آشنایی با شهر گرگان

آشنایی با شهر گرگان

گرگان کجاست؟

گرگان، مرکز استان گلستان، در شمال شرق کشورمان واقع شده است. این شهر تا همین نیم قرن پیش، استرآباد خوانده می‌شد. برای رفتن به گرگان راه‌های مختلفی وجود دارد. اگر زمان شما محدود است و می‌خواهید سریع به مقصد سفرتان برسید، بلیت هواپیما بگیرید. اما اگر مسیر شمال برای شما دل‌انگیز است و نمی‌خواهید از زیبایی‌های آن بی‌نصیب باشید، زمینی سفر کنید. حدود ۶ ساعت برای سفر زمینی و ۵۰ دقیقه برای سفر هوایی وقت لازم دارید تا به این شهر زیبا برسید. قطار هم می‌تواند از گزینه‌های شما برای سفر به گرگان باشد.

چرا گرگان خاص است؟

گرگان به خاطر آب و هوای معتدل، مناظر بکر و آثار تاریخی متعدد، منحصر به فرد شده است. این شهر به لحاظ شرایط اقلیمی، بسیار متنوع است؛ به این صورت که شما در گوشه‌ای از این شهر، اقلیم جنگلی و در گوشه دیگر اقلیم بیابانی را می‌توانید ببینید..

در گرگان چه می‌بینیم؟

گرگان، شهری است پر از جاذبه‌های بی‌نظیر، که دیدن هرکدام تجربه‌ای ماندگار در خاطرتان ثبت می‌کند. اما بهترین جاذبه‌های این شهر کدامند؟

پارک جنگلی ناهارخوران:

به ۴ کیلومتری جنوب شهر گرگان بروید تا یکی از زیباترین جنگل‌های ایران را ببینید. برای رسیدن به این جنگل، از یک جاده زیبا و تقریبا شلوغ می‌گذرید که مرکز گرگان را به جنگل متصل می‌کند. در این جنگل می‌توانید آب و هوای ملایم و مطبوع‌تری نسبت به مرکز شهر استشمام کنید. حین پیاده‌روی و تماشای درختان سر به فلک کشیده مراقب شیب تند این جنگل باشید. این جنگل در تمام فصل‌ها زیباست. درختان انجیلی در پاییز، طیفی از رنگ‌های زرد، قرمز و گلبه‌‌ای ایجاد می‌کند که واقعا تماشایی است. هم‌چنین در روزهای زیبای برفی، با همراه داشتن تجهیزات می‌توانید تجربه بی‌نظیری کسب کنید.

بازارچه بندر ترکمن:

حتما با صنایع دستی ترکمن‌ها آشنا هستید، فرش، بالشت، روسری و سوزن‌دوزی‌های ترکمنی بسیار خوش نقش و نگار است. شما در بازار ترکمن می‌توانید این صنایع را از دست مردمی که خودشان آن را تولید کرده اند بخرید. این بازار در کنار اسکله قرار دارد و دوشنبه بازارهای آن بسیار معروف است.

آبشار کبودوال:

تنها آبشار خزه‌ای ایران در ۵ کیلومتری علی‌آباد کتول قرار دارد. با گذشتن از یک مسیر سنگ‌فرش به این آبشار پرآب می‌رسید. آبشارهای کوچک و برزگ دیگری در مسیر رودخانه وجود دارد که هرکدام داخل حوضچه‌ای می‌ریزد؛ پوشش گیاهی متنوع و متراکمی اینجا دیده می‌شود که به خبرگزاری ایسنا، از زیستگاه‌های با ارزش گیاهی محسوب می‌شود.

میل گنبد کاووس:

بلندترین برج تمام آجر دنیا در شهر گنبد کاووس، بر فراز تپه ای که ۱۵ متر از زمین بلندتر است، جای دارد. این گنبد ۱۵امین میراث فرهنگی ایران است که به ثبت جهانی رسیده است و قدمت آن به قرن چهارم هجری می‌رسد. اینجا، می‌توانید معماری رازی که بارزترین ویژگی آن استفاده از آجرهای با کیفیت است را مشاهده کنید.

کی به گرگان برویم؟

این شهر در تمام فصل‌های سال جذابیت‌های خودش را دارد. زمستان‌های آن برفی اما تماشایی و تابستان‌های آن گرم و مرطوب است. به همین خاطر اگر در پاییز و بهار به اینجا بروید سفری راحت‌تر خواهید داشت.

در سفر به گرگان با خود چه ببریم؟

کفش و لباس راحتی، از ضروری‌ترین وسایل هر سفر است. فراموش نکنید که دارید به شمال کشور سفر می‌کنید و به دلیل مرطوب بودن هوا، داشتن چند دست لباس اضافه ضروری است. اگر در زمستان به اینجا سفر می‌کنید مسلما باید تجهیزات بیشتری مثل لباس گرم، بارانی و…به همراه داشته باشید. اما در فصل‌های بهار و تابستان، می‌توانید سبک‌تر سفر کنید.

گرگان جذابیت‌های بزرگ و کوچک زیادی دارد که در اینجا، مجال سخن از آن نیست. با دالاهو هم‌سفر باشید تا از جاذبه‌های این شهر دیدن کنید.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *