معرفی فرودگاه بین‌المللی کیش

معرفی فرودگاه بین‌المللی کیش

یکی از فرودگاه های بین المللی کشورمان ایران در جزیره ی زیبای کیش قرار گرفته است که از قضا پروازهای زیادی هم پذیرا است را معرفی کنیم. در این مقاله قصد داریم به معرفی فرودگاه بین‌المللی کیش بپردازیم.

فرودگاه بین‌المللی کیش یکی از فرودگاه‌های ایران است که در جزیره زیبای کیش قرار دارد. این فرودگاه روزانه دارای پروازهای متعددی از طریق فرودگاه‌های داخلی و خارجی است. طبق آمار در سال ۲۰۱۶ میلادی ۲۳,۹۱۴ نشست و برخاست هواپیما در این فرودگاه انجام شد و ۲,۸۲۵,۵۴۹ کیلوگرم بار و ۳۰,۶۷۷,۴۳۰ نفر مسافر از طریق آن جابجا شدند.

فرودگاه بین‌المللی کیش
فرودگاه بین‌المللی کیش

تاریخچه فرودگاه کیش

در سال ۱۳۴۹ جزیره کیش با توجه به موقعیت جغرافیایی و استراتژیکی مناسب مورد بازدید هیات‌های کارشناسی ایران و آمریکا قرار گرفت. در این سال هیاتی از مشاوران ایرانی و آمریکایی، جزیره کیش را مورد بازدید قرارداد و با توجه به ویژگی‌های طبیعی، سواحل زیبای مرجانی و آب‌های زلال اطراف آن، به عنوان مرکز توریستی بین‌المللی انتخاب شد. به منظور جلب جهانگردان به این جزیره و تامین آسایش و رفاه آنان، در مهر ۱۳۵۱ سازمان عمران کیش به ثبت رسید. سازمان عمران کیش طرح منطقه توریستی جزیره کیش را با الگو قراردادن جزایر هاوایی و کرانه‌های جنوبی دریای مدیترانه، با هزینه زیادی آغاز کرد و تا پیش از انقلاب فاز اول آن را به همراه بخشی از فاز دوم به اجرا درآورد.

در سال ۱۳۵۲ روستای ماشه در شمال شرقی جزیره که در واقع بزرگترین و بهترین روستا و مرکز اداره جزیره بود، تخلیه و در آن مجموعه کاخ‌ها و هتل کیش (شایان امروزی) بازار (سبک فرانسوی)، ویلا و مانند آن ساخته و در مرکز متمایل به شرق (بلندترین مکان جزیره) فرودگاهی مجهز برای بزرگترین هواپیماها در کنار باند نیروی هوائی احداث می‌شود. همچنین، عملیات ساخت پروژ‌های عمرانی مانند تأسیسات رادیو، تلویزیون، آب شیرین کن، نیروگاه برق نیز در کنار پروژه فرودگاه آغاز به کار می‌کنند. سرانجام عملیات ساختمانی اصلی در سال ۱۳۵۶ به پایان رسید و پس از چند نوبت افتتاح خصوصی، در هفتم آبان ماه سال ۱۳۵۶ با حضور سران رژیم سابق، سفرای خارجی، سرمایه داران داخلی و خارجی با فرود اولین هواپیمای مسافربری کنکورد در فرودگاه کیش، افتتاح رسمی به عمل آمد.

فرودگاه بین‌المللی کیش
فرودگاه بین‌المللی کیش

در سال ۱۳۶۵ شورای انقلاب، کیش را برای سیر و سفر و خرید مردم از بازارهای آن بازگشایی کرد. سال ۱۳۶۵ در واقع سال تجدید حیات کیش با عنوان منطقه آزاد است. از همین زمان با هجوم گردشگران به آن، گسترش بی وقفه ی کیش با ساخت و سازه های گوناگون تجاری، بازارها، گسترش بندرگاه‌ها، توسعه فرودگاه، احداث هتل‌های جدید، فعالیت های صنعتی و بازرگانی برای صادرات و واردات، فضاهای تفرجی تازه، میدان‌ها، جاده‌ها، فضای سبز متناسب با نیاز جمعیت و توریست شروع شد و این فعالیت هر روز حجم بیش تری پیدا کرد. در ادامه این روند، کیش موقعیت شاخص خود را در بین مناطق آزاد دیگر که بعد از آن شکل گرفته اند با برنامه‌ریزی‌های حساب شده کسب کرد.

بالاخره در سال ۱۳۷۱ با تاسیس سازمان منطقه آزاد کیش این جزیره جانی تازه گرفت و دوران توسعه سریع کیش آغاز شد. در همان سال با تجهیز باند فرودگاه کیش به چراغ‌های مخصوص پرواز در شب، پروازهای شبانه به کیش برقرار شد؛ فرودگاه کیش در این زمان یکی از مهم‌ترین و بزرگترین و پر رفت و آمدترین فرودگاه‌های کشور بعد از فرودگاه مهرآباد بود و هرساله پذیرای هزاران نفر گردشگر در تور کیش می‌باشد.

پایانه‌‌ها و امکانات رفاهی فرودگاه کیش

این فرودگاه دارای دو باند پرواز استاندارد هر یک به طول ۳۳۶۰ متر با قابلیت پذیرش انواع هواپیماهای پهن‌پیکر است، پنج ترمینال مجهز مسافری به مساحت ۱۳ هزار مترمربع جهت سرویس‌دهی هم‌زمان به ۱۰ پرواز داخلی و بین المللی در فرودگاه وجود دارد.

فرودگاه بین المللی کیش علاوه بر حمل بار و مسافر و ترابری هوایی خدمات ویژه پاویون، خدمات لیموزین، دسترسی به اینترنت پرسرعت، خدمات اورژانس پزشکی و بهداشتی، رستوران، پارکینگ، امانت بار، بخش اشیا گمشده، خدمات بسته‌بندی بار، خدمات بانکی، صرافی، خدمات پستی و فروشگاه‌های خرید سوغاتی و تاکسی را به مسافران تور کیش و ساکنان جزیره زیبای کیش ارائه می‌دهد.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *