گردشگری سلامت چیست؟ چه کشورهای برای درمان میان بیماران محبوب هستند؟

گردشگری سلامت چیست؟ چه کشورهای برای درمان میان بیماران محبوب هستند؟

صنعت گردشگری فقط محدود به تفریح و گشت‌وگزار در شهرها و کشورهای مختلف نمی‌شود و هدف‌های زیادی پشت سر دارد. یکی از زیر شاخه‌های این صنعت گردشگری سلامت است که نمودار صعودی هم دارد. این پیشرفت به گونه‌ای است در سطح جهانی سالانه بیشتر از ۱۴ میلیون گردشگر به قصد درمان و فعالیت‌های پزشکی به کشورهای دیگر سفر می‌کنند.

سازمان جهانی گردشگری یک تعریف کلی برای گردشگری سلامت ارائه کرده است. بر اساس این تعریف، نوعی از گردشگری که با هدف بهبود یا حفظ سلامت جسمی و روحی یا به طور مثال انجام جراحی زیر نظر پزشکی خاص شکل بگیرد، گردشگری سلامت نام دارد. این نوع از سفر معمولاً در بازه‌ی زمانی بیشتر از یک روز تا کمتر از یک سال صورت می‌گیرد.

انواع گردشگری سلامت

گردشگری طبیعت درمانی (Curative Tourism)

احتمالاً یک بار هم که شده شنا کردن در چشمه‌های آبگرم را تجربه کرده‌اید. این دقیقاً همان گردشگری طبیعت درمانی است که شما انجام داده‌اید؛ استفاده کردن از منابع طبیعی و خدمات درمانی که مربوط به طبیعت می‌شود، در دایره‌ی گردشگری طبیعت درمانی قرار می‌گیرد. مثلاً چشمه‌های آبگرم، دریاچه نمک، لجن طبی، ماساژ طبی و حمام گیاهی از این موارد هستند. به‌خاطر شرایط اقلیمی و طبیعت متنوع ایران از این قبیل خدمات درمانی در کشورمان به تعداد زیادی وجود دارد که برای عموم در دسترس هستند.

گردشگری پزشکی (Medical Tourism)

گردشگری پزشکی رایج‌ترین نوع از شاخه‌ی گردشگری سلامت است که معمولاً برای درمان بیماری، انجام عمل جراحی، چکاپ نزد پزشکی خاص یا در درمانگاه و بیمارستانی مجهز اتفاق میافتد. از آن‌جایی که این نوع مستقیماً با جان انسان‌ها سروکار دارد، حساس‌ترین نوع از سفر به شمار می‌رود. وجود بیمارستان‌های مجهز و پزشکان باتجربه و به‌روز مهم‌ترین عوامل برای جذب بیماران در حوزه گردشگری پزشکی است. خوشبختانه پزشکان ایرانی در سطح بین‌المللی شناخته شده هستند و علم پزشکی در کشورمان رشد خیره‌کننده‌ای داشته است؛ به همین دلیل هر سال مسافران زیادی به قصد درمان وارد ایران می‌شوند. با این حال باید بازاریابی گردشگری سلامت با شدت بیشتری انجام بگیرد تا بازخوردی متناسب با توانایی و پتانسیل بالای پزشکان ایرانی دریافت شود.

گردشگری تندرستی (Wellness Tourism)

تقریباً می‌توان گفت سفرهای آخر هفته‌ای که شکل می‌گیرد، جزئی از این نوع گردشگری سلامت است. اگر برای رسیدن به آرامش روحی و رهایی از مشکلات زندگی روزمره، بدون این که پزشکی برای شما نسخه بنویسد، راهی سفری کوتاه مدت می‌شوید در واقع همان گردشگری تندرستی را انجام داده‌اید. در این نوع از گردشگری سلامت شخص هیچ مشکل جسمی و بیماری خاصی ندارد و فقط برای دور شدن از آلودگی و شلوغی فضای شهری به سفر پناه می‌برد. هتل‌ها و ویلاهای زیادی در جنگل، کویر، ساحل و کوهستان‌های ایران ساخته شده که برای رسیدن به آرامش روحی بهترین مکان هستند.

گردشگری سلامت

چرا گردشگری سلامت بین بیماران محبوب است؟

برای این محبوبیت چند دلیل می‌تواند وجود داشته باشد:

  1. بیماران به دنبال دستیابی به هزینه کمتر و قیمت‌های ارزان‌تر از گردشگری سلامت کمک می‌گیرند.
  2. افراد برای رسیدن به کیفیت بهتر، تجهیزات به‌روزتر و استفاده از روش‌های درمانی مدرن‌تر در عرصه پزشکی تن به سفر می‌دهند.
  3. گردشگری سلامت برای بیمارانی که در کشورشان اصلاً امکاناتی برای درمان ندارند و ناچارند از کشورهای دیگر کمک بگیرند، بهترین راه حل است.
  4. کسانی که نیازمند دریافت خدمات درمانی به صورت فوری و خارج از نوبت هستند هم از گردشگری سلامت استقبال می‌کنند.

مقاصد محبوب گردشگری سلامت بین مردم

تایلند

این کشور به‌خاطر هزینه‌های به‌صرفه، سطح پیشرفته پزشکی چه از نظر علمی و چه از نظر تجهیزات، زمان انتظار کوتاه و رعایت استانداردهای بین‌المللی برای درمان رتبه‌ی اول را در لیست کشورهای محبوب برای گردشگری سلامت کسب کرده است. هر سال بیشتر از دو میلیون نفر گردشگر خارجی به قصد دریافت خدمات درمانی وارد تایلند می‌شود. در ضمن با سفر به این کشور در کنار گذراندن دوره درمان امکان تفریح، گردش در شهر و بازدید از جاذبه‌های گردشگری تایلند هم وجود دارد. برای سفر به این کشور می‌توانید از تور تایلند استفاده کنید.

خدمات درمانی از جمله دندان پزشکی، چشم پزشکی، درمان بیماری ایدز، جراحی‌های پلاستیک، درمان بیماری‌های سرطان و خدمات ارتوپدی جزو خدمات محبوب گردشگران سلامت این کشور قرار دارند.

ترکیه

کشور ترکیه هر سال میزبان بیشتر از ۷۰۰هزار نفر در حوزه گردشگری سلامت می‌شود. کشور ترکیه توانسته در دهه گذشته خود را به استاندارهای جهانی برساند. دلیل این برتری ترکیه نسبت به سایر کشورها هم ارتباط آن با دانشگاه‌های معروف مثل جان هاپکینز و پزشکان حرفه‌ای است. البته خدمات رایگان زیادی هم برای بیماران در این کشور در نظر گرفته می‌شود؛ مثلاً انتقال رایگان به بیمارستان، کمک برای صحبت کردن به زبان ترکی و کمک برای اسکان از این موارد است. با کمک تور ترکیه می‌توانید به راحتی به این کشور سفر کنید.

خدمات درمانی محبوب این کشور عبارتند از: چشم پزشکی، جراحی، سرطان، جراحی پلاستیک، پیوند اعضا، درمان بیماری‌های قلبی و ارتوپدی

هندوستان

هر سال بیشتر از ۴۶۰ هزار نفر برای امور پزشکی و درمان به کشور هندوستان سفر می‌کنند. اکثر بیمارانی که برای خدمات پزشکی به هند مراجعه می‌کنند از بنگلادش، عراق، نیجریه، کنیا و پاکستان روانه این کشور می‌شوند. هزینه‌دارو و خدمات درمانی در هندوستان نسبت آمریکا دو برابر کمتر است و همین باعث شده که مراجعینی از کشورهای آمریکا، کانادا و اروپا هم قدم به بیمارستان‌های این کشور بگذارند. پزشک‌های سرشناس و رواج زبان انگلیسی در این کشور هم از دیگر دلایل محبوبیت هندوستان برای گردشگری سلامت می‌باشد. استفاده از تور هند برای سفر به این کشور می‌تواند برای شما بسیار مقرون به صرفه باشد.

خدمات درمانی محبوب این کشور عبارتند از: خدمات پزشکی مربوط به پیوند اعضا، سرطان و به خصوص سرطان خون، جراحی قلب، گوش، حلق و بینی.

کره جنوبی

مراحل سختگیرانه زیادی در دوران تحصیل و آموزش پزشکان کره‌ای درنظر گرفته شده است که باعث مهارت ویژه‌ی آنان شده است. تجهیزات پزشکی پیشرفته که با برندهای کره‌ای مثل سامسونگ، ال جی و هیوندا ساخته شده‌اند، در فاصله‌های زمانی ۳ تا ۵ سال نوسازی می‌شوند. خدمات درمانی این کشور که باعث جذب گردشگری سلامت شده عبارت است از: سرطان معده، ارتوپدی، پوست و چکاپ.

ایران

بیشتر از ۳۰۰هزار نفر هر سال با هدف گردشگری سلامت وارد کشورمان ایران می‌شوند. این افراد به خاطر هزینه‌های پایین درمان و زمان کوتاه انتظار، ایران را برای درمان بیماری خود انتخاب می‌کنند. از آن‌جایی که ایران از لحاظ جاذبه‌های گردشگری و دیدنی همه چیز تمام است، امکان تفریح و گردش در کنار گذراندن مراحل درمان هم برای بیماران وجود دارد که روی روحیه آن‌ها تأثیر مثبتی خواهد داشت. جراحی‌های عمومی، مغز و اعصاب، قلب و عروق، چشم‌پزشکی، درمان‌های ناباروری و جراحی‌های پلاستیک از جمله خدمات محبوب برای بیمارانی است که به ایران مراجعه می‌کنند.

گردشگری سلامت

شرکت‌های خدمات گردشگری سلامت چه امکاناتی در اختیار متقاضیانشان قرار می‌دهند؟

شرکت‌هایی که در زمینه گردشگری سلامت فعالیت می‌کنند، برای رفاه بیشتر مشتریانشان خدماتی در نظر گرفته‌اند. مثلاً ترانسفر فرودگاهی و داخل شهری، مترجم و لیدر و خدماتی مربوط به اقامت از جمله این موارد هستند. تصور کنید که به قصد درمان به کشور دیگری سفر کرده‌اید و با زبان مردم آن هم آشنا نیستید؛ این مسئله می‌تواند به شدت شما را آزار بدهد. حضور شخصی که به زبان کشور مقصد شما مسلط است می‌تواند برای برقراری ارتباط بین شما و پزشک معالجتان کمک بزرگی باشد. همچنین پیدا کردن هتلی برای اقامت همراهانتان هم بار بزرگی را از روی دوش شما برمی‌دارد. تمامی این خدمات را می‌توانید از شرکت‌های گردشگری سلامت درخواست کنید.

هونزا ؛ جایی که همه جوان می‌مانند!

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *