کرمان در یک نگاه

کرمان در یک نگاه

یکی از پهناورترین استان‌های کشورمان ایران، استان کرمان است. این شهر از نظر جمعیت رتبه‌ی دهم را بین سایر شهرهای ایران دارد. طبق سرشماری سال ۹۵ جمعیت این شهر بیشتر از ۷۳۸هزار نفر بوده است. در این مقاله شما را با تعدادی از جاذبه‌های گردشگری این شهر آشنا می‌کنیم.

جاذبه‌های دیدنی کرمان

مجموعه گنجعلی خان

شاخص‌ترین بناها و جاهای دیدنی این شهر در مجموعه‌ای به نام مجموعه گنجعلی خان در مرکز بافت قدیمی شهر در کنار یکدیگر ساخته شده‌اند. این مجموعه شامل بازار سنتی گنجعلی خان با معماری زیبا، حمام گنجعلی خان (که اکنون به موزه مردم‌شناسی کرمان تبدیل شده است) و ضرابخانه گنجعلی‌خان (موزه سکه) اشاره کرد. از دیگر آثار تاریخی این مجموعه می‌توان به آب‌انبار، مدرسه و کارونسرای گنجعلی خان اشاره کرد.

حمام وکیل هم یکی از آثار تاریخی زیبای کرمان و یادگاری از دوران قاجار و زندیه بوده که در‌حال‌حاضر به چایخانه و رستوران سنتی تبدیل شده است.

مجموعه گنجعلی خان

گنبد جبلیه

گنبد جبلیه یک بنای هشت ضلعی تماما سنگی‌ست که اکنون به موزه سنگ کرمان تبدیل شده است. کارشناسان زیادی روی این مجموعه کار کردند تا متوجه قدمت تاریخی آن شوند، اما هیچ کدام نتوانستند پاسخ صریحی در این‌باره بدهند. عده‌ای از پژوهشگران اروپایی این مجموعه را متعلق به دوران سلجوقیان می‌دانند. نام جبلی از کلمه‌ی گبری آمده که به مرور تغییر یافته و حرف گ به ج تبدیل شده است.

نکته‌ی جالبی که در مورد گنبد جلیه وجود دارد این است که برای ساختن این مجموعه به جای آب از شیر شتر استفاده شده است! استحکام چندین و چند ساله‌ی این بنا هم بخاطر همین موضوع است. از سال ۱۳۸۳ تا کنون این بنا به عنوان موزه مورد استفاده قرار گرفته و بازدید از آن برای عموم آزاد است.

گنبد جبلیه

موزه هنرهای معاصر صنعتی

موزه هنرهای معاصر صنعتی این شهر با معماری زیبا و منحصر‌به‌فرد آثار جمعی از هنرمندان مشهور جهان را در خود جای داده است. شما در این موزه شاهد آثاری غنی از هنرمندان ایرانی و خارجی با سبک‌های مختلف خواهید بود. نیمی از آثار نمایش داده شده در آن متعلق به استاد سید علی اکبر صنعتی است.

آثاری که در موزه هنرهای معاصر صنعتی کرمان نگهداری می‌شود شامل نقاشی‌های آبرنگ، رنگ روغن و سیاه قلم و همچنین تابلوهای موزائیک سنگ، مجسمه‌های گچی، مرمری، برنزی، و چوبی هنرمندان ایرانی و خارجی می‌باشد. حدود ۱۲۰۰ اثر هنری در این موزه حفظ و نگهداری می‌شود.

موزه هنرهای معاصر کرمان

کتابخانه ملی کرمان

ساختمان کتابخانه ملی کرمان که متعلق به دوران پهلوی است، با معماری زیبا و نمای آجری خود و همچنین محوطه زیبای خود، اثر بی‌بدیلی است. ساختمان کتابخانه ملی ۹۰ سال پیش به عنوان کارخانه ریسندگی و پنبه‌پاک‌کنی احداث شده بوده و ۴۰ سال هم با همین کاربری به فعالیت خودش ادامه داده است اما در سال ۶۸ این کارخانه تعطیل شد و این ساختمان بلااستفاده ماند. از سال ۱۳۷۰ به بعد این ساختمان را با همکاری سازمان میراث فرهنگی به عنوان کتابخانه ملی کرمان مورد استفاده قرار دادند.

نمای آجری با تزئینات آبی رنگ زیبایی که روی دیوارها قرار دارد حال و هوای عجیبی دارد. کشی باورش نمی‌شود که چطور این همه زیبایی با امکانات محدود ۹۰ سال پیش خلق و ساخته شده است!

کتابخانه ملی کرمان

یخدان مویدی

یخدان مویدی هم یکی از آثار تاریخی کرمان است که معماری منحصر‌به‌فرد خودش را دارد. بد نیست بدانید بزرگ‌ترین یخچال خشتی در جهان همین یخدان مویدی است. در گذشته از این بنا برای نگهداری و ذخیره کردن یخ‌ها برای فصل تابستان استفاده می‌شده و در واقع حکم فریزر الان را برای گذشتگان داشته است. معماری این بنا به گونه‌ای طراحی شده که تا جای ممکن دمای هوا در داخل آن پایین نگه داشته می‌شود. نوک مخروطی شکل گنبد این یخدان کمترین میزان تابش آفتاب را جذب می‌کند.

یخدان مویدی

مسجد جامع کرمان

مسجد جامع کرمان با چهار ایوان با سردرهای رفیع متعلق به سلسله آل مظفر بوده و تاریخ ساخت آن در کتیبه سردر اصلی سال ۷۵۰ هجری قمری ذکر شده است. به مسجد جامع کرمان، مسجد جامع مظفری هم می‌گویند چون در زمان ساحت این مسجد امیر مبارزالدین محمد مظفری میبدی حکومت داشته است. گذشته از عظمت و زیبایی منحصربه‌فرد این مجموعه، قدمت ۷۰۰ ساله‌ی مسجد جامع گردشگران زیادی را مجذوب خودش است.

مسجد جامع کرمان

مسجد ملک

مسجد ملک بزرگترین و قدیمی‌ترین مسجد کرمان است که به عنوان مسجد امام خمینی هم شناخته می‌شود.این مسجد متعلق به دوران سلجوقیان است و در ناحیه جنوبی بافت تاریخی شهر کرمان قرار دارد. در گذشته در قسمت غربی این مجموعه آب‌نمایی وجود داشته که مردم برای وضو گرفتن از آن استفاده می‌کردند. آب این آب‌نما از قنات مستوره تامین می‌شده که با خشک شدن آن، آب‌نما را تخریب کردند و روی آن سنگ فرش کشیدند.

مسجد ملک کرمان

گنبد مشتاقیه

گنبد مشتاقیه یکی از یادگاری دوران قاجار در کرمان است. در این بنای تاریخی سه گنبد در کنار یکدیگر ساخته شده‌اند که هر کدام از آن‌ها متعلق به یک آرامگاه است. دو گنبد این بنا کاشی‌کاری شده و گنبد دیگر آجری است. این بنا به عنوان سه گنبدان هم شهرت دارد.

گنبد مشتاقیه کرمان

میدان ارگ

میدان ارگ که به میدان باغ نیز شهرت دارد، یکی از میدان‌های تاریخی کرمان متعلق به دوران پهلوی بوده که به ثبت ملی هم رسیده است.

میدان ارگ کرمان

قلعه دختر

شنیده‌اید که در کرمان قلعه‌ای وجود دارد که یک دختر با طلسم و جادو از آن محافظت می‌کرده است؟ قلعه دختر یکی از ابنیه تاریخی مرموز بسیار کهن کرمان بوده و احتمالا متعلق به سال ۲۲۰ پیش از میلاد مسیح است. بقایای این قلعه هنوز هم بازدیدکنندگان آن را شگفت‌زده می‌کند. قلعه دختر یک بنای سه طبقه است که با خشت خام و گل رس ساخته شده است.

قلعه دختر کرمان

آسیاب بادی کرمان

آسیاب بادی کرمان یکی از جاذبه‌های زیبا و منحصر‌به‌فرد این شهر است که به سبک آسیاب‌های بادی در هلند ساخته شده و در حال حاضر با برخورداری از دو سالن پذیرایی و رستوران، یکی از بزرگترین و زیباترین مجموعه‌های تفریحی در کرمان است.

آسیاب بادی کرمان

مجموعه حاج ابراهیم خان

مجموعه حاج ابراهیم خان نیز همانند مجموعه گنجعلی خان یکی از مجموعه‌‌های تاریخی باارزش کرمان بوده که از دوران صفویه در این شهر به یادگار باقی مانده و همانند مجموعه گنجعلی خان بناهایی مانند حمام، مدرسه، کاروانسرا، بادگیر را در خود جای داده است. کاشی‌های خشتی هفت رنگ یکی از عناصر تزئینی واقعا زیبای این مجموعه است.

مجموعه حاج ابراهیم خان

باغ فتح‌آباد

باغ فتح‌آباد با دو عمارت باشکوه چهارفصل و مرکزی و برج و باروهای زیبای خود در روستای حیدر آباد در ۲۵ کیلومتری کرمان، یکی از جاذبه‌های دیدنی اطراف کرمان است. یک قنات نیز از میان این باغ عبور می‌کند.

باغ فتح آباد

باغ شازده ماهان

باغ شازده ماهان در ۲ کیلومتری ماهان و در ۳۸ کیلومتری کرمان قرار دارد. این باغ در فهرست میراث فرهنگی یونسکو ثبت شده و با الهام از معماری باغ فتح‌آباد ساخته شده است. باغ شاهزاده ماهان با محوطه سزسبز اطرافش مثل نگینی سبز در میان کویر می‌درخشد.

باغ شازده ماهان

آبشارهای سیمک

آبشارهای سیمک در ۳۵ کیلومتری شمال کرمان در روستای کوهپایه است که در ارتفاعات قرار دارند که برای صعود به آن‌ها نیازمند تجهیزات صخره‌نوردی و آشنایی با اصول این ورزش هستید.

آبشارهای سیمک

پیست اسکی سیرچ

پیست اسکی سیرچ، پیستی طبیعی در ۴۱ کیلومتری جنوب شرق تهران است که پس از عبور از تونل سیرچ به آن می‌رسید.

پیست اسکی سیرچ

 

برنامه سفر جاده ای ۶ روزه از کرمان به جزیره قشم

منبع

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *