امتیاز بندی مهاجرت به کانادا

امتیاز بندی مهاجرت به کانادا

آیا از روش‌های امتیاز بندی مهاجرت به کانادا مطلع هستید؟ امروزه مهاجرت به کانادا از موضوعات داغ و پرطرفدار است که توجه عده زیادی را به خود جلب کرده است. این کشور مهاجرپذیر سالانه افراد زیادی را برای مهاجرت به سمت خود جذب می‌کند.

برای مهاجرت به کانادا لازم است از امتیازاتی برخوردار باشید که این امتیازات بسته به روش مهاجرتی شما متفاوت است. دسترسی به جدول امتیازبندی و کسب امتیاز از طریق برنامه اسکیل ورکر کانادا امکان‌پذیر است.

افراد با توجه به شرایط زندگی، موقعیت شغلی، وضعیت اقتصادی، وضعیت تحصیلی و ازدواج خود یکی از روش‌های مهاجرتی به کانادا را برمی‌گزینند. در برخی شرایط هم مشاهده شده‌است که هدف اصلی افراد مهاجرت نیست؛ این اشخاص به دلایل گوناگون ناچار به مهاجرت هستند.

کانادا کشوری است که از لحاظ صنعت و اقتصاد در موقعیت ویژه‌ای قرار دارد. از این رو ممکن است دلیل افراد برای مهاجرت و دریافت اقامت دائم محسوب شود.

امتیاز بندی مهاجرت به کانادا به چه معناست؟

برای مهاجرت به کانادا و دریافت اقامت دائم در این کشور نیاز به کسب امتیازاتی است. این امتیازات از طریق برنامه  SKILL WORKER مورد بررسی قرار می‌گیرد. در این بخش به‌طور کامل درباره این امتیازات، تاثیرگذاری آنها در روند مهاجرت، و عوامل موثر در افزایش امتیازات صحبت خواهیم‌کرد.

هرچه امتیازات ثبت شده شما در سیستم SKILL WORKER بیشتر باشد شانس ورود شما به کشور کانادا و کسب اقامت دائم این کشور نیز بیشتر می‌شود. درصورتیکه دو شخص امتیازات یکسانی در این سیستم کسب کرده باشند، اولویت مهاجرت با شخصی است که زودتر اقدام به ثبت‌نام کرده‌باشد.

لازمه پذیرش افراد برای مهاجرت به کانادا کسب حداقل ۶۷ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز کل در سیستم اکسپرس اینتری است.

امتیاز بندی مهاجرت به کانادا به چه عواملی بستگی دارد؟

مهارت‌های زبانی

بررسی مهارت‌های زبانی و تسلط به زبان‌های خارجی از جمله انگلیسی و فرانسوی یکی از عوامل کسب امتیاز در سیستم اکسپرس انتری به حساب می‌آید. این مهارت در جدول امتیاز بندی حداکثر ۲۸ امتیاز را به خود اختصاص داده است. مهارت‌هایی از جمله نوشتن، خواندن، گوش کردن و صحبت کردن در این مهارت مورد بررسی قرار می‌گیرد.

لازم است برای اثبات مهارت های زبانی خود در یکی از آزمون‌های رسمی فرانسوی یا انگلیسی شرکت کنید. تست CLB برای زبان انگلیسی و NCLC برای بررسی مهارت‌های زبانی فرانسوی تایید شده‌اند. برای آزمون‌های  CLBو NCLC حداقل سطح قابل قبول سطح ۷ در هر ۴ زمینه است.

شما با ورود به حساب کاربری خود در سیستم EXPRESS ENTRY قادر خواهید بود از امتیازات خود مطلع شوید. حداکثر امتیاز برای اولین زبان اصلی ۲۴ امتیاز ذکر شده‌ است.

 صحبتشنیدنخواندننوشتن
سطح ۹ CLB به بالا۶۶۶۶
سطح ۸ CLB5555
سطح ۷ CLB4444

شما با برخورداری از سطح ۵ CLB در هر ۴ زمینه مهارت های زبانی قادر به کسب ۴ امتیاز خواهید بود.

تحصیلات

حداکثر امتیاز کسب شده از این مرحله ۲۵ امتیاز درنظر گرفته شده ‌است. امتیازات تعیین شده از این بخش به مواردی چون تحصیل در کانادا یا سایر کشورهای خارجی بستگی دارد. اگر هیچ‌یک از موارد تحصیل در خارج برای شما وجود نداشته باشد، باز هم مشکلی نیست.

سطح تحصیلات شما در کشور خودتان نیز تاثیر قابل توجهی بر این امتیازات دارند. برای تحصیلات خارجی در هر مقطعی ارائه گواهی معتبر ضروری است. این مرحله یکی از موارد امتیاز بندی مهاجرت به کانادا محسوب می‌شود.

سابقه کار

این مرحله حداکثر ۱۵ امتیاز را برای متقاضیان به همراه دارد. برای کسب امتیاز از این مرحله لازم است شما سوابق کاری مفید خود را به اثبات برسانید. برای اثبات سوابق شغلی نیاز به مهر و تایید سازمان بیمه مرکزی از کشوری است که درآن اشتغال داشته‌اید‌.

برای افرادی که سابقه کار در کشورهای خارجی را تجربه کرده‌اند، امتیازات بیشتری در نظر گرفته می‌شود. برای کسب حداقل امتیازات سابقه شغلی ۳۰ ساعت در هفته به‌صورت تمام وقت یا ۱۵ ساعت نیمه وقت طی مدت ۲۴ ماه نیاز است.

این سابقه کار به چند مورد بستگی دارد:

  • تحصیل؛
  • اشتغال شخصی؛
  • اشتغال در کانادا یا سایر کشورهای خارجی.
سابقه کارامتیاز
۱ سال۱۵/۹ امتیاز
۲ الی ۳ سال۱۵/۱۱ امتیاز
۴ الی ۵ سال۱۵/۱۳ امتیاز
۶سال به بالا۱۵/۱۵ امتیاز

 یافتن طبقه بندی شغل ملی خود در EXPRESS ENTRY

در سیستم EXPRESS ENTRY هر شغلی کد خاصی دارد که بهتر است شغل مورد نظر خود را که با فعالیت قبلی شما مطابقت دارد، در استان‌های مختلف کانادا بیابید. پس از آن کد مختص به شغل مورد نظر خود را در حساب کاربری خود تعیین کنید.

سن

مسئله سن و سال یکی‌دیگر از عوامل تاثیرگذار برای کسب امتیاز در سیستم EXPRESS ENTRY است. حداکثر امتیازی که متقاضی از این مرحله ممکن است کسب کند ۱۲ امتیاز در نظر گرفته شده ‌است. در ادامه به بررسی جدول امتیاز بندی مهاجرت به کانادا با توجه به سن می‌پردازیم.

سنامتیاز
افراد زیر ۱۸ سال۰
۱۸ الی ۳۵ سال۱۲
۳۶۱۱
۳۷۱۰
۳۸۹
۳۹۸
۴۰۷
۴۱۶
۴۲۵
۴۳۴
۴۴۳
۴۵۲
۴۶۱
۴۷ سال به بالا۰

اشتغال منظم درکانادا

این گزینه حداکثر ۱۰ امتیاز را برای متقاضیان شامل می‌شود. اگر شما یک جاب آفر با حداقل یک سال اعتبار از جانب یک کارفرمای کانادایی داشته باشید، یا گواهینامه‌ای در این کشور دریافت کرده باشید امتیاز این مرحله را به راحتی دریافت خواهیدکرد.

یکی از روش‌های کسب امتیاز برای امتیاز بندی مهاجرت به کانادا اشتغال منظم در این کشور محسوب می‌شود.

  • در حالت اول یک موقعیت شغلی برای شما در این کشور وجود دارد و به محض ورود به کانادا قادر به اشتغال خواهید بود؛
  • حالت دوم حالتی است که در آن شما سال‌های قبل در این کشور مشغول به کار بوده‌اید. پس باید از کارفرمای سابق خود گواهی اثبات این فعالیت را دریافت کنید؛
  • حالت سوم که بسیار مهم است ارائه یک طرح تجاری از جانب شماست. با این کار شما قادر خواهید بود امتیاز ویژه‌ای از این مرحله کسب کنید. به‌خصوص اگر طرح تجاری شما برای این کشور از لحاظ اقتصادی مفید و سودمند واقع شود.

بیشتر بخوانید: مهاجرت کاری به کانادا بدون مدرک زبان

ترکیب امتیازات

ممکن است متقاضیان تمایل داشته باشند به همراه همسر یا شریک زندگی خود به کانادا مهاجرت کنند. در چنین شرایطی امکان کسب امتیاز برای متقاضی راحت‌تر خواهد بود. چرا که شرایط فردی همسر متقاضی نیز امتیازات ویژه ای را برای او به همراه خواهد داشت.

ترکیب امتیازات از موارد بارز برای امتیاز بندی مهاجرت به کانادا به حساب می‌آیند.

از ترکیب امتیازات در هرمورد امکان کسب حداکثر ۱۰ امتیاز وجود دارد.

  • اگر همسر شما در مهارت‌های زبانی قادر باشد در سطح ۴ CLB قرار بگیرد، از ترکیب امتیاز همسرتان و خودتان به راحتی ۵ امتیاز اضافی کسب خواهید کرد؛
  • اگر همسر شما سابقه تحصیل به مدت زمان دو سال در کانادا داشته باشد، شما قادر به کسب ۵ امتیاز دیگر خواهید بود؛
  • سابقه کار شما در کانادا حداقل به مدت یک‌سال ۱۰ امتیاز دربردارد. همینطور اگر همسر شما سابقه کار مفید به مدت حداقل یک سال در این کشور داشته باشد، ۵ امتیاز دیگر به امتیازات شما افزوده خواهد شد.

اقوام

وجود اقوام شما یا همسرتان در کانادا به عنوان شهروند یا مقیم دائم کانادا امتیازاتی برای شما به‌همراه خواهد داشت. درضمن برای کسب امتیاز ضروری است که این اقوام درجه ۱ باشند. برای مثال فرزند، خواهر، برادر، مادر، پدر، مادربزرگ یا پدربزرگ. نکته دیگر این است که این اشخاص باید بالای ۱۸ سال سن داشته باشند.

سیستم EXPRESS ENTRY چیست؟

سیستم EXPRESS ENTRY یک سیستم ارزیابی و امتیاز بندی مهاجرت به کانادا است. این سیستم با توجه به قوانین کشور کانادا برای امتیازدهی به متقاضیان معیارهای خاصی دارد. اشخاصی که تمایل به مهاجرت به کشور کانادا را دارند، یک حساب کاربری در این برنامه برای خود ایجاد می‌کنند.

این حساب کاربری تمامی اطلاعات متقاضی را در برمی گیرد. موسسه SKILL WORKER کانادا این اطلاعات و امتیازات کسب شده را ارزیابی  می‌کند. کشور کانادا هر ماه دو شخص را از میان متقاضیانی که در این سیستم ثبت نام کرده اند، برای مهاجرت و دریافت اقامت دائم در کانادا دعوت می‌کند.

با افزایش مهارت ها و توانایی‌ها شانس خود را برای کسب امتیازات بیشتر افزایش دهید.

سیستم SKILL WORKER چیست؟

سیستم SKILL WORKER یا موسسه فدرال کارگران ماهر مسئولیت رسیدگی به اطلاعات متقاضیانی را که در سیستم EXPRESS ENTRY ثبت نام کرده‌اند، به ‌عهده دارد. این موسسه شرایط و امتیاز بندی مهاجرت به کانادا را از جانب متقاضیان مورد بررسی قرار می‌دهد.

پس از بررسی‌های لازم شخصی که امتیازات بالاتری را نسبت به سایر افراد کسب کرده باشد، دعوتنامه‌ای برای اخذ ویزای مهاجرت به کانادا دریافت خواهدکرد. در این میان گاهی ممکن است امتیازات دو شخص برابر و یکسان باشد، در چنین مواقعی شخصی که زودتر اقدام به ثبت‌نام کرده است، در اولویت قرار دارد.

پس از اینکه مورد تایید این موسسه قرار بگیرید، ویزای کانادا و اقامت دائم این کشور در دستان شما خواهد بود.

امتیاز بندی مهاجرت به کانادا راهی برای کسب اقامت دائم

 مهاجرت به کانادا روش‌های مختلفی دارد که یکی از این روش‌ها ثبت نام در سیستم EXPRESS ENTRY  است. اشخاصی که در این سیستم ثبت نام می‌کنند، یک حساب کاربری برای خود تشکیل می‌دهند که در این حساب تمامی اطلاعات و امتیازات آنها ثبت شده است.

اشخاص بهتر است برای کسب امتیازات بیشتر مهارت‌ها و توانایی‌های خود را افزایش دهند. هرچه امتیازات کسب شده از جانب متقاضیان بیشتر باشد، شانس آنها برای پذیرش از جانب موسسه SKILL WORKER بیشتر خواهدبود.

اگر برای ثبت‌نام در سیستم اکسپرس اینتری نیاز به مشاوره یا پشتیبانی دارید، پیشنهاد می‌کنیم به سایت تراست مراجعه کنید و از خدمات قابل توجه این سایت بهره‌مند شوید.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *