شهرهای گم شده جهان

شهرهای گم شده جهان

در طول تاریخ طولانی کره‌ی زمین، تمدن‌های پیچیده‌ای ایجاد شده‌اند که برخی از آن‌ها به از بین رفته‌اند، اما از آن دوران‌ها بناها و مکان‌های شهرهای باورنکردنی به‌جای مانده است که جذابیت خاصی را در طول تاریخ بوجود آورده‌اند. در این مقاله از نظاره قصد داریم به معرفی این شهرهای گم شده جهان بپردازیم.

  • ترمسوس، شهری در محاصره اسکندر

شهرهای گم شده جهان
شهرهای گم شده جهان

شهری که اسکندر قصد داشت آن را با سختی تصرف نماید. ترمسوس بر روی یک تپه طبیعی در بالای گوللوک داغی (Gulluc Dagi)، همجوار شهر آنتالیا کنونی کشور ترکیه با ارتفاع ۱۶۶۵ متر از سطح دریا قرار دارد.

ترمسوس ۳۳۳ سال قبل از میلاد در میان کوه‌های تحت محاصره اسکندر پنهان شده بود، اما اسکندر موفق به فتح آن نشد. این شهر دارای یک مکان تئاتر به سبک رومی بوده که گنجایش ۵ هزار نفر را داشت. شهر ترمسوس ۲۰۰ سال قبل از میلاد به علت وقوع زمین لرزه و همچنین نابودی بخش‌های مهم آن متروکه شد؛ این بخش‌های مهم شامل مجرای اصلی آب نیز هست.

  • شهر مشهور و افسانه‌ای تروی

شهرهای گم شده جهان
شهرهای گم شده جهان

شهر باستانی تروی که به نظر شهر افسانه‌ای است در زمان ترکیه مدرن کشف شد. بر اساس شعر حماسی هومر، ایلیاد، شهر تروی جایی بود که در آن جنگ تروا رخ داد. در حال حاضر سایت باستان‌شناسی تروی جایی است که در آن گنجینه‌ای از مصنوعات تاریخی قرار دارد. این مکان چندین لایه ویران را در خود جای داده است. مکان فعلی با نام هیسارلیک (Hisarlik) شناخته می‌شود.

  • ویجایاناگارا

شهرهای گم شده جهان
شهرهای گم شده جهان

شهر باستانی ویجایاناگارا یکی از بزرگترین شهرهای جهان بود و بیش از ۵۰۰ هزار نفر جمعیت داشت. شهر باستانی هند بین قرن ۱۴ و ۱۶ رونق پیدا کرد. این شهر پایتخت امپراتوری ویجایاناگارا بود. واژه ویجایاناگارا به شهر پیروزی ترجمه شده است.

  • آنگاموکو
شهرهای گم شده جهان
شهرهای گم شده جهان

آنگاموکو یک شهر فراموش شده قدیمی در مکزیک بوده و باور بر این است که بناهای زیادی همانند منهتن آمریکا داشته است. شهر آنگاموکو با استفاده از تکنولوژی لیزر در غرب مکزیک کشف شد.

در محدوده‌ای به میزان ۲۵ کیلومتر مربع از شهر آنگاموکو، چیزی در حدود ۴۰ هزار بنا وجود داشت. این میزان ساختمان تقریبا با شهر منهتن برابری می‌کند اما با این تفاوت که در مساحت کمتری ایجاد شده بودند.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *