دریاچه مارمیشو؛ آشنایی با مقاصد تورهای طبیعت گردی ایران

دریاچه مارمیشو؛ آشنایی با مقاصد تورهای طبیعت گردی ایران

دریاچه مارمیشو با طبیعتی بی‌نظیر که مامن بسیاری از گونه‌های جانوری و گیاهی ارزشمند ایران است، در سایه نام دریاچه ارومیه همچنان برای بسیاری از گردشگران ناشناخته مانده است.

دریاچه مارمیشو یکی از بکرترین جاذبه‌های طبیعی آذربایجان‌غربی است که با چشم‌اندازی زیبا مکانی مناسب برای استراحت و آرامش است و هر مسافری را شیفته خود می‌کند. نکته قابل توجه در مورد این دریاچه زیبا علت پیدایش آن است؛ به این صورت که بر اثر زلزله قسمتی از کوه ریزش کرده و سدی طبیعی را به وجود آورده که باعث ایجاد دریاچه فعلی شده است. همچنین، از آنجایی‌که در حدود سال‌های ۱۲۰۰ ه.ش ساکنان قبلی مارمیشو مسیحیان بودند، این دریاچه نام خود را از رهبر این مسیحیان یعنی بنیامین مارشیمون گرفته است.

موقعیت جغرافیایی و میسر دسترسی به دریاچه مارمیشو

دریاچه زیبای مارمیشو در چهل پنج کیلومتری غرب ارومیه و در دره‌ای در نزدیکی مرز ایران و ترکیه زیستگاه بسیاری از جانوران و گونه‌های گیاهی ارزشمند است.

در هرکجای ایران که زندگی می‌کنید، ابتدا باید خود را به ارومیه رسانده و از میدان مدرس در این شهر مسیر دریاچه را در پیش بگیرید. با طی حدود چهل و پنج کیلومتر به سمت غرب و با عبور از روستاهای زیبای پسان، بانی و هلانی به روستای زیبای مارمیشو می‌رسید. مسیر جاده در دره زیبایی قرار گرفته که خود از منظره کوهستانی خاصی برخوردار است.

دریاچه مارمیشو

در روستای مارمیشو با پیدا کردن زیارتگاه پیر خراسانی و ادامه دادن مسیری سنگلاخی اما زیبا می‌توانید به دریاچه مارمیشو برسید. دریاچه‌ای ۵ هکتاری با عمق ۵۰ تا ۶۰ متر که قزل آلاهای بومی‌اش در میان مردم منطقه شهرت دارند. سرمنشا آب این رودخانه نازلوچای است که از کوه‌های بایبون و ستاره لوند سرچشمه می‌گیرد و در نهایت به تنگه‌ای بسیار سرسبز و دیدنی می‌رسد.

دریاچه مارمیشو

دریاچه مارمیشو از جنوب به قلل سی‌تاو، قایدوک، و چال، از شمال به کوه “بایدوست”، از غرب به روستای مخروبه “دری”، و از شرق به روستاهای “بانی” و “پسان” منتهی می‌شود.

دریاچه مارمیشو

پوشش گیاهی دریاچه مارمیشو

در طول رودخانه تا دریاچه علاوه بر انواع درختان جنگلی، درختان بید به عنوان حفاظ طبیعی، دور دریاچه را فرا گرفته‌اند. علاوه بر درختان بید و درختان گردو در اطراف روستاها و منطقه، درختان بلوط، بنه، عناب، گلابی، زالزالک، بادام، گز، صنوبر، سایر درختچه‌ها و انواع مختلف گون مکان مناسبی برای پرورش زنبور عسل و جذب زنبورداران فراهم آورند. از دیگر گونه‌های گیاهی مارمیشو می‌توان خارشتر، گزنه، زنبق، لاله کوهی، شیرین‌بیان، خشخاش، پیاز کوهی، بومادران، کاسنی، آویشن، کنگر و… را نام برد.

دریاچه مارمیشو

گونه‌های جانوری مارمیشو

حیات جانوری مارمیشو به دو دوره تقسیم می‌شود؛ در حال حاضر، حیواناتی اطراف دریاچه زیستگاه مانند خرس، روباه، گرگ و خرگوش است. در حالی‌که قبلاً بز کوهی، گراز و پلنگ نیز جز جانوران منطقه بوده‌اند. از پرندگان نیز باید به کبک، شاهین، بلدرچین و غیره اشاره کرد. ماهی قزل‌آلا، ماهی سفید و سمور از جمله آبزیان فراوان دریاچه بوده‌اند که به دلیل تردد گردشگران و صید بی‌رویه این گونه‌ها با کاهش جدی روبه‌رو هستند. علاوه بر این، اثری از سمورها نیز وجود ندارد. با تمام این اوصاف محیط دریاچه کاملا آرام و مناسب ماهیگیری است؛ بنابراین، در لیست لوازم مورد نیاز به سفرتان می‌توانید وسایل ماهیگیری را نیز اضافه کنید.

دریاچه مارمیشو

جاذبه‌های اطراف دریاچه

یکی از جالب‌ترین مناظری که در این سفر خواهید دید، چادرهای ایلات و عشایر است که در این منطقه اتراق کرده‌اند. آشنایی با نحوه زندگی عشایر بسیار جذاب است، که در کنار بازدید از دریاچه و دیدن مناظر اطراف آن، می‌تواند خاطره‌انگیز باشد.

دریاچه مارمیشو

اگر کمی خوش‌شانس باشید ممکن است در بین راه گذرتان به زنبورداران این منطقه بخورد و این فرصتی است تا بتوانید طعم واقعی عسل طبیعی را به سفره‌تان هدیه کنید. اطراف دریاچه را درختان انبوهی فراگرفته که همچون حلقه‌ای سبزرنگ می‌درخشد که در فصل بهار و تابستان سراسر سبز و در پاییز یکپارچه رنگین می‌شود و صحنه‌ای را به وجود می‌آورد که کمتر جایی می‌توانید مشابه آن را ببینید.

سفر دریاچه مارمیشو

اگر هم کمی بیشتر اهل هیجان و ماجراجویی باشید، می‌توانید چادر مسافرتی خود را بردارید و چند روزی را در دل این طبیعت زیبا و در همسایگی عشایر مهمان‌نواز و دوست‌داشتنی بگذرانید.

دریاچه مارمیشو

در کنار بازدید و اتراق در کنار دریاچه مارمیشو می‌توانید از آبشار زیبایی که در نزدیکی دریاچه و در مسیر رودخانه نازلوچای قرار گرفته است، دیدن کنید. این آبشار فصلی است و در فصل بارندگی از میان صخره‌های کوه‌های اطراف رودخانه نازلوچای به آن می‌ریزد.

بهترین فصل برای بازدید از دریاچه ارومیه

دریاچه مارمیشو

فصل تابستان بهترین فرصت برای بازدید از دریاچه مارمیشو است. به دلیل کوهستانی بودن منطقه و شرایط جوی بهتر است از سفر در فصل زمستان به این منطقه خودداری کنید.

جاده اسالم به خلخال ؛ رویایی ترین جاده جنگلی ایران

منبع: کجارو

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *