ایران به کشورهای دیگر برای توسعه ژئوپارک‌ها مشاوره می‌دهد

ایران به کشورهای دیگر برای توسعه ژئوپارک‌ها مشاوره می‌دهد

علیرضا امری کاظمی عضو شورایعالی ژئوپارک‌های جهان، در این زمینه به خبرنگار مهر گفت: نشست بین‌المللی و کارگاه تخصصی توسعه ژئوپارک‌های جهانی یونسکو از هشتم تا دهم اردیبهشت ماه در جزیره قشم برگزار می شود.   در این نشست کارگاه‌های آموزشی تخصصی برای توسعه دادن به ژئوپارک‌های ایران و کل منطقه برپا خواهد شد. مراسم افتتاحیه در روز هشتم اردیبهشت برگزار می‌شود و پس از سخنرانی‌های رسمی کارگاه‌های تخصصی تا شب برپا خواهد شد. روز نهم نیز دوباره کارگاه‌های تخصصی برپا می‌شود و در روز دهم بازدید از ژئوسایت‌ها در دستور کار قرار دارد.

مدیر ژئوپارک قشم بیان کرد: طبق هماهنگی‌های از قبل انجام شده با یونسکو قرار است که در این برنامه،  قشم به عنوان مرکز توسعه ژئوپارک‌های جهانی یونسکو در منطقه خاورمیانه معرفی شود. ژئوپارک ایران نه تنها به شبکه جهانی پیوسته بلکه این بار با قدرت ظاهر شده و توانسته اعتبار عنوان مرکز توسعه ژئوپارک‌های یونسکو را نیز به دست آورد.

وی ادامه داد: پروفسور پاتریک مک گیور دبیر برنامه بین‌المللی علوم زمین و ژئوپارک‌های یونسکو، پروفسور نیکولاس ژوروس رئیس شبکه جهانی ژئوپارک‌های یونسکو و هماهنگ‌کننده شبکه ژئوپارک‌های آسیا و اقیانوسیه،  دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در ایران، رئیس سازمان میراث فرهنگی، استرکیش لاروش مدیر و نماینده دفتر منطقه‌ای یونسکو در تهران، مدیران مناطق آزاد، وزیر ورزش و جوانان، رئیس سازمان محیط زیست و معاونانش به همراه مرضیه لک رییس سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور در این برنامه حضور خواهند داشت همچنین از استانداران ۲۰ استان کشور که ظرفیت ژئوپارک دارند در این برنامه دعوت شده است. ۲۲ شرکت‌کننده از کشورهای مختلف مانند ژاپن، چین، پرتغال، قزاقستان، ترکیه، افغانستان، تانزانیا و… به این نشست می‌آیند که برخی از این افراد در کارگاهها سخنرانی خواهند کرد.

امری کاظمی گفت: وقتی بحث توسعه ژئوپارک‌های منطقه به ایران داده می‌شود این موضوع برای ایران یک مزیت مهم به شمار می‌آید ۱۴ سال است که از زمان تشکیل شبکه ژئوپارک‌های جهان می‌گذرد اما تا کنون چنین نقشی به هیچ کشوری داده نشده بود ما در واقع به کشورها در زمینه توسعه ژئوپارک‌هایشان مشاوره و راهنمایی خواهیم داد بنابراین یونسکو به هر کشوری در خاورمیانه که بخواهد ژئوپارک تشکیل دهد اعلام می‌کند که به ایران مراجعه کند. در این صورت ما امکان صادرات خدمات فنی مشاوره‌ای را پیدا می‌کنیم زمانی که به عنوان مرجع شناخته شویم می‌توانیم خدمات مشاوره ای و کارشناسی بدهیم. اگر می خواهیم این نقش را به عهده بگیریم باید در این زمینه نیرو تربیت کنیم.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *