تور ‘dgh (پله‌پله تا رویا)

تور ‘dgh (پله‌پله تا رویا)

ماسوله کجاست؟

ماسوله در شیب دامنه کوه‌های تالش و در جنوب غربی استان گیلان است. برای رفتن به ماسوله باید به استان گیلان برویم. از آنجا به سمت شهرستان فومن و در نهایت به روستای ماسوله می‌رسیم. این روستای زیبا و پلکانی حدود ۱۰۰ هکتار وسعت دارد. ماسوله در ارتفاع ۱۰۵۰ متری از سطح دریا ساخته شده است و ۴ محله اصلی دارد. محله خانه بر (خون ور)، مسجد بر (مَزَ ور)، کی سر (کفا کی سر+بن کی سر)، اسد محله (اَسَ مَل)، چهار روستای زیبای پله‌ای این روستا می‌باشند. در ماسوله حدود ۳۵۰ خانواده روستایی زحمت کش زندگی می‌کنند.

چرا ماسوله خاص است؟

بام هر خانه، حیاط خانه دیگر است. معماری، بافت تاریخی و ترکیب سنتی منازل ماسوله این روستا را خاص کرده است. هر خانواده کنار خانه‌اش یک بنگاه صنایع دستی برای امرارمعاش دارد. هرکس در این روستا به طریقی درآمدزایی دارد؛ یک نفر خانه‌اش را اجاره می‌دهد و نفر دیگر هنر دستش مثل مواد خوراکی و بافتنی را برای دیگران به ارمغان می‌گذارد. صمیمت این روستا بیشتر از هرچیز جلوه زیبایی به این منطقه داده است.

بام‌هایی که حیاط خانه همسایه می‌شوند.

اینجا چه می‌بینیم؟

اولین چیزی که مارا شگفت زده خواهد کرد، خانه‌هایی ست که روی هم چیده شده‌اند. با اینکه این منطقه، روستایی و کوچک است تعداد زیادی دکان تجاری دارد. اکثر ما به ماسوله سفر کرده‌ایم، ولی آیا می‌دانستید در دل این روستا کاروانسر و حمام خزینه دار وجود دارد؟ وجود آبشارها و چشمه های متعدد در اطراف این روستا زیبایی‌اش را دوچندان می‌کند. اطراف این روستا را کوهستان‌های مرتفع، جنگل و ییلاقات سرسبز پوشانده است. اگر در تابستان به اینجا بیاییم، لب همه پنجره‌ها گلدان‌های شمعدانی با گل‌های سرخابی و نارنجی خودنمایی می‌کنند. گلدان‌های سفالی پشت پنجره‌های چوبیِ تزیین شده با شیشه‌های رنگی. همین صحنه می‌تواند ما را از زندگی شلوغ شهری برای چند ساعتی دور کند.

خانه‌هایی به رنگ عشق.

برفراز بام‌ خانه‌های ماسوله!

کی به ماسوله برویم؟

سفر به ماسوله در تمامی فصول پیشنهاد می‌شود. در بهار و تابستان هوای مطلوب و خنک، ییلاقات سرسبز و رفتن به چشمه‌ها خالی از لطف نیست و روحمان را جلا می‌دهد. در پاییز، جشن رنگ‌های طلایی و قرمز و نارنجی را به رخمان می‌کشد و در زمستان روستا را حریری سفید از برف در بر می‌گیرد. جای جای ایران را ببینیم و یادمان باشد از آن محافظت کنیم.

در سفر به ماسوله چه چیزهایی با خود ببریم؟

اگر کوله بارمان را بستیم  و راهی ماسوله شدیم، یادمان باشد به همراه خودمان، کفش پیاده روی برای راه رفتن در دل این روستا، دوربین برای ثبت خاطرات، لباس اضافه برای مواقع ضروری، کوله کوچک برای جا دادن وسایل دم دستی و… ببریم.

اگر به این روستا زیبا رفتیم، یادمان باشد طوری رفتار کنیم که به زیست بومش آسیبی نرسد.

مطالب مرتبط

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *