بسیای از مردم که از تجریش تهران دیدن نکرده اند و می پندارند که این منطقه از پایتخت دارای ساختمان ها و در کل سبک سازه های مدرن و به روزی است، این منطقه از دسته مکان هایی در تهران می باشد که از قدیم الایام بافت ها و متد معماری های باستانی را به خوبی در خود به یادگار نگه داشته است. از دیگر اطلاعات لازم در مورد خیابان تجریش تهران می توان به نام آن در سنوات دور اشاره نمود که طجرشت به ثبت رسیده است. تجریش یادگاری های بسیاری را از دوران حکومت شاهان مختلف در خود نگه داشته است که هر یک زیبایی و حال و هوای خاصی را به خود اختصاص داده است و هر انسانی را به گشت و گذار در دل خود وا می دارد.

نگاهی اجمالی ربر تجریش

جاذبه های گردشگری در تجریش و حومه

وقت آن رسیده است که پس از کمی گشت و گذار در تاریخ و گذشته این خیابان در تهران به گشت و گذار در جاذبه های گردشگری و باستانی آن بپردازیم. با ما همراه باشید تا تجریش گردی را تجربه کنید.

خیابان گردی در ولیعصر و باغ فردوس

به جرأت می توان این ادعا را کرد که مشهور ترین و شلوغ ترین خیابان در شهر تهران، ولیعصر نام دارد که انواع مغازه ها و پارک و کافی شاپ و… را در دل خود جای داده است. اصلی ترین علت این شهرت کم نظیر طول آن می باشد که با ۱۸ کیلومتر لقب بلند ترین خیابان در کل خاورمیانه را از آن خود کرده است. اگر از پدربزرگ مادربزرگ هایمان که در تهران زندگی می کنند در مورد این خیابان بپرسیم بی شک به ما خواهند گفت که نام این خیابان در ابتدا مصدق بوده و طی مرور زمان و دلایل مختلف به ولیعصر امروزی تغییر کرده است. یکی دیگر از زیبایی ها و شهرت های این خیابان تم آن با ۶۰۰۰۰  درخت بود که با گذشت زمان ۵۲۰۰۰ درخت آن به دست نابودی سپرده شد و تنها ۸۰۰۰ درخت از این زیبایی خیره کننده در عصر امروز در این خیابان پایتخت به چشم می خورد. شاید این سوال برایتان پیش بیاید که این خیابان چه ربطی به خیابان تجریش تهران دارد که به شرح آن پرداختیم؟ در اصل ربط این خیابان نقش آن می باشد که وصل کننده خیابان تجریش به میدان راه آهن تهران می باشد. افرادی که از تجریش قصد رفتن به میدان راه آهن پایتخت را داشته باشند، این خیابان را در مسیر خود خواهند دید؛ پس بد نیست تا از زیبایی ها و قدمت آن کمی اطلاعات داشته باشیم.
از دیگر اطلاعات لازم در مورد این منطقه در تهران قدمت آن می باشد که به ۹۵ سال پیش مربوط می شود و از آن زمان تاکنون بسیاری از زیبایی های خود را نظیر همان درختان مذکور از دست داده است ولی باز هم طرفداران زیادی را به خود اختصاص داده است. از افتخارات این خیابان در پایتخت نیز می توان به وجود نام آن در لا به لای لیست دیگر آثار ملی کشور ایران اشاره نمود.

خیابان ولیعصر

باغ فردوس

افرادی که از این خیابان در پایتخت دیدن کرده باشند، متوجه باغی پر قدمت و فوق العاده به نام باغ فردوس در این منطقه شده اند. موقعیت دقیق تر این باغ در نزدیکی میدان تجریش می باشد که به زیبایی هر چه تمام تر خاطرات زمان حکومت محمدشاه قاجار را برای همه تداعی می کند و قدم زدن در آن ما را به  سفر در زمان محکوم می کند. این مکان تنها یک باغ و طبیعت نیست؛ چرا که موسسه لغت نامه دهخدا و سینمای معروف ایران خود را در این مکان جای داده اند و بر شهرت و زیبایی آن افزوده اند. با توجه به تحقیقات و نقل قول ها قدمت این باغ به ۱۳۷ سال پیش تخمین زده شده است که در طول این رنج زمان روز به روز بر تعداد طرفداران خود چه از تهران و چه از شهرهای دیگر افزوده است و امروزه به یکی از بهترین و شلوغ ترین جاذبه های گردشگری تجریش و حتی پایتخت تبدیل شده است. از این باغ باستانی در نزدیکی میدان تجریش حتما دیدن کنید تا مسحور حال و هوا و زیبایی های آن شوید.

تجریش گردی در امامزاده صالح پایتخت

یکی از زیباترین لحظات در گشت و گذار در پایتخت می تواند قدم زدن در یک مکان مقدس و زیارت کردن باشد تا کمی دل هایمان به آرامش برسد. امامزاده صالح در تهران یکی از مکان های مقدسی است که هر بومی و گردشگری را به سمت حال و هوای منحصر به فرد و مملوء از آرامش خود جذب می کند. این امامزاده در اصل جزو آثار ملی کشور ایران به شمار می رود. در مورد ساخت بقعه اصلی در این مکان نکاتی را می توان بیان کرد با این مضمون که قدمت آن به قرن ۷ الی ۸ مربوط می شود که این بقعه هنر دستان و ترواشات ذهن فردی به نام میرزا سعید خان می باشد که از آن زمان تا به امروز توانسته زیبایی های خود را به رخ بومیان و گردشگران از سراسر جهان بکشاند. از دیگر ویژگی ها و زیبایی های مسحور کننده امامزاده صالح در تجریش می توان به تزئینات آن اشاره کرد که در تمی آبی، دیگر رنگ ها نظیر بنفش و طلایی و… در کنار یکدیگر ترکیبی چشمگیر را به وجود آورده اند. علاوه بر این موارد شاهد نام های امامان و معصومان بر روی کاشی های زیبای این مکان در پایتخت می باشیم که وجود این اسامی خود به تنهایی توانسته بخش اعظمی از زیبایی های این مکان را به نام خود کند. ناگفته نماند که تزئینات و ساخت و سازهای موجود در این مکان مقدس همگی مورد مرمت قرار گرفته اند تا از دست آسیب های مختلف در مرور زمان مصون بمانند. جنس مصالح به کاربرده شده در ساخت ضریح اصلی امامزاده صالح از نقره و چوب می باشد. با این تفاسیر اغراق نیست اگر گفته شود که این امامزاده یکی از زیباترین و مسحور کننده ترین مکان های مقدس در کشور می باشد که در تمامی فصول سال شاهد انواع گردشگران ایرانی و غیر ایرانی در آن خواهیم بود. تجربه تجریش گردی خود را به این مکان در پایتخت بکشانید تا از فضا و جو منحصر به فرد آن به وجد بیایید.

گشت و گذار در بازار سنتی تجریش

وقت آن رسیده است که پس از درد و دل و راز و نیاز با خداوند در مکانی سرشار از حال و هوای معنوی، خود را به دستان مغازه های متنوع و رنگارنگ بازار قدیمی تجریش بسپاریم. افرادی که به گشت و گذار در دل انبوهی از اجناس و خوراکی ها در تهران علاقه مندند، خود را هرچه سریعتر به این بازار در پایتخت واقع در خیابان تجریش برسانند تا از دیدن هر گونه کالایی با بهترین قیمت ها به وجد بیایند. علاوه بر این که این بازار لقب یکی از مهم ترین و زیباترین بازار های سنتی و قدیمی در کل ایران را به خود اختصاص داده است نقش دیگری را نیز در پایتخت ایفا می کند؛ این نقش وصل کردن خیابان تجریش تهران به سر پل می باشد که این راه برای تهرانی ها در گشت و گذار و رسیدن به مقاصد مورد نظر در این خیابان مسیری مهم به شمار می رود. این بازار به قدری زیبا و متنوع می باشد که هر گردشگری اعم از ایرانی و خارجی را به سمت خود می کشاند و همین امر باعث شده تا آوازه اش در کل دنیا طنین انداز شود.
اگر از افرادی که به این بازار مراجعه کرده اند در مورد نقش و نگار و تزئینات و در کل حال و هوای این بازار در تجریش گردی بپرسید، بی شک به شما از نقش هایی سخن خواهند گفت که مغازه ها را به تکه هایی از بهشت تبدیل کرده است. سقف و حسینیه این مکان در پایتخت که دیگر زبان از بیان زیبایی هایش قاصر است و فقط با دیدن از نزدیک می توان به فوق العاده بودن آن پی برد. افراد بسیاری هستند که علاقه بسیاری به خرید تمامی مایحتاج خود از یک مکان را دارند تا جای جای شهر خود را برای تکمیل کردن لیست خرید خود نگردند. اگر جزو این افراد هستید حتما سری به بازار تجریش تهران بزنید تا پاسخ خوبی به این خواسته خود بدهید؛ از میوه و سبزی تا طلا و بدلیجات و… همگی را می توانید با بهترین کیفیت و قیمت خریداری کنید. به جرأت می توان این تضمین را داد که هر گونه جنس کمیاب و حتی نایاب در کل تهران و حتی بعضی از شهرستان ها در این بازار به راحتی در جلوی چشمان شما قرار خواهد گرفت. از دیگر مواردی که شهرت و محبوبیت فراوانی را به این مکان در تهران بخشیده است، یادگار قاجاری می باشد که خود به تنهایی توانسته از قطب های اصلی جذب توریست در تهران و ایران باشد. این یادگاری در اصل تکیه ای می باشد که قدمت زیاد آن حال و هوا و جوی متمایز از دیگر تکیه ها را به آن بخشیده است و حضور در آن می تواند از بهترین و فراموش نشدنی ترین های زندگی هر نوع آدمی باشد.

اجناس بازار تجریش

کاخ سعد آباد؛ یادگاری از قاجار در پایتخت

امکان ندارد که ساکن شهرتهران باشید و نام کاخ سعد آباد را نشنیده باشید. این کاخ به قدری رویایی و زیبا می باشد که در کل ایران حرف از فوق العاده بودن و زیبایی این کاخ در دل پایتخت می باشد. قدم زدن در دل کاخی با قدمت دیرینه که آوازه اش کل ایران و جهان را پر کرده است می تواند از افتخارات یک سفر یا حتی بومیان تهران باشد. هر ساله و در همه فصول افراد زیادی را می توان پیدا کرد که به خاطر حضور در این بنای تاریخی خود را از سراسر ایران و جهان به تهران می رسانند و بی صبرانه راهی این کاخ می شوند. در مورد موقعیت این بنای تاریخی و پر طرفدار نیز باید گفت که شمالی ترین بخش در خیابان تجریش تهران این کاخ را به فرزندی خود قبول کرده است که یکی از خوش آب و هوا ترین منطقه ها در کل شهر تهران می باشد که از آلودگی های وسط شهر نیز این مکان مبراست. اگر شما پایتخت گردی خود را به این مکان در تجریش برسانید موزه هایی را در کنار یکدیگر خواهید دید که هر کدام به نحوی زیبایی های خاص خود را به نمایش گذاشته است که دیدنشان شما را به سفر در زمان محکوم خواهد کرد. دیدن آثاری نظیر آثار به جای مانده از استاد فرشچیان و … در کنار دیگر آثار دوران حکومت پهلوی و قاجار می تواند حسی بی نظیر و تکرار نشدنی را به هر گردشگری منتقل کند.
عده بسیاری نیز هستند که به قول خودمان عشق ماشین می باشند و با دیدن هر ماشینی از گذشته تا به امروز، از قدیمی ترین مدل تا به روزترین مدل به وجد می آیند و خود را در دنیایی دیگر می یابند. این افراد چنان چه به کاخ سعد آباد در پایتخت مراجعه کردند، خود را به موزه ای برسانند که مختص انواع ماشین از گذشته های دور می باشد. کافی است تا یکبار خود را در کنار قدیمی ترین ماشین ها حس کنید تا تجربه ای متفاوت در زندگی را برای خود از تجریش گردی در تهران رقم بزنید. گشت و گذار در دیگر موزه های این کاخ تاریخی را از دست ندهید.

کاخ سعد اباد

دربند؛ تجربه ای کاملا متفاوت از پایتخت گردی

یکی از بهترین مناطق و مقاصد گردشگری در شهر تهران دربند می باشد. گشت و گذار در دل مکانی کوهستانی در کنار انواع خوراکی ها و غذاها با بهترین آب و هوای ممکن ب قدری لذت بخش می باشد که هر نوع آدمی با هر نوع سلیقه ای را مجذوب خود می کند. همان طور که در ابتدای مقاله از شمیران سخن گفته شد، دربند نیز متعلق به محدوده شمیران می باشد که به جرأت می توان گفت بهترین تفرجگاه در کل تهران می باشد. تجریش گردی را تجربه کنید و لذت ببرید.
راه دسترسی به این منطقه کوهستانی در پایتخت و مملوء از لذت بسیار آسان می باشد؛ به این صورت که شما می توانید از هر منطقه در تهران با تاکسی، مترو و اتوبوس و… خود را به خیابان تجریش تهران برسانید و از آن جا به راحتی سوار تاکسی یا ون هایی شوید که راهی دربند می باشند.
دربند را می توان به چندین بخش تبدیل کرد؛ بخش ابتدایی که خیابانی شیب دار می باشد و بیشتر محل پارک خودروهایی است که به دربند مراجعه می کنند، در این خیابان خانه هایی نیز دیده می شود که به زیبایی این منطقه افزوده اند. بخش دیگر شامل کافه و رستوران هایی می باشد که از صبح زود تا نیمه های شب آماده خدمت رسانی به مردم به بهترین نحو ممکن می باشند. بخش آخر نیز شامل روستایی به نام پس قلعه می باشد که با رفتن به این روستا می توان زبانی به نام زبان تاتی را که یادگاری از دیرینه در پایتخت می باشد رار در هزارتوی مردمان خوب منطقه شنید.
در کنار این بخش ها که هر کدام طرفداران بسیاری را به خود اختصاص داده اند، رودخانه ای به چشم می خورد که زیبایی چشم انداز و طبیعت این منطقه را صد برابر کرده است. این رودخانه به انشعابات بسیاری در این منطقه در تجریش گردی تبدیل شده است که هر کدام از این آبشارها به گونه ای فضا را خاص کرده اند. در میان انشعابات، انشعابی به نام آبشار دوقلو به چشم خواهد خورد که خود به تنهایی یک جاذبه گردشگری در تهران به حساب می آید. رستوران ها و کافه ها در دل رودخانه، تخت هایی را تعبیه کرده اند که با نشستن بر روی این تخت ها و عبور آب روان و خنک از زیر تخت ها یکی از بهترین چشم اندازهای پایتخت را برایتان خواهد ساخت که آرامشی بی نظیر را به شما و همراهانتان هدیه خواهد کرد.

دربند در تهران

گشت و گذار در دل مراکز خرید در خیابان تجریش تهران

هر چقدر هم در بازارهای سنتی و قدیمی به گشت و گذار بپردازیم باز هم لذت گشت و گذار در دل مراکز خرید مدرن پایتخت را نیز باید به دیگر تجارب بی نظیر خود در خیابان تجریش تهران اضافه کرد. در این خیابان مراکز خرید بسیاری نظیر البرز، قائم، تندیس و… به چشم می خورند که هر کدام به نحوی لذت گشت و گذار در تجریش گردی را افزایش می دهند. حتی اگر قصد خرید و خرج کردن پول را ندارید، یکبار هم که شده گشت و گذار و پرسه زنی خیابان های خود را به این مراکز خرید برسانید تا سبک معماری و تنوع اجناس شما را شگفت زده کند. همان طور که در جریان هستید، دسته ای از کالا و اجناس در هر جایی به راحتی پیدا نمی شوند و اگر شوند هم قیمتی سر به فلک کشیده را در جلوی چشمانتان قرار خواهند داد؛ با این نگرانی که برندی که با این قیمت خرید می کنید اصل هست یا نه؟!! در خیابان تجریش تهران مراکز خریدی پا به عرصه واقعیت گذاشته اند که هر نوع کالایی را با هر نوع برندی که در نظر شماست به صورت اورجینال ارائه می شوند و قیمت های درج شده بر روی محصول نیز از نازلترین قیمت ها در نوع برند و کالا می باشد. پس اگر قصد خرید بهترین اجناس را با بهترین برندها دارید، گشت و گذار در پایتخت را به این مراکز خرید بکشانید تا بتوانید به خواسته تان برسید.

گشت و گذار خوشمزه در رستوران های تجریش تهران

در این خیابان شما پس از گشت و گذار در هزارتوی جاذبه های تجریش گردی ذکر شده قطعا نیاز به خوردن غذا یا نوشیدنی خوشمزه ای دارید تا خستگی را از تنتان بزداید. برای این منظور کافی است تا چرخی در این خیابان بزنید تا انواع کافی شاپ و رستوران در روبرویتان ظاهر شود. رستوران های موجود در این خیابان از بهترین رستوران های تهران به شمار می آیند؛ چرا که وجود گردشگران از سراسر جهان و ایران در این منطقه باعث شده تا هر نوع غذا و خوردنی و نوشیدنی در این خیابان وجود داشته باشد. اگر در این میان به دنبال رستورانی معروف و مشهور می باشید، خود را به فست فودی به نام فلوت برسانید تا عطر و طعم واقعی غذاهای ایرانی را در این مکان تجربه کنید. این عطر و طعم خوب در کنار قیمتی مناسب از دلایل شهرت این فست فود در این خیابان می باشد. طعم غذاهای این فست فود را در گشت و گذار خود در لا به لای جاذبه ها برای یکبار هم که شده امتحان کنید!!!

رستوران های تجریش

 سخن آخر

اکنون با انواع جاذبه های گردشگری در خیابان تجریش تهران آشنا شدیم و متوجه این موضوع شدیم که بهترین جاذبه های مدرن و تاریخی و حتی طبیعت های پایتخت در تجریش تهران یا اطراف آن واقع شده است. گشت و گذار در هزارتوی جاذبه های گردشگری در کنار خوردن انواع غذاها و خوردنی ها و نوشیدنی های متنوع در پایتخت کشور می تواند یکی از بهترین روزها را در طول عمر هر فردی اعم از بومی و غیر بومی رقم بزند.

 

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *